Üveges Gábor,a 494 lelkes Hernádszentandrás polgármestere kommentjét közöljük le egy az egyben lentebb. Téma: a segélyezés kérdése. Érdemes elolvasni, érdekes...
"Hernádszentandrás község polgármestereként szeretném az április hónapban megfogalmazott néhány javaslatomat ezen a felületen is közzétenni a szociális alapon történő segélyezés – a szándékkal ellentétes hatást kiváltó – meglévő rendszerének átalakításához kapcsolódóan.
Várom véleményüket, további javaslataikat, hogy minél nagyobb számban fogalmazódjanak meg racionális, felelős, és hosszú távon eredményes alternatívák a fennálló helyzet megoldására vonatkozóan.
1. Minimális mértékben, de adófizetési kötelezettség terhelje a szociális segély összegét, ugyanis morálisan romboló hatása van annak, ha valaki akár évtizedeken keresztül kizárólag „kivesz” a rendszerből, és semmiféle hozzájárulása nincs a közös kiadásokhoz. Hosszú távon nem várható el, hogy a munkából élők a folyamatosan növekvő terhek mellett biztosítsák a munkát vállalni nem is akaró réteg stabil életszínvonalát… (Társadalmi szolidaritás)
2. Szükségszerű elválasztani egymástól a munkából szerezhető jövedelem és a szociális segély mértékének változási ütemét. Ha igazítjuk jelen esetben a nyugdíjminimumhoz, a 90%-ig történő kiegészítést magasnak találom. Javaslom továbbá, hogy a maximálisan adható segély ne lehessen magasabb a mindenkori nettó minimálbér 75 százalékánál.
Kedvező hatást jelentene mindez a képzéseken való részvétel mértékére, a munkakeresés intenzitására, ugyanis lényeges különbségek keletkezhetnének a munka világa, és a segély által biztosított életszínvonal között… (Motiváció megjelenése, „nyíló olló”…)
3. A szociális segélyre való jogosultság feltételeként érdemesnek tartanám meghatározni havi szinten legalább 5-10 napban az ellátásért teljesítendő munkavégzést.
A munkavállalók folyamatosan növekvő terheinek fő oka az, hogy a szociális ellátórendszerből mára – bármilyen munkavégzés nélkül – életmódszerűen élők egyre növekvő tömege számára folyamatosan biztosítja a központi költségvetés a társadalom teherbíró képességénél jóval magasabb szintű ellátást.
Az aktív alkotó energiát képviselők jelenléte és a társadalom fejlődése szempontjából passzív réteg aránya drámaian negatív változáson megy át az utóbbi évtizedben.
A következmények beláthatók, a szociális ellátások célcsoportjának felzárkóztatása, a társadalomba való reintegrációja megvalósíthatatlan a jelenlegi rendszerben.
Jelen helyzetben „munka nélküli, energia befektetés nélküli, minden területen az ingyenességet követelő, a jogok túlhangsúlyozása és a következmény nélküliség miatt beilleszkedésre nem késztetett életmódot” gerjeszt és támogat a meglévő struktúra.
(Társadalmi csoportok közötti feszültség csökkenése, felelős életforma elősegítése…)
4. A szociális segély rendszerének változtatása mellett érdemesnek tartom növelni a természetbeni juttatások körét, mellyel főként a felnövekvő generációk esélyeinek javulása válna elérhetőbbé. (csökkentett családi pótlék – ezzel párhuzamosan viszont növekvő számú ingyenes étkezés az óvodákban, iskolákban; felkészítők, nyelvvizsgák kedvezményessé vagy ingyenessé tétele a szociális helyzet figyelembe vételével; Hátrányos helyzetűek számára igénybe vehető ösztöndíj rendszerek körének bővítése…)
(Gyakorlatban tetten érhető segítség, a célcsoporthoz való közvetlen eljutás…)
5. Adótartozások, büntetések levonhatóságának megteremtése a szociális juttatásokból (Jelen helyzetben a következmények, és a behajthatóság erőteljesen korlátozott a munkabérrel nem rendelkezők esetében, valamint kiszolgáltatottak a közigazgatási, pénzügyi, rendvédelmi, igazságszolgáltatási szervek az alany önkéntes döntésének…)
(A törvény előtti egyenlőség jelenleg nem áll fenn…)
Egyéb javaslatok:
1. A szociális ellátások folyósítását a tanköteles korú gyermek iskolába járatásához kötni.
Amennyiben az igazolatlan hiányzás mértéke meghaladja a 3 napot egy hónapban, ez járjon együtt a szociális ellátások felfüggesztésével a család számára a következő hónapra
vonatkozóan.
(Felelős szülői magatartás elősegítése a gyermek mentális fejlődése érdekében…)
2. A lakásépítési, -vásárlási kedvezmény – „szocpol” – igénybevétele során megvalósuló
szigorított, és többszöri ellenőrzés, a rendeltetésszerű felhasználás biztosítása érdekében. Ezen támogatás átjátszhatóságának, üzleti cselekménnyé válásának megakadályozása érdekében biztosítékok és korlátozások kialakítása a rendszerben.
(A célcsoportnak szánt támogatás hatékonyságának növelése…)
3. A munkaviszonyból származó jövedelem után igénybe vehető adókedvezmények körének szélesítése úgy, hogy az alacsony jövedelműek esetében is érezhető tehercsökkenést eredményezzen.
(További motiváció a munkavállalásra, a munka értékének és megbecsülésének kifejeződése…)
Tisztelettel kérem, hogy mellőzzünk minden érzelmi és bármilyen érdekből származó szempontot, ugyanis csak a józan mérlegelés, és az őszinte szembenézés lehet célravezető.
Bízom benne, hogy a gyakorlatban szintén érintett és tapasztalt kollégák és szakemberek észrevételeit, javaslatait megfontolva, komplexebb megoldásokhoz érkezhetünk el az elkövetkező időszakban.
A probléma súlyos, és jelenleg a diszfunkciókkal teli ellátórendszer képtelen a megfelelő és hosszú távon eredményes módon, össztársadalmi szinten kezelni a társadalom leszakadó rétegeinek ügyét.
Üveges Gábor
polgármester
politológus
uvegesg@freemail.hu"
Nos, a levélhez annyit, hogy friss hír szerint a Szociális és Családügyi minisztérium a családi pótlék egy részét kártyára kapnák, amit kizárólag rezsire, lakhatásra és iskoláztatásra lehetne költeni. Vagyis nem lehet elinni, játékgépbe dobálni, vagy az uzsorásnak odaadni.
"Sok olyan család van, ahol a támogatásokat nem arra fordítják, amire kapják - azaz a család megélhetésére -, ezért többen úgy gondolják, hogy a segélyeket inkább természetbeni juttatásként kell adni." - indokolja minisztérium.
Ez elsőre jól hangzik, de akkor Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is kártyára kapja a családi pótlékot? De mint kiderült, a védőnő fogja eldönteni, hogy a család a gyerekre költi-e a pénzt vagy sem. Ha nem a gyerekre költi, jelenti és jön a kártya. Szerintetek lesz olyan védőnő, aki odaáll a halmozottan hátrányos család elé és közli hogy mostantól kártyára jön a családi pótlék? Lehet ott helyben felkoncolják ....