Bajnai bejelentette szeptember 22-én és hipp-hopp, már sínen is van minden. Sokat nem tököltek vele, most az egyszer az államgépezet hozta a kívánt sebességet.
"Ahhoz, hogy a nemrég letartóztatott magyar Ku-Klux-Klantól" el lehessen jutni egy magyar Obamáig, sokkal erősebb roma értelmiségi elitre van szükség, olyanra, amely képes a romaintegrációt segíteni."
Ezért 200 közigazgatási álláshelyre kizárólag csak roma diplomásokat vesznek fel.
Igaz, hogy létszámstop van a közigazgatásban.
Nem baj.
Igaz, hogy bérstop is van.
Az sem baj.
Kampányidőszak van.
Domokos kolléga lelkesen magyarázza nekünk:
Az ÁSZ jelentés sem érdekelt nagyon senkit, hogy a 10 év alatt a roma integrációra elköltött 120 milliárd forintnak nyoma sincs, most ezt megfejelik még eggyel.
"A projektet a kormány az Államreform Operatív Program keretében, európai uniós forrásból finanszírozza. A program összköltsége 100 millió forint, amely magában foglalja egyebek mellett a résztvevők vizsgára felkészítését, a vizsgáztatás költségét, a tanfolyamhoz és vizsgához kapcsolódó utazás, szállás és ellátás költségeit.
A pályakezdők első éves fizetésére 1 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, az új munkahelynek további egy évig továbbfoglalkoztatási kötelezettsége van."
Vagyis bruttó 316 000 forint per fő per hó. Nem rossz.
Járulékokkal együtt egy év alatt pont 1 milliárd.
Az Alkotmányban viszont én ezt olvastam:
70/A. § (1) A Magyar Köztársaság biztosítja a területén tartózkodó minden személy számára az emberi, illetve az állampolgári jogokat, bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül.
Akkor mi alapján zárják ki a nem romákat a 200 állás közül? Milyen törvény, jogszabályra hivatkozva?
A pályázat során ki és milyen jogszabályra hivatkozva kérdezi meg, jegyzi fel és tárolja a jelentkezők etnikai adatait? Ha jól tudom, ez szigorúan tilos, kiderült már elégszer ...
(Érdekes módon MOST az összes jogvédő csendben van.)
Mikor 2002-ben Lányi Zsoltot (Kisgazdapárt) örmény (!) kisebbségi képviselővé választották, megtanultuk a leckét: mindenki az, aminek vallja magát.
Szóval senkinek semmi köze hozzá, hogy valaki magyar, szlovák, sváb, örmény, roma nemzetiségű a közigazgatási pályázat elbírálásakor, de ha mégis megkérdezik, akkor faarccal azt kell mondani: igen, roma vagyok. Még ha daliás kék szemű óriás is vagy, akkor is! És ha emaitt nem kapod meg az állást, lehet az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordulni. A fagyi visszanyal.
Halmai Zsófia, Kormányszóvivői iroda (A Birka nép blog levelezett vele):
"Az etnikai hovatartozásról nyilvántartás nem áll rendelkezésre. Romának az számít, aki annak vallja magát, így az elmúlt években – a romák számára meghirdetett pályázatok esetében – alkalmazott gyakorlatnak megfelelően a pályázók önkéntes nyilatkozatot csatolnak a pályázathoz etnikai hovatartozásukról."
A Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központnál (KSzK) honlapján kitették a pályázatot, ha diplomás pályakezdő / munkanélküli vagy, van egy középfokú nyelvvizsgád és büntetlen előéletű vagy, akkor jelentkezz bátran:
Tájékoztató
„a Romák közigazgatásba történő bekerülését támogató programról”
a pályázók részére
A „Romák közigazgatásba történő bekerülését támogató program” elsődleges célja, hogy elősegítse a diplomával rendelkező romák bekerülését a központi közigazgatásba és a központi közigazgatás területi szerveihez, valamint hozzájáruljon határozatlan idejű köztisztviselői jogviszonyban történő foglalkoztatásukhoz.
