A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter mellett dolgozik a Földrajzinév-bizottság, immár 1989 óta. Feladata, hogy szakmai véleményt adjon a földrajzi neveket érintő döntés előtt.
21 tagját a különböző minisztériumok delegálják, valamint a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, a KSH, a Magyar Tudományos Akadémia, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszéke, az MTI és a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság.
A Bizottság a beterjesztett neveket ez alapján vizsgálja meg:
"A hivatalos földrajzi nevek megállapításakor figyelemmel kell lenni a helyi lakosság élő névhasználatára, a települési és a helyi kisebbségi önkormányzat, az egyéb szervezetek véleményére, továbbá a természet- és társadalomtudományok eredményeire, a történelmi hagyományokra, különösen a helytörténeti kutatásokra, az elpusztult települések nevére, ezen kívül a földrajzi környezetre, a mező- és erdőgazdasági művelési szerkezetre, a nemzetiségi viszonyokra, a nyelvi és nyelvhelyességi követelményekre. A nyelvhelyességi követelmények magukba foglalják a mindenkori akadémiai helyesírás követését és az arra épülő szabályok betartását."
Az elmúlt 21 évben elég unalmasan teltek a bizottsági ülés, a legutolsó internetre feltett jegyzőkönyv szerint például olyan ügyekben szavaztak, hogy a "magyar térképészeti kiadványokban az eddig kizárólagosan használt Japán-tenger megnevezés mellett zárójelben, névváltozatként a Keleti-tenger nevet is feltüntessék a következő alakban: Japán (Keleti)-tenger" vagy hogy egy új szegedi lakóparknak mi legyen a neve, Új-Béketelep vagy Öthalom lakópark? Végül "a Bizottság azt javasolta, hogy a lakópark elnevezése az utótag nélküli, történelmi eredetű Öthalom legyen".
A minisztérium a szokásos eljárást betartva a Ferihegyi reptér új nevét ("Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér") beterjesztették a bizottság elé, aki mi mást csinálhattak volna, mint elvégezték a munkájukat, vagyis megvizsgálták és véleményezték a nevet, majd javaslatot tettek.
A Bizottság 20:1 arányban NEM támogatta ezt a nevet, hanem helyette a "Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, Budapest–Ferihegy" nevet JAVASOLTA.
A SZAKMAI véleményük szerint ugyanis a "Ferihegy védendő földrajzi név, aminek az elhagyása nem lenne szerencsés", és a kormány által beterjesztett név "első három szava tulajdonnév-torlódás, így nem hangzik jól, kicsi az esélye, hogy ebben a formában elterjedjen."
Az egész huzavona a név körül azért is vicces, ugyanis a repülőtér a német Hochtief AirPort GmbH tulajdonában van. (A Cities blog megnézte Európa 100 legforgalmasabb repülőterének a neveit, érdekes ...)
A szavazás eredmény azonban nem várt következményekkel járt. Az egyetlen ellenszavazó amúgy Marasztó Zoltán volt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedési infrastruktúra főosztály volt, ő azt az utasítást kapta, hogy támogassa a kormány javaslatát.
A Bizottság elnöke, Dutkó András elmondta, hogy a 03.07-i szavazás másnapján telefonon felhívták, hogy felmentik a bizottság elnöki posztjáról, 03.09-én pedig meg is érkezett a hivatalos levél Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől. Dutkó 2001 óta volt tagja a Bizottságnak, melynek 2004-től volt az elnöke.
Duttkó Andrásnál rosszabbul járt a Bizottság két másik tagja, Pokoly Béla (Vidékfejlesztési Minisztérium) és a Mikesy Gábor (Földmérési és Távérzékelési Intézet), mivel a köztisztviselői jogviszonyukat megszüntették, vagyis nem csak a bizottságból rúgták ki őket, hanem az állásukból is. A tavaly módosított törvény alapján ugyanis már indoklás nélkül lehet kirúgni a köztisztviselőket.
Értesülések szerint amúgy a Bizottság mind a 20 tagjának megszűnt a megbízatása.
Ez annyira pitiáner geciség, hogy tényleg szavakat sem lehet találni. Biztos vagyok benne, hogy már dolgoznak a hivatalos sajtóközleményen, melyben megmagyarázzák, hogy a Bizottság nem tette magává a Zemberek tavalyi döntését az alkotmányos forradalomról,
vagy csak szimplán reakciós ellenállók voltak ... akik ráadásul nem is tehetnek semmiről, hiszen nem mondták meg nekik fentről, hogy kell szavazni, csak egy ember kapta meg az ukázt, ő be is tartotta.
Nem lennék most a Magyar Repüléstörténeti Társaság tagja, akik arra kérték a minisztériumot, hogy "vegye figyelembe, hogy Liszt Ferencről zeneakadémiát és teret is neveztek már el Budapesten, valamint, hogy a zeneszerző munkássága és életútja nem kapcsolódik a repüléshez." Velük mit csinálnak? Apeh-ellenőrzés? Razzia és testüregi motozás?
Friss:
A parlamentben is téma volt.
"Ángyán József államtitkár szerint a 25 fős bizottság többségét minisztériumok delegálják, és azt a hibát követték el, hogy nem kérték ki a szervezetek véleményét a kérdésről. Egy kormánytisztviselőnek a bizottságban legalább egyeztetnie kell a véleményét az őt delegálóval - mondta. Indoklás nélkül is fel lehet menteni a kormánytisztviselőket, így jogilag a történtek nem kifogásolhatóak."
Nem kifogásolható. Na, ennyi ...
Friss:
Valóban felloszlatták a bizottságot.