Érdemes átlapozni az mszp.hu-t, csodaszép amikor egy nagy pártból kis párt lesz, de még azt gondolja, hogy ők a váltópárt, és megy a dráma meg a keménykedés ezerrel a cikkekben.
Jelenleg nem tudok elképzelni akkora fideszes disznóságot, hogy a rettegő/felháborodott/demokráciaféltő a "megújult" Lendvai-Nyakó-Mesterházy-Szanyi-Szekeres csapatnak bármiben is igazat adjak.
Mivel a Fidesz látványos leszarja az MSZP-s felháborodásokat, így a szerencsétlen MSZP olyan vitapartnereket próbál keresni, akik egyáltalán még szóba állnak Velük.
Így jött létre az MSZP - Magyar Fejlesztési Bank külön meccs.
A Fidesz 98%-os különadót vetett ki a 2 milliónál nagyobb végkielégítésekre. Amelynek nincs visszamenőleges hatálya. Ez persze nem zavarta az MSZP-t, akik arra szólították fel a Fideszt, hogy régi-új vezérigazgatók fizessék vissza a 8 évvel ezelőtti végkielégítések 98%-át.
"Baranyay László, a Magyar Fejlesztési Bank régi-új vezérigazgatójá fizessen vissza 137 millió forintot."
"Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének régi-új elnöke fizessen vissza 88 millió forintot."
Nos, Baranyay László az MFB elnöke volt az első Orbán-kormány idején. 2002. június. 24-én a Medgyesi-kormány első intézkedési egyikeként az elnök munkaviszonyát rendkívüli hatállyal azonnal felmondta. Ez azzal járt, hogy a törvény értelmében nem kellett végkielégítést fizetni.
2003. novemberében a Fővárosi Bíróság másodfokon 20 havi bért ítélt meg Baranyaynak. Így az elmaradt bérének és juttatásainak összge mintegy 90 millió Ft volt, ez a kamatokkal és perköltséggel együtt 105 millió Ft kifizetését jelentette. A bíróság egyben elmarasztalta az MFB Rt. igazgatóságát a rendkívüli felmondás miatt. Az egykori bankvezető ellen több vizsgálat folyt, mivel a kormány egyes képviselői szerint Baranyay megkárosította az államot. A rendőrségi vizsgálat megállapította, hogy Baranyay László nem követett el bűncselekményt, így bűncselekmény hiányában az egész eljárást megszüntették.
A szokás Keller-baklövés.
Ezután Baranyay kérte az MFB-től levélben a 2002. évi prémiumának kifizetését. Az MFB-nek nem nagyon volt más választása, 2004 tavaszán "a munkaszerződése alapján megfizeti 2002. évre meghatározott prémiumát és annak késedelmi kamatát, összesen 33 095 313 Ft-ot."
Így jött létre a "139 milliós végkielégítést kapott az MFB-elnök" sztori.
Lendvai Ildikó július elején a Ma reggelben beszélt erről, mire reagált az MFB, amire válaszolt Lendvai és így tovább .... az egész levelváltás az mszp.hu-ról:
NYIRI JÁNOS NYÍLT LEVELE LENDVAI ILDIKÓNAK
Tisztelt Elnök Asszony!
A Magyar Televízió Ma Reggel című műsorának 2010. július 6-ai adásában, reggel 7.45 körül Ön egyebek közt a következőt mondta:
"Akkor miért nem tartották jó erkölcsbe ütközőnek a 2002-ben kifizetett 130 milliót, amit a Magyar Fejlesztési Bank vezetője kapott, kormányváltáskor ő is távozott."
Ön ezzel azt állította, hogy a Magyar Fejlesztési Bank vezetője 2002-ben 130 millió forintot kapott, amikor a kormányváltáskor távozott.
Tisztelt Elnök Asszony!
Ezennel megígérem, hogy 130 millió szál vörös szegfűt viszek Önnek a pártszékházba, ha fenti kijelentését bármilyen valóságos ténnyel igazolni tudja.
Ha nem tudja, akkor viszont Elnök asszony tartozik elnézést kérni a magyar nyilvánosság előtt azon embertől és intézménytől, akit és amelyet valótlan állításával hamis színben tüntetett föl.
Tisztelt Elnök Asszony!
Nem önmagunkért kérjük ezt. Ön elégtétellel tartozik a magyar tévénézőknek, akiket igazolhatatlan állításával félrevezetett. Ha Ön kéri, bizonyára rendelkezésére fog állni e kérdésben az a médium, amelynek frekvenciáján Ön az embereket félrevezette.
Üdvözlettel:
Budapest, 2010. július 7.
Nyiri János
szóvivő
Magyar Fejlesztési Bank Zrt.
