Igazság- és jogszolgáltatás, rendfenntartás? Vágyálmok ezek nekünk egytől egyig.
A közbiztonság lassan dél-amerikai állapotokat tükröz, a rendőrség mégsem annak helyreállításával, hanem az autósok fényképezésével, a Magyar Gárda toborzásának felügyeletével, vagy éppen az enyingi rettegő romák őrzésével foglalkozik. Ha netán el is kapnak valakit, hosszú évek telnek el, amíg az ügy tárgyalásra kerül. Ez nyilván nem az alulfizetett közrendőrök hibája, hanem a parancsot kiadó fejeseké, magasabb szinten pedig a törvényalkotóké. Mert a csűrés-csavarás közben, míg azon megy a vita, hogy az ügyészség megfelelő szavakat használt-e, nem sérültek-e a vádlott (!) jogai az eljárásban, addig bizony csak úgy röpülnek a hónapok, évek. A büntetés visszatartó ereje viszont épp az elkerülhetetlenségében és a gyorsaságában rejlene.
Nálunk, ebben az elátkozott, tönkretett tükörországban minden fordítva működik, mint kéne. Több joga van a vádlottnak, mint akárkinek. Ha például nem óhajtja megvárni, milyen ítéletet rótt ki rá a tisztelt bíróság, nyugodtan fogja magát, és az ítélethirdetés szünetében kisétál az épületből, aztán mondjuk Thaiföldig meg sem áll. Így tettek a Farkas-testvérek, és három hónappal később az ő példájukat követte a Való Világból ismert Segal drogügyének ötödrendű vádlottja, P. Zoltán.
Nem értem, komolyan nem:
Lefülelnek egy bandát.
Két évig nyomoznak.
Két év után elkezdődik a tárgyalás.
A tárgyaláson tanúvédelmi programban szereplő védett tanúk is közreműködnek.
15 hónapig tárgyalják az ügyet.
Az ítélethirdetés előtti tízpercben meg lelép a vádlott???
Már másodjára? A Fővárosi Bíróságról?
Vicc az egész, tiszta Monty Python...
Persze nem csodálom, hogy megijedt a miskolci egyetemista fiú a rá váró ítélettől: a tárgyalást nagy érdeklődés övezi, mert lehetséges, hogy a történteket bűnszervezetben elkövetett kábítószerrel visszaélésnek minősíti a bíróság. 2005-ben kapták el az első vádlottakat, Segalt és három társát (köztük P. Zoltánt), ötvenezer ecstasy tablettát, valamint félkilónyi kokaint találtak náluk. A vád szerint Segal és a 20 fős kábítószercsempész banda fél év alatt 652 millió forint értékű drogot értékesített.
Segal is igyekszik menteni a menthetőt, ha már elfelejtett repjegyet venni: a legenyhébb ítéletre játszva az utolsó szó jogán kábítószerfüggőnek vallotta magát.
A képen középen P. Zoltán. (fotó:MTI)