Az utóbbi időben egyre nagyobb teret kapott a sajtóban és a médiában a fiatalkorú bűnözés. Szurkálástól a rabláson át egészen a gyilkosságig minden előfordult, melyet 18 év alattiak követtek el -nagyrészt 18 év alattiak sérelmére. Jellemzője a csoportos elkövetés, a végrehajtásban tapasztalható felesleges erőszak, brutalitás. A fiatalok családi környezete, szociális helyzete és a kriminalizálódás gyakorisága között szoros összefüggés mutatható ki, akárcsak az iskolai végzettség és a kriminalitás gyakorisága között. Gondolhatnánk(remélnénk) józan ésszel, hogy a Rendőrségnek és a Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak, és az Államnak már kidolgozott forgatókönyve van, hogyan és milyen módon lehetne visszaszorítani ezeket az eseteket (megvédeni a gyerekeket egymástól és önmaguktól), hisz Gyurcsán Ferenc -akkor még gyermek-, ifjúsági és sportminiszter- már 2003-ban elkészítette átfogú jelentését a Genfben működő Gyermekek Jogainak Bizottsága részére. Nos, azt már akkor is látták, hogy hol a probléma és már akkor is érezhették, hogy tenni kellene valamit: "A jelentésben megállapított legfőbb hiányosságok a gyermekjólét, az oktatás, a gyermekbántalmazás és a fiatalkorú bűnözés tekintetében fedezhetők fel - emelte ki a miniszter."
"2003-ban 15 fiatalkorút ítéltek el hazánkban emberölésért, ugyanez az szám a 143 millós Oroszországban, 2006-ra 39." |
Pár napja, Tóth Ferenc, a BRFK Gyermek és Ifjúőságvédelmi osztályának vezetője azt nyilatkozta a HírTV-nek: "a szülők legjobban teszik ha nem engedik ki gyermekeiket, este tíz után az utcára". Sajnos azt kell mondanom, hogy lassan igaza van! Ha csak a pesti nagyobb tereket vesszük, elkeserítő a helyzet egyaránt az Örs , Blaha Lujza, Moszkva tereken, -hogy Kőbánya Kispetset már ne is említsük. Hajléktalanok, utcai árusok, kéregetők, zsebesek és tizenéves skinhead/punk/roma bandák posztolnak nagyobb csomópontjainkon és "kényszerítenek" minket arra, hogy lehajtott fejjel, lesütött szemmel haladjunk el közöttünk, nehogy szembesülnünk kelljen a "nyugati civilizáció csődjével". Természetesen kijelenthető, hogy nem minden banda ál bűnözőkből mint ahogy azt is, hogy nem minden fiatalkotú bűnöző jár bandákban. Azonban szinte mindegyikünk megtapasztalhatta már milyen mikor "kikezdi" egy utcai gang. Mindennek ellenére sem lehet megoldás, hogy gyermekeinknek(és mi) a legszebb éveikben otthon kelljen gubbasztani, mert a mi adónkból fizetett rendőrség nem biztos, hogy meg tudja védeni őket(minket)!
adalék: a rendőrség éves költségvetése bagó 177 milliárd forint.
Magyarországon az utóbbi években az ismertté vált bűnelkövetők száma évente 120 ezer körül, a nem büntethető 14 éven aluli elkövetők száma 1994–2003 között évente 3553 és 4287 között volt. 2003-ban 3553 gyermekkorú, 10 453 fiatalkorú, 104 119 felnőttkorú követett el bűncselekményt. Vagyis a bűnelkövetők közel 15%-a még 18 év alatti. A gyermekkorú elkövetők száma – 2003-as területi (megyénkénti) megoszlás szerint – Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legmagasabb (502 elkövető, az országos érték 14,13%-a), ezt követi sorrendben Szabolcs-Szatmár-Bereg (305, 8,58%), valamint Hajdú-Bihar (290, 8,16%) megye.(forrás oki.hu)
Ugyanakkor a gyermekkorú elkövetők esetén a legnagyobb latencia, a bűnüldöző hatóságok látókörébe csak igen-igen kis százalékban kerülnek a 14 éven aluliak. "A sértettek a legritkább esetben tesznek feljelentést a bűncselekményeket elkövetők ellen, ha tudják vagy sejtik, hogy az gyermekkorú, tehát nem büntethető." Az oktatási intézmények is ódzkodnak feljelentést tenni diákjaik ellen, nemritkán csak pedagógiai problémaként tekintenek erre a cselekményre vagy tartanak attól, hogy csorba esik az iskola jó hírén.
Elgondokodtató, hogy az iskolai végzettség és a kriminalizáció között miért van ilyen szoros kapcsolat. Magától értetődőnek tartjuk az összefüggést, mégis ritkán gondolkozunk el a miérteken. Az iskola a család után a második szocializációs közeg. Visszagondolva ezt mindenki meg is erősítheti, hiszen az írás olvasáson kívül alapvetően még a társas viselkedés volt az, amit elsajátítottunk. Aki ebből a szocializációs keretből kiszakad nagyobb esélye van a kriminalizációra, hiszen nem sajátítja el a társadalom értékeit, nem tud különbséget tenni jó és rossz között, nem alakul ki benne az értékóvó magatartás és a munka szükséglete. Képzeljük el, hogy így kéne élni egy idegen világban .A kiszakadt fiatalok egy olyan családi környezetbe térnek vissza, ahonnan ugyancsak hiányoznak ezek az értékek és ebből fakadóan a követendő példák, hiszen nem sikerült felkészíteniük a gyereket az iskolai életre.
A fiatalkorú bűnözés azonban nem csak nálunk égető probléma, hanem az egész Kelet-Európai régióban. Különösen súlyos a helyzet Albániában, Ukrajnában és a volt Szovjetunió más tagállamaiban, valamint Bulgáriában. Tiranát, Albánia fővárpsát ma már a Balkán Bronx-ának nevezik, az elkövetett bűncselekmények számában – 70 %-osra becsült éves növekedéssel. Bulgáriában a gyerekcsapatok és fiatalkorú bandák látványa mindennapos. A szervezett bűnözés – különösen a volt Szovjetunió országaiban – pedig széles utánpótlási bázisra talál a fiatalkorúakban. Romániában a megkérdezettek 85 %-a nagyon súlyos problémának tartja a fiatalkorú bűnözést, 61 % pedig egyetért azzal a feltevéssel, hogy a helyzet csak súlyosbodni fog az elkövetkező években. Sok országban vált ki félelmet a határok megnyitásával új jelenségként fellépő kábítószer-kereskedelem, de legalább ilyen súlyos problémákat okoz a hagyományosan is nagy alkoholfogyasztás.