Ui.: Levelemet 2010. július 8-án nyilvánosságra hozom.
LENDVAI ILDIKÓ VÁLASZA
Tisztet Szóvívő Úr !
Köszönöm levelét, és a kedves és humoros gesztust is a virághozás ígéretével.
Ha a sajtóhírek igazak, akkor egészen pontosan 139 millió szál piros szegfűvel várom Önt szeretettel a pártszékházba. A tudósítások szerint ugyanis Baranyay László úr, az MFB volt elnök-vezérigazgatója a Fővárosi Bíróság ítéletének megfelelően először 105 millió Ft-ot kapott (ebből 90 millió Ft a juttatások összege, a többi kamat és perköltség), majd az MFB Rt Igazgatósága Baranyai László úr kérésére a további perek elkerülése érdekében az Önök Kommunikációs Osztályának tudósítása szerint további 33 millió Ft kifizetéséről döntött.
Szíves tájékoztatására mellékelek egy erről szóló 2004-es sajtóközleményt, amit legjobb tudomásom szerint sem Elnök úr, sem a Társaság nem cáfolt.
http://www.origo.hu/itthon/20040309kozel.html
Hasonló adat hangzott el egyébként évekkel ezelőtt a parlament egyik ülésén is ezzel a kifizetéssel kapcsolatban, amelynek szintén senki nem kérte a helyreigazítását.
Természetesen nem állítottam és nem is gondolom, hogy Elnök-vezérigazgató úrnak nem volt törvényes lehetősége a pénz felvételére, ezt a Magyar Fejlesztési Bank Rt máskülönben nem is tette volna meg. Azt azonban továbbra is állítom, hogy a mai kormánypártok akkor ezt nem nevezték "jó erkölcsbe ütközőnek", most viszont az általuk benyújtott törvényjavaslatok szövege már a 2 millió Ft feletti járandóságok kifizetését is ezzel az indokkal tiltja meg, sőt fizetteti vissza a felvett összegeket közepes keresetű pedagógusokkal, hivatlanokokkal visszamenőleg.
Utóbbiról természetesen nem Ön és nem kollégái tehetnek.
Kérem, járuljon hozzá, hogy levelezésünket - ahogy ezt a szándékot Ön is jelezte - nyilvánosságra hozzuk.
Tisztelettel: Lendvai Ildikó
NYIRI JÁNOS VISZONTVÁLASZA
Tisztelt Elnök Asszony!
Köszönöm türelmét. Válaszom részletes lesz, sőt talán kissé kimerítő is. Tehát:
A Magyar Televízió Ma Reggel című műsorának 2010. július 6-ai adásában, reggel 7.45 körül Ön egyebek közt a következőt mondta:
"Akkor miért nem tartották jó erkölcsbe ütközőnek a 2002-ben kifizetett 130 milliót, amit a Magyar Fejlesztési Bank vezetője kapott, kormányváltáskor ő is távozott."
Ez a mondata több sebből vérzik, összességében pedig rosszindulatúan bántó, mégpedig a következő okokból:
1. 2002-ben senki sem fizetett "a Magyar Fejlesztési Bank vezetőjének" egyetlen forint végkielégítést sem, nemhogy 130 milliót.
2. "Kormányváltáskor ő is távozott" - ez olyan, amint a TASZSZ közölte volt a dél-koreai utasszállító gépről (idősebbek még emlékszünk), hogy "elhagyta a Szovjetunió légterét". Na persze, a tengerbe zuhant, mert lelőtték?
Tisztelt Elnök asszony, Baranyay László a 2002. évi kormányváltáskor nem "távozott", hanem rövid úton kirúgták Önök, továbbá több mint egy tucat rendőri eljárást kezdeményezett az akkori MSZP-SZDSZ vezette adminisztráció, végeredményben őellene.
Most jön a lényeg, amit Önök szívesen elhallgatnának: minden eljárás megbukott, minden esetben kiderült, hogy Baranyay László és az MFB Önök által kirúgott és börtönbe juttatni akart menedzsmentje a jó gazda gondosságával, korrektül vezette a Magyar Fejlesztési Bankot.
3. Miután kiderült, hogy Baranyay László nem követett semmi törvénybe ütközőt, ő fordult bírósághoz - és nyert. Jogerős ítélet mondta ki, hogy az Önök kinevezettjei jogellenesen jártak el Baranyay Lászlóval szemben.
