Az ilyesmire fogékonyak iszonyúan felháborodtak és büdöskomcsiztak a Magyar Hírlap cikkét olvasva. Már a címe is borzasztó: "A kormány tiltaná a papás-mamás játékot az óvodában"
Ó jaj, mi lesz most? Hogy ezek még erre is képesek, a szemetek! Az írást szó szerint átvette a Heti Válasz is, ők a még kedélyborzolóbb "Fiú vagy lány legyen? Majd eldönti a gyerek!" címet adták neki.
Nos, csak gratulálni tudok a hivatásos újságíróknak.
A hírlapos Sándor Csilla összehozott egy teátrális, csúsztató cikket az Óvodai nevelés országos alapprogramjának változásairól, a Heti Válasz pedig minden zokszó és utánanézés nélkül lehozta ugyanazt.
Akkor köpködés helyett nézzük meg, mi az igazság.
Tény és való, hogy az Oktatási Minisztérium megrendelt egy kutatást, hogy az óvodapedagógusok szerint szükséges-e az 1996-os (!!) Óvodai Alapprogram átdolgozása. Vágó Irén és Labáth Ferencné elvégezte a munkát, elkészült a jelentés. 2497 óvodát kérdeztek meg online, 997-en reagáltak. A kapott válaszokat pedig legjobban ez foglalja össze:
Tehát ez alapján (is) készítette el a Szakmai Bizottság az Óvodai Alapprogram módosítását, ami 2009. november 20-án megjelent a 164. számú Magyar Közlönyben. Előzmények részletesen és legfontosabb változások erre, de nézzük szépen sorban.
A kérdéses rész, amin megy most a szörnyülködés:
Ilyen volt:
"Az óvodai nevelés gyermekközpontú, ennek megfelelően a gyermeki személyiség kibontakoztatására törekszik."
Ilyen lett:
"Az óvodai nevelés gyermekközpontú, befogadó, ennek meg felelően a gyermeki személyiség kibontakoztatására törekszik, biztosítva minden gyermek számára az egyenlő hozzáférést, tudatosan kerüli a nemi sztereotípiák erősítését, elősegíti a nemek társadalmi egyenlőségével kapcsolatos előítéletek lebontását."
Persze fel lehet ezt így fogni:
Lehet rettegni, hogy ez következik:
Szóval lehet félni, de szerintem teljesen felesleges. Szó sincs arról, hogy nincs többé papás-mamás játék, hogy elzárják az óvónénik a szekrénybe a babákat és kisautókat, és csak fakockákkal fognak játszani a gyerekek, mert az olyan semleges......
Mit is jelent pontosan a nemi sztereotípia?
Nagyjából: a rögzült, megszokott elképzelések, társadalmi elvárások, szerepek. Például: a tipikus férfi erős, agresszív, célratörő; a tipikus nő gondoskodó, kedves, visszahúzódó. Vagy: a nő dolga a családi tűzhely őrzése, a férfié a vadászat.
Tehát csak gondolkodni kell, értelmezni a szavakat.
Ebből kiindulva csak arról van szó, hogy ezentúl még jobban hagyják a kisfiúkat is kibontakozni a kiskonyhában és babaringatásban, ugyanis megváltozott a világ, most már ilyenek a TÁRSADALMI ELVÁRÁSOK. A férfi keressen pénzt, de mellette segítsen be a háztartásba és gyereknevelésbe is. A nő a háztartás mellett fusson be karriert is, és ne jöjjön zavarba egy kis barkácsmunkától sem. Szóval valószínűleg ilyesmikre fognak még jobban ráerősíteni, hogy a gyerekek minél több helyzetben feltalálják magukat, még univerzálisabbak legyenek.
Szó sincs szexualitásról, vagy a társadalomban, családban betöltött nemi szerepek megmásításáról.
Értelmes ember amúgyis tudja, hogy a Természetet nem lehet rendeletekkel beszabályozni. Nem fog parancsszóra megváltozni az, ami örök.
De azért lehet aljasul manipulálni, ahogy a Magyar Hírlap teszi:
"Ez a gyakorlatban a teljes magyar népmesekincs mellőzését jelentheti, ugyanis ezekben az anya hamuban sült pogácsát ad a vándorútra induló fiúnak, és a nő, általában a király lánya az, akit meg kell mentenie a gonosztól küzdelem árán a férfinak."
