A BKV-s posthoz kapcsolódóan szeretnék Nektek bemutatni egy keménykezű férfit:
Thomas Spurny 1965-ben született Prágában, cseh-amerikai állampolgárságú. 1991-ben BA-oklevelet (New York University), majd 1994-ben MBA-végzettséget szerez (Columbia University). 2003-ban a Harvard Business School vezetőképző tréningjén vesz részt. Cseh anyanyelvén kívül angol, orosz, német és némi olasz nyelvismerettel is rendelkezik.
Pályáját 1987-ben a Hanover Manufacturers Trust (New York) banki programjának gyakornokaként kezdi; 1989-től a European American Bank (New York) treasury elemzője. 1994-ben tanácsadóként csatlakozik a McKinsey & Company Inc.-hez, majd öt év alatt megmássza a céges szamárlétrát. Ezután két évig (1999, 2000) a prágai CCS a.s. igazgatótanácsának alelnöke és vezérigazgatója. 2000-2002 között a prágai Société Générale / Komerční banka (Cseh Köztársaság) igazgatótanácsának tagja és a társaság pénzügyi igazgatója. 2002-2007 között a pozsonyi székhelyű VÚB a.s. (Vseobecna Uverova Banka), az Intesa Sanpaolo leányvállalatának vezérigazgatója, egyben az igazgatótanács elnöke. 2007 augusztusa óta a prágai PPF a.s. (Cseh Köztársaság) vezérigazgatója, ahol szintén betölti az igazgatótanács elnöki tisztét.
Majd 2009. március 23-tól a CIB Bank Zrt. vezérigazgatójává nevezik ki. Tulajdonképpen válságmenedzserként érkezett, feladata a rendcsinálás, racionálás. Persze a dolgozók szemszögéből ez nagyon negatív dolog, ők horrorként élik meg Spurny ittlétét.
"Ne szállj be a liftbe, ha Spurny ott van! Aki eddig megtette, azt kirúgta, mielőtt kinyílt az ajtó" – így szól a CIB-es körökben terjedő, a bank új vezérigazgatójának elkerülésére felhívó egyik jó tanács.
Az új vezér eleve úgy indított, hogy sok középvezetőt behívott 10–15 perces ismerkedésre. Miután megkérdezte, hogy mit csinálnak a bankban, néhány embert hamar félbeszakított: „na, éppen erre nincsen szükségünk”.
A kedvencünk: Spurny egyszer este 9 körül körbejárt a bankban, s több embert kirúgott, mondván: ha ilyenkor még bent vannak, az annak a jele, hogy nem tudják megfelelően menedzselni a feladataikat.
Sokakat elbocsátott, teljes hitelstopot és központosítást vezetett be, mert a CIB lejárt hitelállománya drasztikusan megnőtt az utóbbi időkben, és a cél most a további veszteségek megakadályozása. A FigyelőNet információi szerint a módszer erre a hitelek szinte válogatás nélküli felmondása. A bank nem tárgyal, nem figyelmeztet, nem értesít, egyszerűen a legkisebb késedelem, vagy szerződésszegés esetén azonnal felmondja a hitelt. Így jár el jó és életképes cégekkel szemben is (pl. Herz); nem számít a régi ügyfélkapcsolat sem. Korábban a fiókok, illetve az országon belüli régióközpontok nagy önállósággal dönthettek a hitelekről; ez megszűnt, ma mindenben Budapest dönt. A vezér megnézett minden „grízes” ügyet, ahol azt feltételezte, hogy esetleg nem a CIB a haszonhúzó, hanem egy banki alkalmazott, esetleg egy vállalkozó. Mostanra teljesen átlátja a működést, már nem tart attól, hogy újabb csontvázak eshetnek ki a szekrényből.
Tudom, hogy a kirúgott alkalmazottak, kiköltöztetett lakáshitelesek szempontjából nem szimpatikus a pasi és a módszerei, DE!
A Vastagbőr stábja azt szeretné, ha Spurny nem utazna haza, ha végzett a CIB-nél, hanem brutális, ugyanakkor rendkívül hatékony intézkedéseit a minisztériumokban, majd a MÁV-nál, BKV-nál folytatná, kirúgná a felesleges embereket, átnézné a necces szerződéseket.
Gondoljatok bele, hogy együtt utazik a liftben Szekeressel és Vadaival:
- Imre, nem néz ki valami jól....
- Sokáig fent voltam az éjjel, Thomas, semmi gond.
- Ühüm, érzem. Viszlát! És maga, Ágnes? Mi az a sok papír a kezében?
- Tudja Thomas, az államtitkári és frakcióvezetői pozíció, és a három bizottsági tagság sok munkával jár..
- Ugyan már, ne röhögtessen. Ki van rúgva!