Való igaz, hogy a bíróság, miután igazságot szolgáltatott Baranyay Lászlónak, pénzügyi vonatkozásban is igazságot szolgáltatott neki. Ám a Baranyay úrnak megítélt pénzösszeg igen messze van a 130 (vagy a második nekirugaszkodásra mondott 139) millió forinttól, és nem holmi "végkielégítés". Mivel gyakorlatilag az egész sajtó imád vagdalkozni nagy számokkal, Ön, Elnök asszony, tájékozódjék inkább hiteles forrásból - ha érdeklik a tények, tekintse meg a bíróságon az ítéletet. Forintra megtudhat belőle mindent.
És végül
4. A válaszlevelében idézett cikkből is kiderül, hogy Baranyay Lászlónak a pervesztes MFB vezetése - okulva a marasztaló ítéletből - újabb per nélkül fizette ki a törvényes járandóságát; valóban késve, de legalább egy emberi gesztust gyakorolva.
Szerintem mostanra a jó erkölcsbe ütközés kérdését is megbeszéltük.
Tisztelt Elnök asszony!
Egy dologban egyetértünk: hozzájárulok, hogy levelezésünket - ahogy ezt a szándékot Ön is jelezte - nyilvánosságra hozzák, mégpedig csorbítatlanul.
Magam is így fogok tenni a közeljövőben.
Üdvözlettel:
Budapest, 2010. július 9.
Nyiri János
szóvivő
Magyar Fejlesztési Bank Zrt.
Ui.: Hány szál szegfűvel tartozom?
LENDVAI ILDIKÓ VISZONTVÁLASZA
Tisztelt Szóvivő Úr,
Engedje meg, hogy elsőként utóiratára válaszoljak. Továbbra is 139 millió szál szegfűvel tartozik, hiszen Ön egyetlen ettől eltérő adatot nem közölt. Arra kérem, tegye ezt meg. Közölje nyilvánosan, hogy különböző jogcímeken (végkielégítés, prémium, kamat, szabadságmegváltás, további bérfizetés stb. stb.) összesen mennyi pénzt vett fel Baranyay László úr a 2002. évet követően.
Miután Ön továbbra is titkolja a pontos számokat, most is kénytelen vagyok a Fővárosi Bíróság ítélete nyomán megjelent tudósításokra, illetve az MFB Kommunikációs Osztályának közleményeire hagyatkozni.
Tudom, egy szóvivő nincs könnyű helyzetben, de a végtelenségig még sem titkolhatja: Ön szerint mekkora összegről van szó. Természetesen nemcsak a végkielégítésre, hanem a különböző jogcímen felvett egyéb járandóságokra is gondolok, hiszen ahogy az Ön által idézett szöveg is tanúsítja, a Magyar Televízióban én sem csak végkielégítésről beszéltem.
Egyetlen dologban valóban tévedtem: Baranyay László úr nem azonnal 2002-ben kapta meg a teljes összeget, hanem nagyobb részét a bírósági ítéleteket követően. Nem hiszem azonban, hogy ez változtat azon a tényen: a jelenlegi törvényalkotásban "jó erkölcsbe ütközőnek" minősítik már az összesen 2 millió Forint feletti végkielégítést is, míg ez a korábbi, természetesen szintén törvényes járandóságoknál nem merült fel. Hiszen ha akár Baranyay László úr "jó erkölcsbe ütközőnek" ítélte volna meg a 2 millió Ft feletti kifizetéseket, nyílván nem perelt volna, ahogy a Magyar Fejlesztési Bank sem fizette volna ki, mint Ön írja "okulva a marasztaló ítéletből" újabb per nélkül a további 33 millió Ft-ot.
Nem haragszik, ha megjegyzem: ez azért az átlagember számára jóval több, mint egyszerű "emberi gesztus", ahogy Ön fogalmaz erről az összegről.
Szeretném még egyszer világossá tenni: Nem a kifizetés törvényességét vonom kétségbe. A bíróság annak alapján ítélte meg a járandóságot, amilyen munkaszerződést kötött az Orbán-kormány Baranyay úrral és a többi csúcsmenedzserrel az állami szférában. Ítélkezni sem akarok Baranyay László úr munkája és anyagi igényei felett, sőt eredményes munkát kívánok neki régi-új posztján. Azt azonban vállalhatatlannak tartom, hogy 2010-ben "jó erkölcsbe ütközzön" az, aminek sokszorosa korábban senkinek az erkölcsi érzékét nem zavarta.
Kedves Szóvivő Úr ! Azt hiszem, a nyilvánosság számára akkor van értelme levelezésünk folytatásának, ha Ön és cége végre előáll a farbával: Mennyi az annyi? Mennyit kapott a legkülönbözőbb jogcímeken távozása után a most visszatérő Baranyay László úr?
Tisztelettel üdvözli, és jó munkát kíván Önnek:
Lendvai Ildikó