Lehet így, csak felesleges. Ugyanis a kedves újságíró elfelejtett utánanézni az Alapprogram "Vers, mese" című fejezetének.
Ilyen volt:
"A mindennapos mesélés a kisgyermek mentális higiénéjének elmaradhatatlan eleme. Az óvodában a népi és az irodalmi műveknek egyaránt helye van."
Ilyen lett:
"A mindennapos mesélés, mondókázás és verselés a kisgyermek mentális higiénéjének elmaradhatatlan eleme. Az óvodában a népi, a klasszikus és a kortárs irodalmi műveknek egyaránt helye van."
Vagyis nem mellőzik a magyar népmesekincset, ellenkezőleg: ismét kihangsúlyozták a fontosságát. (Azon meg már nehogy fennakadjunk, hogy 2009/10-ben Babszem Jankó és Andersen mellett a kortárs műveket is megemlítik.)
Sőt, mégjobbat mondok: hazaszeretetre nevelnek! Igen, ezek!
Érintetlenül hagyták az "Ének, zene, énekes játék" fejezetének ezt a mondatát:
"A népdalok éneklése, a gyermek néptáncok és népi játékok a hagyományok megismerését, továbbélését segítik."
De "A külső világ tevékeny megismerése" című fejezetnek ezen részéhez sem nyúltak egy ujjal sem:
"A gyermek miközben felfedezi környezetét, olyan tapasztalatok birtokába jut, amelyek a környezetben való, életkorának megfelelõ biztos eligazodáshoz, tájékozódáshoz szükségesek. Megismeri a szülõföld, az ott élő emberek, a hazai táj, a helyi hagyományok és néphagyományok, szokások, a családi és a tárgyi kultúra értékeit, megtanulja ezek szeretetét, védelmét is."
Ezt vajon miért nem írta le a kedves újságíró? Nem olyan botrányos, mi? Semmi extra.
Persze ezt is fel lehet egysíkúan fogni:
Mindannyian emlékszünk még az oviban hurkapálcikából és rajzlapból készült, vízfestékkel festett, vagy színes papírból összeragasztott nemzetiszínű zászlókra, ugye?
Eddig is volt, ezután is lesz ilyen. Csak ennek nincs hírértéke.
Miről ír inkább a kedves újságíró? Erről:
"A nemiség semlegessé tételén kívül a nevelési alapprogram rögzíti a kívánatos óvodakép kialakításánál, hogy az óvodai nevelésben biztosítani kell a hazájukat elhagyni kényszerülő, vagyis migráns családok gyermekeinek az önazonosság megőrzését, ápolását, erősítését."
Skandallum!
Mondjak valami meglepőt? Ezt a részt azért tették bele a módosított Alapprogramba, mert az óvodapedagógusok kérték a már említett kutatásban. Ugyanis egyre többen találkoznak bevándorolt kisgyerekkel, és nem tudták, hogy bánjanak velük, merjék-e ugyanúgy nevelni őket, mint a többieket. Mondjuk ebben a jogvédős őrületben ezt nem is csodálom...
De nincs semmi baj a bevándorolt gyerekekkel, miért lenne?
Miért emeli ki Sándor Csilla azt is, hogy
"A kisgyermekekkel foglalkozó nevelőket kötelezi a jogszabály arra is, hogy a foglalkozások zenei anyagának összeállításánál vegyék figyelembe a nemzetiségi, etnikai, kisebbségi nevelés esetében a gyermekek hovatartozását." ?
Ez van, ilyen világban élünk. Vannak kisebbségek, vannak önkormányzataik, miért ne énekelhetnék el akkor egy-két dalukat az óvodában?
Vagy ilyesmitől tart a kedves újságíró?
Nem hiszem, hogy ilyen ostoba lenne. Valószínűleg csak megírta az aktuális, profilbaillő, hangulatkeltő cikket, most épp az Óvodai Alapprogramról.
Napi feladat letudva, pipa.
Átvette más is, pipa.
Az olvasók felháborodtak és szidták a kormányt, pipa.
Korrekt tájékoztatás, pi..........csába, az nem jött össze.
Az utolsó 100 komment: