Elvesztette a szentesi kórház ellen indított műhibapert a csongrádi Blázsik Ildikó, akinek kisfia három évvel ezelőtt nyílt gerinccel született. Most a családnak kell kifizetnie a közel félmilliós perköltséget.
Jelenleg az ápolási díjból és a családi pótlékból összejövő alig 60 ezer forintból élnek havonta, ráadásul ebből rögtön levonják a házvásárlásra felvett hitel 15 ezres törlesztőrészletét. Az önkormányzattól egyszer utaltak nekik százezer forintot.
A sok bajnak tetejébe még egy alapítvány is „lenyúlta” őket – így fogalmazott az elkeseredett édesanya. 2008 februárjában, az akkor bejegyzés alatt álló Érző Szív Alapítvány adománygyűjtő kampányba kezdett, hogy segítse a családot. Össze is gyűlt 1 millió 95 ezer forint, ám Blázsik Ildikó nyitott gerinccel született 3 éves kisfiának csupán 220 ezret adtak át. Az alapítványnál azt mondják, a pénz többi részét a működési költségekre fordították. Az elszámolás szerint 4 hónap alatt 317 ezer forintot telefonáltak el az operátorok. Benzinre 214 ezret költöttek, de a nyomtató festék is 34 ezerbe került.
- Az indulás minden alapítványnál nehéz, ilyenkor több a költség, mint később, amikor már több támogató áll egy szervezet mögött. Egyébként büszkén vállaljuk a "bűnünket", hogy segítettünk egy rászorulónak - mondta Kovács Ferenc, az alapítvány kuratóriumi tagja, aki arra számít, hogy pár év alatt megerősödnek, és akkor több pénzt juttatnak el a rászorulóknak.
Vagyis egy kezdő alapítványnál örülhetünk, hogy nem nekünk kell fizetni az adományok gyűjtéséért .... azt hiszem ehhez vastagbőr kell! Valaki megint ügyeskedett, talált egy kiskaput. De hogy a beteg gyerek elől lenyúlni a pénzt? Teljesen kész vagyok ...
"Egyszerűen irreálisak azok az összegek, amik itt megjelennek" - mondja Dr. Horváth István ügyvéd, ugyanakkor leszögezi, az alapítvány nem követett el jogsértést, ugyanis nincs is ez esetre vonatkozó jogszabály. Szerinte az alapítványokat "nem szabályozzák, hogy milyen és mekkora költséget számolhatnak el". Nyilván van azért egy olyan nagyságrend vagy egy olyan limit, amely fölé menni, még ha jogszabály nem is szabályozza ezt a kérdést, nem igazán etikus." Az ügyvéd szerint az alapítványok az adományok legfeljebb 20 százalékát fordítják működésre. A család jogorvoslatért a békés megyei ügyészséghez fordulhat.
TV2 Tények riport:
Az utolsó 100 komment: