Na, vajon melyik az az ország, ami egy ciprusi offshore cégtől veszi 6 milliárd forintból a sertésinfluenza elleni oltóanyagot? Igen, talált, süllyedt .... hát persze, hogy Magyarország!
6 milliárd forint megy Cipruson keresztül ... valahova. Senkit, és ez tényleg durva, senkit sem érdekel, hogy kié lesz PONTOSAN ez a 6 milliárd forint. Közpénz.
Már májusban, mikor a "Nagy Ciprusi Offshore Hónap" kapcsán összegyűjtöttük a "híres" hazai ciprusi ügyeket, már akkor is kapott egy bekezdést az Omnivest kft. nálunk.
"A magyar állam, vagyis a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 2006-ban egy célzott pályázaton 2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást ítélt meg az Omninvest kft.-nek, hogy megteremtse a hazai H5N1 vakcina technológia külföldi értékesítésének lehetőségét. A megállapodás szerint a magyar állam összesen 14 százalékot kap vissza abból a bevételből, amely a technológia esetleges külföldi értékesítéséből származik majd.
Mivel ez az egyetlen ilyen hazai cég, és az állam minden eszközzel biztosítja a monopóliumát, nem mindegy, hogy pontosan kinek is tulajdonában van.
(...)
Az Omninvest kft. főtulajdonosa egy "SUMPTER Pharmaceuticals Limited" nevű, Cipruson bejegyzett cég. Csakhogy jobban megvizsgálva ennek a „szakmai befektetőnek” az adatait, kiderül, hogy egy postafiókcégről, offshore vállalatról van szó. A Sumpter név a gyógyszergyártás világában nem ismert, honlapja nincs, címe pedig egy iroda, ahová más hasonló fiókcégeket is bejegyeznek. És a magyar állam stratégai partnerének, az Omnivestnek a titokzatos tulajdonosa ...
Tehát fogalmunk sincs, hogy ki és mekkora profitot vesz ki Cipruson keresztül egy olyan társaságból, amely az államtól átvett technológiára alapozva monopolizálta a hazai gyógyszerellátás egy szegmensét."
(Omnivest-cégtörténet röviden.)
Múlt heti a hír, hogy a kormány 6 millió oltóanyagot rendelt az Omnivest kft-től, ebből 2 millió darab kerül a patikákba, 4 milliót pedig ingyen megkapják a "rászorulók". A vakcina ára amúgy 1100 forint.
Ezek után érdekesen hangzott az egészségügyi miniszter szájából az a mondat, hogy "az oltóanyag preklinikai vizsgálata befejeződtek már, így a gyártó megkezdhetik a klinikai kísérleteket, amelyek ha sikeresek, akkor utána megkezdődhet a gyártás."
Kurvajó, előbb rendelünk, aztán minden este vetjük a keresztet, hogy a klinikai tesztek sikeresek legyenek ... egyesek szerint ez amúgy teljesen normális.
Az oltóanyag nagy biznisz, nagyon nagy ... A kormány és Omnivest azt állítja, nagyon jól járunk. Ugyanis ez az oltóanyag külföldön 5000 forintba kerül. Persze az Omnivest különösen örülhet, ugyanis közbeszerzés, versenyeztetés nélkül kapta meg ezt a rendelést a kormánytól. A sertésinfluenzában nem haltak többen bele, mint egy sima influenzába, de mégis, a kormány 6 millió sertésinfluenza ellenes vakcinát rendelt, míg a sima influenza ellen csak 1,3 millió vakcinát szokott rendelni minden évben. A Fidesz persze sorban tartja a sajtótéjékoztatókat, hogy miért nem mindenkinek rendel oltóanyagot a kormány...
A világ összes vakcinagyártó kapacitása 900 millió oltóanyag évente. A gazdag országok gyorsan el is kezdték felvásárolni a kapacitást. Franciaország 96+36 millió vakcinát rendelt (azt a vakcinát ugyanis kétszer kell beadni), az USA 150 millió lakost oltana be 320 millió vakcinából. A 60 milliós Nagy Britannia is túlbiztosítja magát: 60 millió személyre elegendőt vett a londoni központú Glaxotól és 30 milliót az amerikai Baxtertől. Finnország 5,3 milliót rendelt, éppen annyit, ahány lakosa van. Belgium 12,6 milliót, vagyis kétmillióval többet, mint ahányan az országban élnek.
Vagyis ha 5000 forinttal számolunk egy vakcinát, akkor ez egy durván 4500 milliárd forintos biznisz, és a gazdag országok nem sajnálják rá a pénzt. Még akkor is, ha lehet, hogy a pánik a nagyobb, mint maga a veszély ...
"2007/2008-as szezonális (szinte minden évben szokásos, „normális”) influenzajárvány tombolásakor, 7 hét alatt 252 ezren fordultak orvoshoz, de a betegek száma nagyobb lehetett, hiszen a fenti összesítés nem tartalmazza azokat, akik otthon, forró teát szürcsölgetve, lázcsillapítókkal „simán” kifeküdték a fertőzést. A Központi Statisztikai Hivatal adataiból az is kiderül, hogy Magyarországon egy rosszabb évben (többnyire közvetetten) akár több száz ember halála is az influenza számlájára írható (az elmúlt évtizedek néhány adatát lásd alább).
Az új influenza a fejlett országokban az esetek döntő többségében eddig nem okozott kifejezetten súlyos betegséget. Lefolyása rendszerint enyhe, hasonlatos a szezonális influenzáéhoz. Mindezek tükrében kell feltenni tehát a kérdést, indokolt-e a „nagy felhajtás”?" - írja az fn.hu
Vajon ki jár jól a sertésinfluenza-pánikkal?
Vajon ki jár jól a Nagy Oltóanyagbiznisszel?
Az Omnivest?
Mi, magyarok?
A titokzatos SUMPTER Pharmaceuticals Limited?
A kormány?
Mindenki?