Rég volt már szó a blog kedvenc városáról, a jelenleg Európa figyelmének is "nagy hányadát" birtokló Pécsről, de természetesen a város nem pihent ezidő alatt.
Csokorba szedtem a történéseket, tessék parancsolni.
I. Szili haverja és a Pécsi Tudományegyetem koleszai
1996-ban az akkori Janus Pannonius Tudományegyetem úgy döntött, hogy megszünteti kollégiumi főosztályát, inkább magánkézbe adja a diákszállók üzemeltetését. Az egyetem meghívásos közbeszerzési eljárást írt ki, amelyet "véletlenül" az a Négy Kollégium Kft. nyert meg, amelyet többek között a megszüntetett egyetemi részleg vezetői alapítottak, köztük a JPTE kollégiumait éveken keresztül felügyelő Bókay Endrével és az egyik kollégiumot igazgató Meixner Andrással. Nagyon előnyös szerződést kötött a Kft., minden tekintetben jól jártak. Tulajdonképpen kibérelték a négy kollégiumi épületet, nem is drágán, mindössze 1.000,-Ft/épület/év költséget kellett fizetniük, ezenkívül a hallgatók után költségtérítést kaptak üzemeltetési díjként, amely az elmúlt évek során az inflációval párhuzamosan nőtt. Sőt, az egyetem lemondott az üres helyek értékesítéséről, azokat a közben Pannonlargo Kft-vé alakuló cég adhatta bérbe.
Egyszóval rámosolygott a szerencse Meixnerre és Bókayra, a helyi MSZP prominens képviselőire is. Mert azok ám!
Meixner András 1994-től az MSZP önkormányzati képviselője Pécsett, 1998-tól pár évig a párt városi elnöke, majd politikai pályafutása eddigi csúcsaként Tasnádi Péter alatt a város alpolgármestere is volt. Ő a Négy Kollégium Pannonlargóvá átalakulásával együtt kiszállt a pécsi kolibizniszből.
Bókay Endre Szili Katalin bizalmasának számít, Toller László polgármestersége idején az MSZP pécsi frakcióját vezette, majd 2006-ban a kegyvesztetté vált Kékes Ferenc helyett egyéni képviselőként jutott be a parlamentbe.
De mindez csak véletlen, ugye? Esetleg konspiráció?
Ugyanis a történetnek még nincs vége. Nyáron új közbeszerzést írt ki az egyetem a koleszok üzemeltetésére, ezen a Pannonlargo is indult, méghozzá az eddigi ár egy-ne-gye-dé-ért. (Akkor eddig miért is volt annyi, amenyi?) Így sem nyertek, ezért vissza kellett adniuk az épületeket. Nos, ez megtörtént, de az átvevők nagyon durva, fekete-afrikai állapotokkal szembesültek: évek óta nem festett falak, csótány-patkány olimpia, kitört ablakok fogadták őket. Most csinálhatják a nagygenerált, Bókayék meg tárogatják a kezüket, hogy hát ők aztán pont olyanok, mint a három majom...
II.Az egyetlen belvárosi szálloda, a főorvos és a paraszolvencia
Azt már régóta sejtjük/gondoljuk, hogy az EKF hatalmas égés lesz, de hogy még a vendégeket sem lesz hol elszállásolni, az egy új fejlemény. A nagy dérrel-dúrral beharangozott szállodaépítésekből ugyanis nem sok minden fog megvalósulni. Az alexandrás Matyi Dezső és a Danubius Hotel lemondott az állami támogatásról, nem vág bele az építkezésbe. A nóném balatoni vállalkozó sem, bár ő nem azért, mert nem akar, hanem mert egy kissé megszívatták, hogy másnak jó legyen.
Mégpedig id.Ruzsa Csabának, a megyei kórház főorvosának, az EKF-ügyvezető apjának, aki egy körülbelül 140 milliót érő kétcsillagos hotelt és egy hasonló értékű bankbetétet kapott ajándékba egy betegétől még 2007-ben.
Figyelitek? Nem ám kisboríték egy üveg konyakkal megspékelve. Ugyan! Kétszer 140 millió! Azért én az APEH és/vagy rendőrség helyében alaposan utánajárnék ennek az ajándékozásnak, mert ugye nem valami szokványos, illetve adót fizetett-e utána a főorvos úr?
Aki egyébként egy 27 szobás, exkluzív vendégek elszállásolására alkalmas szállodát szeretne; építi, szépíti, bővíti a régi épületet.
A beruházás költsége 400-500 millió.
A költségek 10%-át hitelből fedezi id.Ruzsa Csaba.
A maradék 90%-ot saját zsebből állja.
És az APEH mit szól ehhez?
Ilyen jól keres egy főorvos?
Többszáz millió kifizetése nem okoz gondot?
Netán a bankbetétek termelnek ilyen jól?
Az a faszi meg süllyedjen el, aki egy másik belvárosi hotelt akart építeni, ugye?
Először -id.Ruzsa Csabánál is fennálló- parkolási gondokra hivatkozva nem adták ki az építési engedélyét, majd mikor ez a "félreértés" tisztázódott, akkor kiderült, hogy az önkormányzat időközben 100 ezer forintról 900 ezerre emelte a parkolók megváltásának árát.
De legalább csak egy szálloda lesz a belvárosban, és az is az ügyvezető faterjáé....
Kicsit átlátszó, elég szemét, de ízig-vérig abszurdisztáni mutyimegoldás született, gratula!
III. Van még 1,5 milliárd fölösben
Igen, egy kis jó hír is: nem költöttek el még minden pénzt. Most, hogy lezárultak az EKF kulcsprojektjeinek – koncertterem, Tudásközpont, Zsolnay negyed, Nagy Kiállítótér, közterek – közbeszerzési eljárásai, már biztosnak látszik, hogy a 34,6 milliárdos keretből 1,45 milliárd megmarad, ennek felhasználásról majd a közgyűlés dönt. Úgy hírlik, hogy 1,2 milliárdot a keleti városrész szociális városrehabilitációjára, 250 milliót pedig a Kálvária domb közterületeinek fejlesztésére, illetve a Névtelen utcába tervezett sport célú fejlesztésre költenek.
De még előtte lesz egy kis PR-esemény is: a Kivilágított Daruk Tánca
Mivel a most épülő koncertteremnél 4 óriásdaru dolgozik egyszerre, Ruzsa Csaba EKF-ügyvezető (a hoteles doki fia) kitalálta, hogy ebből valahogy műsort rittyent.
"Az építkezés darui egy októberi estén a Pannon Filharmonikusok élő koncertjének hangjaira mozognak majd, alaposan kidolgozott koreográfia szerint- közölte az MTI-vel."
Fantasztikus.
Vajon mennyibe fog kerülni?
Netán ezt is a papa fizeti, Csaba? Esetleg Ön?
Ja és remélem, óvatosak lesznek, nem tarolják le, amit már megépítettek...
Így is csak 111 nap van az EKF-ig. Hajrá Pécs!