Egyszer volt, hol nem volt, Rogán Antal kerületében, a budapesti ötödikben történt, hogy egy vállalkozó hatemeletes hotelt álmodott egy bérház udvarára. A lakók berzenkedtek, tiltakoztak, de a hivatalok nem adtak helyt a panaszoknak, a vállalkozó terveit szabályosnak, ötletét támogatandónak találták. Így aztán a falak felépültek, örökre elzárva a lakókat a napfénytől.
A Molnár utca 35. szám alatt Bohém Art Hotel épül, a régi házra további 4 szint kerül, míg a telek belső részén betuszkolnak egy monstrumot. A szomszédos házak ablakaitól három méterre hatemeletes tűzfal magasodik, sötétségbe borulnak a lakások. Az önkormányzat szerint a jogszabályoknak és a kerületi városrendezési tervnek megfelelően jártak el.
Az önkormányzat szerint hiába néz ki a ház udvara pont úgy, mint a bérházakból ismert udvarok, ez csak a látszat. A ház udvara valójában -nem, nem libalegelő-világítóudvar, mert ekképp szerepel az önkormányzat 1999-es, majd 2004-ben megerősített szabályozásában is. Ennek alapján engedélyezték Szy Sándor vállalkozónak, hogy az udvar szinte egészét egy hotellel töltse ki.
Az önkormányzat többször, az építési engedély kiadásakor, majd a lakók fellebbezésekor megállapította, hogy légudvarról van szó, így a vállalkozónak joga van tűzfalat húzni az ide néző házak elé. A légudvar és a zárt udvar között az a különbség, hogy a légudvar szellőzésre szolgál, így oda toalett, fürdőszoba ablaka nyílhat, de lakószoba nem. A Havas utca 2. udvari lakásainak ablakai a hátsó udvarra nyílnak, akkor az vélhetően nem tekinthető légudvarnak. Ráadásul a légudvarban gázüzemű lakásfűtő készülék nem vezethető ki. Márpedig a lakások gázkonvektorainak a kivezető nyílásai is oda nyílnak. A rendelet ugyanis azt is mondja, hogy az új épület nem károsíthatja meg a szomszédokat, jelen esetben a tűzvédelmi előírások is sérülhetnek, a kiáramló szén-monoxid drasztikusan rontja az életkörülményeket. Az önkormányzat erre úgy reagált, hogy az engedély kiadásához az eljárásban közreműködő tűzvédelmi szakhatóság kikötésekkel hozzájárult. És hogy fog a hat emelet mély, 2 méter széles "hasadékból" télen a kiömlő szén-monoxid eltávozni?
De ha most világítóudvar a szóban forgó terület, akkor legalább az arra vonatkozó szabályokat be kéne tartani. A légudvar minimális szélessége ugyanis három méter, és Szy Sándor épülete, a majdani Bohém Hotel még ezt sem teljesíti. A tervekben két (!) méterre vitték a falat a lakásoktól. Milyen kellemes lehet ébredés után kinyitni a szobaablakot, félkómásan beleszippantani a friss áporodott reggeli négynapos levegőbe, megnézni mi történik az utcán potyog-e a vakolat a szálloda tűzfaláról.
A lakóknak arra a felvetésére, hogy Szy Sándor vállalkozó még az engedélyezett terveket sem követte, és a hotel szinte érinti az egyik folyosó végét, a Nagy Szabolcs építési osztályvezető által jegyzett terv megjegyzi: „Jelen levelemmel egyidejűleg felszólítottam az építtetőt az építési engedély határozat kikötéseinek maradéktalan betartására.”
Csak így határozottan. Mikor már állnak a falak. Bravó.
A közigazgatási hivatal egy újabb fellebbezésre csak megerősítette az önkormányzat döntését. A hivatal arra alapozza érvelését, hogy az udvaron egykor egy egyemeletes ház állt, a Körzőgyár néven ismert, tavaly lebontott kiállítóhely. Azaz a területen mindig is volt épület.
Igaz, hogy csak egyemeletes, nem pedig hat, de ez semmiség.
És ha netán a Körzőgyárat annak idején szabálytalanul építették oda? Ilyen apróságokkal senki nem foglalkozik az önkormányzatnál, volt ott épület és kész. A Körzőgyárat még 1903-ban építették oda, persze ma már nem is lehetne ilyen szűk helyre beépíteni egy másik épületet, de 1903-ban még lehetett. És ez remek hivatkozási alap!
A ház Körzőgyárként működött sokáig, majd a Szy Sándor vezette Béke Irodaház Kft. vásárolta meg. Bojár Iván Andrással elhatározták, hogy közösen, az OCTOGONart Galéria szakmai partnerségével kiállítótérként működtetik az épületet. Végül aztán ez a kezdeményezés gyorsan „átalakult”, és 2007 decemberében a Béke Irodaház Kft. megkapta az építési engedélyt, amelynek fő tevékenységévé csupán egy évvel később, 2008 nyarán vált a szállodaüzemeltetés.
Szy Sándor beruházó nem kívánt nekünk (Ingatlanmagazin) nyilatkozni, ahogy fogalmazott, nem szeretne ügyet kreálni abból, ami nem ügy. A kivitelező a Market Építő és Kivitelező Zártkörűen Működő Részvénytársaság, amely a Wallis, ma már WING Zrt. érdekeltségébe tartozik, legutóbb a Magyar Televízió Kunigunda utcai gyártóbázisát építették fel, amit majd az MTV az állampolgárok adójából visszabérel hosszú távon.
zero:
Kötelező megfelelő mennyiségű parkolót is építeni, hogy ne a zsúfolt belvárost terhelje tovább a létrejövő intézmény. A tervező az építési engedélyben 30 helyet jelölt meg, amiből a beruházó 20 millió forintért 10 darabot megváltott a parkolóhely létesítési kötelezettség helyi szabályozásáról szóló 32/2007. (IX. 17.) sz. helyi rendelet előírásai szerint. Nos, a zsúfolt 1 sávos Molnár utcába 2 autónyi szabad hely sincs, nemhogy 20 ...
Véletlenek márpedig nincsenek. Szy Sándor, a tulajdonos és Bojár Iván, művészettörténész,fővárosi városarculati tanácsnok, az SZDSZ fővárosi képviselője, Szeretem Budapestet mozgalom egyik vezetője, Demszky Gábor Budapest Európa Kulturális Főváros-pályázata programigazgatója:
Bojár: "ez egy olyan beruházás, amit cipőkanállal lehetett berakni a házak közé, és ezért különösen nehéz a helyzete a vállalkozónak. A lakók itt szubjektív minőségromlást szenvedtek el, ha azonban az építkezés megakad, az az egész városnak rossz lesz."
Hát igen, nagyon-nagyon rossz Budapestnek a Bohem Art Hotel nélkül.
Tegyük fel, hogy az ügyészség, bíróság megállapítja, hogy ez így nem szabályos. Fellebbezés, pereskedés, elsőfok, másodfok. 3 év. Majd jogerős bontási engedély. Fellebbezés, pereskedés, elsőfok, másodfok. Még 2 év. Csak annyit mondok: Citedella terasz, Turul-szobor. Kóka villa. A horvátok meg ledózerolták az engedély nélkül a tengerparton épült villákat egy hét alatt. Ennyi a különbség ....
Friss:
Az alpolgármester a polgármester távollétében belső vizsgálat elrendelésére kérte a jegyzőt, hogy megállapítsa, jogszerűen adtak-e ki építési engedélyt. Az ügy lezárultáig a Bohém hotel nem kaphat használatba vételi engedélyt.
"Nem kaphat használatbavételi engedélyt" ... oszt' akkor mi van? A falat már úgysem fogják lebontani, ez mindenképpen szopóág ...
Pár fotó a Molnár utca 33. gangjáról készítve, ez az épülő hotel másik oldala, itt kicsit nagyobb a hely:
De ez még nem minden, történt még egy "apró" szabálytalanság az építkezés során: A hivatal jó indulata érződik a hotelnek a Molnár utcára néző épületénél is. Itt Szy Sándorék lebontották egy helyi védettségű épület felét, noha az engedély szerint annak homlokzati traktusát eredeti állapotában kellett volna felújítaniuk. Cselovszky Zoltán főépítész a bontásról nem is tudott, annyit viszont megjegyzett: „Az építtető minőségmániás ember, aki jó fej, hogy ide épít ilyen finom dolgokat.”
Szy Sándor Cselovszki Zoltán és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal engedélyére hivatkozott, amikor szóba hoztuk a helyi védettségű épület bontását. A lapunknak (Index) adott nyilatkozatát a vállalkozó visszavonta, így csak annyit jegyezhetünk meg az ügyben: Szy Sándort a bontás miatt 4,5 millió forintra büntették, de ezt még nem fizette be.
Várhatóan soha nem is fogja.
(Cikkek: Index, Ingatlanmagazin)