Jeszenszky Zsolt, a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (MAHASZ) munkatársa és a Magyar Lemezlovas-egyesület elnöke is kifejtette véleményét a Pirate Bay-per kapcsán.
De mint kiderült, a cikket szó szerint a Wired.com-ról lopta. Uramatyám, de kínos. Aztán kiderült, hogy ez még fokozható tovább. Szopóág, Jeszenszky.
Zsoltinak, a hazai DJ-Mahasz-ProArt atyaúristennek küldenénk majd egy videót, ami a poszt alján található.
De miről is van szó tulajdonképpen? Arról, hogy hogyan fizetnek jogdíjat a DJ-k az általuk játszott számok után.
1. eset:
Eredeti a CD.
A MAHASZ szerint a célja "a hangfelvétel előállítók közös jogkezelő szervezeteként kihirdesse a kollektív jogkezelés körébe utalt jogdíjak tarifáit, begyűjtse a jogdíjakat a felhasználóktól és felossza azokat a hangfelvétel-előállítói jogosultak körében (Szerzői Jogi Törvény 50./C)."
Az Artisjus honlapján ez szerepel:
"A megfizetett jogdíjak az Artisjus által képviselt szerzőket (bel és külföldiek), valamint gépzenei felhasználás esetén a szomszédos jogi jogosultakat - előadóművészeket és hangfelvétel kiadókat - illetik meg. A szerzői jogdíjak felosztásának módját a szerzők által elfogadott felosztási szabályzat határozza meg. A belföldi szerzők a jogdíjakat közvetlenül, a külföldi szerzők külföldi társaságaik útján kapják meg. A szomszédos jogi jogosultaknak járó jogdíjakat az Előadóművészi Jogvédő Irodának ( EJI) és a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének (MAHASZ) adjuk át, és ők osztják fel az előadóművészek és hanglemezkiadók között."
Vagyis minden jogdíj (eredeti lemez után!) az Artisjushoz folyik be, ők továbbítják ezt a Mahasznak. A DJ megveszi az eredeti CD-ét, vagyis a jogdíjat kifizette. Ha közönség előtt lejátsza, akkor a szórakozóhely tulajdonosa fizet jogdíjat az Artisjusnak:
"A jogdíjat nem az előadó fizeti meg, hanem az a személy, aki a művek felhasználását kéri, az iránt intézkedik, arra üzletet épít: az előadás szervezője, az üzlet, étterem üzemeltetője. Az előadóművész ennek során a szervező közreműködője, aki maga is díjat ("gázsit") kap munkájáért."
2. eset:
A gyakoribb: Másolt a CD.
Na, ide csapott le a DJ Szövetség egy remek ötlettel:
"A másolt hangfelvételek után járó jogdíjat a hangfelvétel-előállítók (kiadók) közös jogkezelő szervezetének, a MAHASZ-nak kell megfizetni.
1, Darabonkénti jogosítás: Ára: 1.800 Ft + áfa / lemez
A lemezre kiírt hangfelvételekről a felhasználó (lemezlovas) köteles tracklistát készíteni, s azt eljuttatni a MAHASZ-hoz. A tracklistát Excel formátumban kell leadni. A jogdíj megfizetése és a tracklista leadása után a MAHASZ 1 db, számozott hologramos matricát bocsát a DJ rendelkezésére, amelyet a megadott hangfelvételeket tartalmazó CD-re kell ragasztani.
A CD kizárólag audio formátumú trackeket tartalmazhat, mp3-as és egyéb formátumok, DVD-lemezek, stb. jogosítása nem történhet darabonként.
A DJ Szövetség - Magyar Lemezlovas Egyesület tagjai számára egy lemez jogosításának díja 1.200 Ft + áfa, a tracklisták leadása tagjaink számára a kedvezmény érdekében a megadott Excel formátumban kötelező.
2, Átalánydíjas jogosítás: A felhasználó évi 90.000 Ft + áfa jogdíj megfizetése mellett szerez hozzájárulást a hangfelvételek többszörözéséhez.
Amennyiben az éves díjat a felhasználó egy összegben és legkésőbb a MAHASZ tarifaközleményének Magyar Közlönyben történt kihirdetéstől számított 1 hónapon belül megfizeti, úgy 10% engedményben részesül.
Az átalánydíj megfizetését a MAHASZ által kibocsátott igazolványra ragasztott, négy negyedévre vonatkozó hologramos matrica igazolja. A DJ Szövetség - Magyar Lemezlovas Egyesület tagjai számára ezen igazolvány maga a tagsági kártya.
A DJ Szövetség - Magyar Lemezlovas Egyesület tagjai az átalánydíjból összesen 30% kedvezményt kapnak, így az éves díj számukra 56.000 Ft + áfa. Ez azt jelenti, hogy tagdíjjal együtt a teljes összeg bruttó 91.200 forint, szemben a nem tagok által fizetendő bruttó 108.000 forinttal! És természetesen rengeteg szolgáltatás, kedvezmény is jár a tagsággal, ezek részletesen a "szolgáltatások, kedvezmények" menüpont alatt olvashatók." - a honlapjukról
ROFL!
Másolt lemzek? Tracklista? Excel? MAHASZ holo-matrcia? 10% engedmény? 30% engedmény? Ők a másolt CD-k után fizetnek jogdíjat a Mahasznak. Igen ám, de másolt CD-ét nem is lehet(ne) nyilvánosság előtt játszani. Illetve most kiderült, hogy lehet, mert a MAHASZ-tól meg lehet venni a jogot ...
De akkor hogy kerül össze a "másolt CD", a "jogdíj" és a "Mahasz"? Természetesen megmagyarázzák. Illetve nem, mert a "De miért is kell jogdíjat fizetni?" című rész egy hatalmas mellébeszélés.
"Amint az fentebb is olvasható, tudomásul kell vennünk, hogy a zene nincs ingyen, azt alkotók hozzák létre, akiknek ezért fizetség jár; ill. az ő joguk eldönteni, hogy műveiket pénzért vagy ingyen szeretnék másoknak átadni, s az alkotók eme jogát törvény biztosítja. Egyesületünk minden tekintetben a tisztesség, törvényesség talaján áll, s ezt a magatartást várja el nem csak tagjaitól, de mindenkitől.
A világ a letöltés-másolás, az írott lemezek felé megy, rengeteg a zene, az újabbak gyorsan jönnek, naprakésznek kell lenni, mindent gyorsan le kell tölteni és játszani kell. Ez a helyzet, ezen senki nem tud változtatni. És ez rendben is van, senki sem mondja ma már azt, hogy a diszkósok ne dolgozzanak másolt lemezekkel és/vagy számítógéppel.
A másolási jogdíj megfizetése mindemellett azonban törvényben előírt kötelezettség, amit meg lehet próbálni megúszni, néha lehet, hogy sikerül, de véleményünk szerint nem érdemes kockáztatni. Az éves díj egy teljesen vállalható, baráti összeg, s ha kiszámoljuk, kiderül, hogy mindössze havi 5(!) ezer forintért korlátlan mennyiségben lehet érte kiírni zenéket, bármilyen formátumban, bármilyen eszközre (CD, DVD, számítógép, final scratch., sb.). Aki havonta ezt az összeget nem tudja, nem akarja zenére fordítani, az valóban nem érett még arra, hogy lemezlovasként tevékenykedjen.
Ezzel szemben persze lehet abban is bízni, hogy majd valakik segítenek, hogy majd egy ügyvéd vagy rendőr haver "kimos a szarból" egy ellenőrzés után, még akár az is előfordulhat, hogy ez időnként sikerül. De a törvény az törvény, s az ellenőrzések ellen fellépni éppen olyan szélmalomharc, mintha azt követelnénk, hogy a rendőrség ne kapja el a piacon a zsebtolvajokat, hogy a buszokon ne legyenek ellenőrök, azok "ne zaklassák az utasokat", stb.. Sokszor nem szeretjük a rendőröket, az ellenőröket, de ők is a munkájukat végzik, s a törvény előírásait igyekeznek betartatni, mindenkivel egyformán.
Vitán felül a legjobb eset az lenne, ha nem is lenne szükség ellenőrzésekre, ha garantáltan mindenki megfizetné az alkotóknak járó, a törvényben előírt jogdíjat a másolt lemezek, hangfelvételek után. (A DJ-nek a gyári lemezek után természetesen továbbra sem kell semmilyen jogdíjat fizetnie.) "
Vagyis havi 5 rugóért a DJ-ék bármennyi zenét kiírhatnak maguknak, és le is játszhatják! Csak mert a MAHASZ ad nekik hologramos matricát. Jeszenszky Zsolti legalizálta a zenemásolást, ez igen! És csak havi 5 rugó!!!
A DJ Szövetség levezetése mega a csoda:
"Nagyon fontos tisztában lennünk vele, hogy amint az a fentebb említett törvényi szabályozásból kiderül, NEM az illegális hangfelvétel bemutatása, hanem már maga az engedély nélküli többszörözés minősül bűncselekménynek. Tehát minden olyan írott lemez vagy egyéb hordozón (pl. számítógép, DVD, iPod, stb.) rögzített másolat, amely az adott szórakozóhelyen a pultban található, és a nyilvános zeneszolgáltatás célját szolgál(hat)ja, csak akkor minősül legálisnak, ha arra a jogtulajdonos (kiadó) engedélyt adott. Ezt az engedélyt a kiadók közös jogkezelő szervezetükön, a MAHASZ-on keresztül adják meg."
És a rendőrök ezért nézegetik a kamu-matricákat, ez a beszarás!
Pár hónappal ezelőtt egy rendőrségi razzia kapcsán 180 ezer forintra büntették meg egy dj-t, mert egyik CD-n sem volt rajta a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének sorszámozott, hologramos címkéje. Hogy mi köze a rendőrségnek és a VPOP-nak holmi egyesület matricájához, jogdíjhoz és egyéb nyalánksághoz, az kész rejtély.
Ugyanis a DJ Szövetség szerint:
"A Rendőrség törvényi kötelessége alapján eljárva elsősorban csak azt tudja megállapítani, hogy lát-e hologramos matricát a lemezlovasnál, vagy nem, s érthető módon, nem kíván "szakmai kérdésekbe" bocsátkozni a lemezlovassal."
Erre van ugyanis a razzia során a Mahasz emberke:
"A MAHASZ képviselői sok esetben az ellenőrzések során is segítik a rendőrség munkáját, közreműködnek annak megállapításában, hogy az adott helyen talált másolt hangfelvételek legálisak-e. Ráadásul az ellenőrzés alá vont lemezlovas számára is kedvezőbb, ha jelen van a MAHASZ képviselője, hiszen utóbbi sokkal jobban tisztában van a diszkósok tevékenységével, jobban ismeri a zenét, a technikát, stb., mint a rendőrség, amelynek ezen ismeretek nem tartoznak feladatkörébe."
Nyáron a Hegyalja fesztiválon felmennek a színpadra razziázni a Faithless DJ-szett alatt, hogy "hol van az kurva Mahasz-matrica, Faithless"???
Pontosan melyik törvényben van benne, hogy a rendőrségnek(!) Mahasz-matricát(!) kell/szabad/feladata nézegetni a másolt CD-ken(!) a DJ pultban? Segítsetek....
Az ÉS is foglalkozott a témával, remekül összefoglalta:
"Jeszenszky a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (MAHASZ) sajtófőnöke, a szerzői jogokért kardoskodó ProArt szövetség munkatársa és a Lánchíd Rádió zenei szerkesztője, aki az itt felsorolt szerepkörök valamelyikében gyakran nyilatkozik, többnyire tolvajnak bélyegezve a letöltögetőket és CD-másolgatókat.
A szerzői jogvédelem a DJ-vizsgát annyiban érinti, hogy a DJ-nek tisztában kell lennie a jogi szabályozással, például azzal, hogy másolt lemezről nem szabad zenét játszania. A DJ Szövetség weboldalán hamar rátalálunk egy elég különleges szabályzó passzusra, amely az úgynevezett jogosításról szól. Szerintem nem csak nekem újdonság, hogy a MAHASZ-nak lerótt évi 90 000 Ft + áfa díj ellenében (előre fizetéskor tíz százalék, a DJ Szövetség tagjainak pedig harminc százalék kedvezmény is jár) korlátlan mértékben legalizálhatják DJ-k a netes fájlcserélőkről letöltött zenéket, másolhatják és játszhatják azokat fellépéseiken.
Hogy egy jogkezelő szervezet (a MAHASZ) miként kufárkodhat a tulajdonát nem képező díjakkal, számomra örök rejtély marad, az azonban világos, hogy a DJ Szövetség, a MAHASZ és a ProArt, valamint nyílván az Artisjus között egy egyszerű partneri együttműködésen túlmutató kapcsolat van. Például kíváncsi vagyok, hogy hasonlóan legálissá teheti-e az internetről leügyeskedett zenéket és kaphat-e kedvezményeket a jövő héten megalapítandó Zenekurkászók Baráti Köre! Mert ha igen, akkor minden rendben, többet senki nem fog hanglemezeket vásárolni, az illegálisnak bélyegzett fájlcserélő-rendszerekről letöltött zenéket kb. húsz CD áráért legálissá lehet tenni - itt a paradicsom, baráti körünkbe várjuk tehát a zenebará tok jelentkezését. Persze tudjuk, hogy ez így nem fog menni, de azért mégis érdemes elgondolkodni azon, hogy Jeszenszky Zsolt miképpen kerekedhetett rendeletek és törvények fölébe, és hogyan állíthatta saját érdekszervezetének szolgálatába a teljes hanglemezipart."
Ez másnak is szöget ütött a fejében.
"A jogdíjnak nevezett átalánnyal, így sikkasztják el zsarolás utján a pénzeket a Mahaszon keresztül a lemezlovasoktól és a producerektől a DJ Szövetség vezetői, gondolkodj el rajta!"