Nem kevés munkája akadt a megyaszói rendõrségnek a termény- és tyúktolvajlások, csalások, vagyon elleni törvényszegések, testi sértések miatt eddig sem, de most olyan helyen is felütötte a fejét a bűn, ahol senki nem gondolta volna....
Szeptember 11-én délelõtt az egyik helyi gyerekkertben játszottak a lurkók. Az ebédeltetés előtt az egyik óvónő észrevette, hogy nyitva van a táskája, és eltűnt a pénztárcája. Óvatosságra intette a kolléganõit, akik szintén átnézték a holmijukat. Ekkor sápadt el egy másik nevelő, hogy õt is megkárosította a titokzatos besurranó. Az enyveskezû több mint harmincezer forintot és személyes okmányokat nyúlt le kettejüktõl, valamint az egyik bukszával egy bankkártyának és a cetlire felírt PIN kódjának is gazdája lett. (Cetlin PIN kód, muhaha, bölcsödés hiba.)
Mivel a gyerekek tagadtak, a pedagógusok értesítették a rendõrséget, és nyomozók vették kezükbe az ügyet. Persze kemény ovi lehet, ahol rögtön a gyerekeket vádolják lopással, nu de mindegy.
Egy kisfiú hamar tisztázta magát: „õ csak focizott” a mások által elorzott bugyellárissal. A hatévesek elbeszéléseibõl azonban kiderült, hogy elõször két kislány lopózott be az épületbe, míg társaik az udvaron hancúroztak, és elterelték az óvónők figyelmét. Igazi csapatmunka, bravó. Az emeleti csoportszobából megfújt zsákmányt megmutatták az egyik pajtásuknak, aki vérszemet kapva követte a lányok példáját. 15 éves nõvérének adta át a tárcát, de persze ezt a tinédzser cáfolta. A nővér – verziója szerint – csak annyit tudott az esetrõl a húgától, hogy a másik lányka, Barbika „a bugyijában lopta el az óvó néni pénztárcáját”, annak késõbbi sorsáról fogalma sem volt.
A gyermekpszichológia 3-5 éves kor közé teszi a korai gyermekkort. Ebben az idõszakban már belsõ forrása van a szabályszegés fölötti rossz érzésnek. A gyermek bûnösséget érez, ha tiltott módon viselkedik, amennyiben ezt otthon tudatosítják benne, kontrollálva a tetteit. Amint egy kutató írja: „A lelkiismeret kialakulásának hiánya logikusan következik a szeretetlenségbõl. A normális kontroll belsõvé válása elsõsorban a gyermek „szülõelfogadásán” keresztül következik be. Ha rosszalkodni készül, a félelem figyelmezteti arra, hogy a szülõk esetleg megvonhatják tõle szeretetüket. Így alakul ki a lelkiismeret egy egyszerû formája.” A szakemberek szerint a gyerekeken három-négy éves korukban már észlelni lehet, vannak-e antiszociális vonásaik, mint amilyen az egoizmus vagy a bûntudat teljes hiánya. A legfontosabb, hogy ezt idõben észrevegyék rajtuk, ugyanis a gyerek hatéves koráig úgy „formálható, mint a mûanyag, utána már megkeményedik” – fogalmaz az interneten a gyermekpszichológus, Ranschburg Jenõ. |
A pszichológus által szakszerûen kikérdezett kislány azonban azt is elmesélte, hogy látta a bukszát az otthoni szekrényben, ám a házkutatás nem vezetett eredményre. A szakember véleménye – miszerint egy ilyen korú gyermek aligha képes taktikus hazudozásra (én már erre sem vennék mérget)– ellen leginkább az anya protestált, aki állította, hogy igenis „a gyerek hazudgál”. Mégis a legfiatalabb családtag gyermeki õszinteségét látszik igazolni, hogy a rendõrségi vizsgálat szerint húszezer forintot vettek fel a bankkártyával Felsõzsolcán. A megyeszékhelyhez közeli településen talált otthonra a családjától külön élõ, a jogerõsen kiszabott szabadságvesztésbõl nemrég szabadult családfõ, akit tinédzserkorú lánya rendszeresen látogat. Ha valakinek nem állt volna össze: kislány lop, bukszát lepasszolja a nővérének ő meg a szomszéd faluban élő frissen szabadult apukának, ki rögtön megy és levesz a kártyáról egy 20-ast.
Noha a honi jogszabályok szerint bûntethetõséget kizáró oknak számít, ha az elkövetõk gyermekkorúak, a tényállás tisztázása érdekében készpénzfizetési eszközzel való visszaélés megalapozott gyanúja miatt indított büntetõeljárást a Szerencsi Rendõrkapitányság.
forrás: zsaru