Ma lép életbe a nyári nagy vitát kiváltó "terézvárosi csendrendelet". Este 10 és reggel 6 óra között nem tarthatnak nyitva a kerületi szórakozóhelyek, így valószínűleg háromnegyed 10-kor kidobnak minden vendéget, akik szépen átsétálnak mondjuk a Király utca másik oldalára (az már Erzsébetváros), vagy modnjuk a Gödörbe. (A rendelet pdf-ben)
A civil tiltakozás hatására amúgy a Terézvárosi Önkormányzat visszatáncolt, mint július 29-én közleményükben írták, a rendeletet felfüggesztik. Igen ám, de augusztusban "nincs hivatal" (mit csinálnak 1 hónapig?!), így az első testületi ülésen szavaznak a rendelet felfüggesztéséről -> ami csak szeptember 10-én lesz.
Így a rendelet ma hatályba lép.
Abszurd, de így van ...
Rengeteg cikk született a nyáron erről, mindenki kifejtette a maga véleményét, tiltakozott, szervezkedett.
1, Magyarország fővárosának belvárosa zajos.
2, Ha az utcán a fiatalok hangoskodnak, az csendháborítás (->rendőrség), ha az utcán vizelnek (szabálysértés) pedig szintén rendőrségi kérdés. Hol vannak a rendőrök, közterület-felügyelők ezeken a forgalmas helyeken (Liszt Ferenc tér, Király utca)? Elég lett volna pár járőr csütörtök-péntek-szombat éjjel, máris egy kicsit nagyobb rend lett volna a környéken.
3, Budapest kerületei nem dönthetnek önállóan, hogy milyen szobrot állíthatnak ki a saját kerületükben, csak a Fővárosi Közgyűlés engedélyével, de egy kerület egy egyszerű rendelettel szabályozhatja, hogy a kerületében lévő több ezer étterem, söröző hány órakkor zárjon be?
Hány munkahelyet veszélyeztet a szobor? Nullát.
Hány forinttal csökken a kerület adóbevétele a szobor miatt? Nullával.
Hatással van-e Budapest arculatára, turisztikai vonzerejére a szobor? Egy hangyafasznyit.
Hány munkahelyet veszélyeztet a csendrendelet? Több ezret.
Hány forinttal csökken a kerület adóbevétele a csendrendelet miatt? Több százmillióval.
Hatással van-e budapest arculatára, turisztikai vonzerejére a csendrendelet? Igen, súlyosan. Prágában is kellemesen söröztem éjjel az Óváros téren, jól éreztem magam, és alig várom, hogy visszamehessek. A kedves turista, aki semmiről sem tud, de kidobják este 10-kor, vajon szeretne még visszajönni Budapestre?
És mégis melyik esetben dönt a Főváros, és melyik esetben dönt a kerület?
Jól működik a Főváros?
A kétszintű önkormányzati rendszer (kerület <-> Főváros) nem szorul(na) egy picike reformra?
John Emese is nagyon aggódott:
"Aggályosnak tartja a terézvárosi csendrendeletet a főváros is, a főpolgármesteri kabinet mai ülésén John Emese SZDSZ-frakcióvezető felvetésére foglalkoztak a kérdéssel. Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója lapunkkal ezzel kapcsolatban azt tudatta: a főváros aggódva figyeli, hogy újabb kerület korlátozza rendeletben "a Budapest kulturális arculata és idegenforgalma szempontjából meghatározó szórakozónegyedek működését".
A főváros szerint a VI. kerületi szabállyal a pesti Broadway működése kerülhet veszélybe. A főváros szerint az ilyen szabályok megalkotásánál a kerületi önkormányzatok kizárólag a helyi szavazópolgárok érdekeit veszik figyelembe, azzal nem foglalkoznak,e szórakozónegyedek az egész főváros kulturális arculata szempontjából meghatározóak, adóbevételt termelnek, ezért "megmaradásuk összbudapesti érdek"."
Emese, oszt' vajon milyen koalíció hozta ezt a rendeletet Terézvárosban?
Döbbenet: az MSZP-SZDSZ!
Emese, magácska melyik koalícó tagja?
Döbbenet: az MSZP-SZDSZ-é!
Amúgy a rendelet szerzője Kékesi Tibor szocialista elég érdekes egy figura, mint bejegyzett értékbecslő (micsoda remek és hasznos másodállás) nyakig benne volt a terézvárosi ingatlaneladások mocskos ügyeiben, látszik, hasznosan tölti az idejét, minden percet kihasznál, amíg "szabad" ...
Liszt Ferenc tér 1896-ban:
Liszt Ferenc tér 2009-ben:
Az utolsó 100 komment: