Jók ezek a nagy állami cégek, lehet belőlük folyatni a pénzt számolatlanul. Tiszta Kánaán egy megrendelésüket elcsípni, ezt már régóta tudjuk. Egy időben nagyon felkapott volt a tanácsadás, mint pénzmentési forma, mostanában új szelek fújnak.
Manapság a dolgozók ruhacseréjében van a nagy üzlet.
Két szívmelengető kis történet következik.
1. sztori
A BKV 7.700 dolgozója részére rendelt új, téli-nyári munkaruhát (tervező Makány Márta) rendelt az EMEF ( Első Magyar Egyen és Formaruha Divatáru Gyártó Kereskedelmi Holding) Zrt. -től.
Ez a cég nyerte a BKV által kiírt pályázatot, két másikat elpattintva a zsírosbödöntől. Az EMEF a hivatalos eredményhirdetés szerint nem konkrét, hanem választható árat adott: a BKV 379 millió 694 ezer 810 forint és 475 millió 060 ezer forint között választhat (tartalom szerint). A választás megtörtént: a BKV egy dolgozó ruhájáért 60.000-et , összességében 420 milliót fizet ki.
A mintadarabok gyönyörűek voltak, az ár egész elfogadható az 1,9 milliárdos kalkulált költséghez képest, szóval nagy volt a boldogság.
Aztán megjött az "éles" ruha....
- a színe nem egyezik a mintadarabéval (konkrétan bugyikékek a kabátok)
- anyaga a megrendelt, 80% pamuttal ellentétben csupa műszál
- a méretezés pocsék, egyik kicsi, másik nagy
- feslenek a varrások, az anyag nyúlik
- a nyári kabát patentjai és cipzára nem rozsdamentes fémből készültek, így az első pár mosás után berozsdásodtak
Elég ciki, valljuk be.
A BKV közölte, hogy vizsgálatot indítanak, és ha bebizonyosodik, hogy rosszabb a minőség a szerződésben előírtaknál, javításra, cserére, vagy hibás teljesítési kötbér, illetve meghiúsulási kötbér érvényesítésére, de akár a szállítás azonnali leállítására, vagy a szerződés rendkívüli felmondására is van lehetőség az EMEF-el kötött szerződés alapján.
Hagyó is begorombult, Kocsis Istvánnak írt levelében felelőst követel.
Meglátjuk, mi lesz, mindenesetre Heisler András, az EMEF Zrt. ügyvezető igazgatója azt mondta: úgy vélik, ők a szerződés szerint teljesítettek, de állnak a hétfői egyeztetés elé.
2. sztori
Az Országos Mentőszolgálat 180 millió forintos támogatást kapott a Pfizer gyógyszergyár alapítványától, az Aegrotustól új munkaruhák beszerzésére. Ebből a pénzből 2.800 dolgozó öltözhet fel, egy emberre tehát kb. 64.000 Ft jut.
Az OMSZ-nél nagyon-nagyon örültek a nagylelkű adománynak, munkaruha-bizottság alakítottak, amely az európai és hazai szabványok alapján körvonalazta, milyen ruhára lenne szükség. Ezt a tervet átadták az Aegrotus alapítványnak, amely a feladat megoldására kivitelezőt szerzett. Rá is találtak a HP Plasztik Kft.-re, amely a víztaszító anyagból készült, fényvisszaverő csíkokkal és több cipzárral ellátott kabát darabját 34 ezer forintért állította elő. A korszerű és drága anyagból varrt felsőruházati termék Kínában elkészíttetve 17 dollár, azaz alig 4 ezer forint – állítják a HVG által megkérdezett textilpiaci szakértők –, de európai beszerzésű alapanyagból, a kontinensen megvarratva akár 15–17 ezer forintba is belekerülhet. E kalkuláció szerint, sőt némi rátartással a kollekció a 64 ezres árral szemben – amennyibe a kabát, a polárdzseki és a téli nadrág került – a feléből is kihozható lett volna. Ha nem Magyarországról lenne szó....
Nézzünk körül egy kicsit a HP Plasztik honlapján. A cégismertetőben többek közt ezt írják:
"Közbeszerzési pályázatokon rendszeresen, jó eredménnyel indulunk saját gyártású termékeinkkel."
És valóban. Íme a referenciák:
A mentősök nemrég meg is kapták a munkaruhákat, ám abszurd módon a téli kollekciót. A nyárit októberre ígérték nekik.
Ráadásul a magas költségek elenére több bibi is van a ruhákkal:
- a nadrágok bélése nem kivehető, így tökéletes szaunaérzést nyújt
- a nadrágokban nem helyezhető el a térdelő elsősegélynyújtó kényelmét szolgáló védőpárna
- a drága kabátok pedig sem a zsíros szennyeződést, sem a mechanikai igénybevételt nem bírják
- öntapadós névtábla helyett kitűző van a ruhán, ami bármibe beleakadhat munka közben
Apró kis problémák, nem igaz?
Nem lehet csodálkozni, hogy a HP Plasztik vérszemet kapott, ugyanis a Pfizer-adomány mellett az Egészségügyi Minisztérium 240 millió forintot biztosított egyenruhák beszerzésére, melyet a közeljövőben várhatóan újabb 300 millió forintos forrás követ.
Januárban az immár a minisztérium pénzéért meghirdetett mentősmunkaruha-tender a pfizeres árakhoz igazodott. A HP Plasztik úgy érezte, még némi áremelést is ki tudna harcolni: a 34 ezer forintos kabátárat 42 ezerre srófolta, összességében 78 ezerre tornászva fel egy téli kollekció egységárát. Vele szemben a nyertes M+Z Kft. 59 ezer forintot kért a téli szettért, a teljes tétel 145 milliós árával maga mögé utasítva a HP Plasztikot. A legolcsóbban, 79 millió forintért a Promotrade Kft. szállította volna le az összes garnitúrát, ám mint Nógrádi Attila, a cég ügyvezetője a HVG kérdésére elmondta, későn látták meg a pályázatot, ezért nem sikerült időre elkészíttetni a Távol-Keleten az ajánlattételhez szükséges mintadarabot. Ennek hiányában az ajánlatkérő a céget kizárta a versengésből.
Szegény HP Plasztik, csak egyszer tudott nagyot akasztani a mentősöktől.