A program európai uniós támogatás igénybevételével törekszik arra, hogy a közigazgatás különböző területein megteremtse a roma szakemberek alkalmazásának feltételeit. A Kormány szakmai álláspontja szerint olyan szakmai műhelyekre és szakemberekre van szükség a közigazgatásban, amelyek nemcsak a romák esélyegyenlőségének horizontális érvényesülésén dolgoznak, hanem egyszersmind megoldandó szakpolitikai feladatokká tudják alakítani a stratégiai elképzeléseket.
A program koordinálását a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (továbbiakban: SZMM), továbbá a Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központ (továbbiakban: KSZK) végzi.
A program keretében a résztvevők minden segítséget megkapnak ahhoz, hogy sikeresen tegyenek eleget a közigazgatásba történő bekerülés szigorú követelményeinek, és képesek legyenek köztisztviselőként helytállni, ezért 250 fő felsőfokú végzettséggel rendelkező, roma származású magyar állampolgár tehet versenyvizsgát térítésmentesen (amennyiben a versenyvizsgára bocsátás általános követelményeinek megfelel és jelentkezése sikeres lesz). A sikeres versenyvizsgázók közül egy külön foglakoztatási pályázat keretében 200 fő kaphat köztisztviselői kinevezést.
A programra jelentkezni 2009. október 1-től 2009. október 15-ig regisztráció után a http://tavoktatas.kszk.gov.hu/ilias3/goto_kszk_svy_3494.html címen, egyénileg, elektronikus úton lehet.
A jelentkezés lezárása után, a pályázók által megadott adatok alapján kerülnek kiválasztásra azok jelöltek, akik a közigazgatási versenyvizsga felkészítőn és vizsgán vehetnek részt (túljelentkezés esetén a következő szempontok jelentenek előnyt: közigazgatási tapasztalat, a megszerzett diplomák száma, a diploma(ák) minősítése, doktori képzésben való részvétel, tudományos fokozat, a megszerzett nyelvvizsgák szintje és száma).
A résztvevők első lépésként a közigazgatásba kerüléshez igény szerint versenyvizsga felkészítő tanfolyamon, valamint ez után kötelezően versenyvizsgán vesznek részt (várhatóan 2009. november hónapban). Az itt felmerülő költségeket (szállás, ellátás, utazás, tanfolyam- és vizsgadíj) uniós forrásból biztosítjuk, tehát a résztvevőket nem terhelik.
A sikeres versenyvizsga letétele után a jelöltek a foglalkoztatók által meghatározott feladatkörökre kiírt álláspályázatokon vesznek részt, 200 fő kerül kiajánlásra a foglalkoztatók részére. A köztisztviselői kinevezéshez a foglalkoztatói igényeknek való megfelelés is szükséges, ezért ezen személyek foglalkoztatására csak sikeres álláspályázat után, előreláthatóan 2009. január 1-től kerülhet sor.
A képzéssel és a foglalkoztatással kapcsolatos igényeket a program koordinátorai a jelentkezési lapon mérik fel, azonban ez nem jelenti azt, hogy minden tekintetben a megjelölt igények alapján tudják összeállítani a képzési programot és a foglalkoztatást.
Információ
A versenyvizsga felkészítővel és vizsgával kapcsolatos kérdéseiket a következő kollégának tehetik fel:
Név: Dr. Abay- Nemes Orsolya (KSZK)
Elérhetőségek: 06-1-386-96-59; orsolya.abay-nemes@kszk.gov.hu
A foglalkoztatással kapcsolatos kérdéseiket a következő kolléga várja:
Név: Szakály Kinga (KSZK)
Elérhetőségek: 06-1-443-2696; kinga.szakaly@kszk.gov.hu
A programmal kapcsolatos általános tájékoztatást a következő kolléga nyújtja:
Név: Dr. Horváth Melinda (SZMM)
Elérhetőségek: 06-1-428-9808; horvath.melinda@szmm.gov.hu
A fenti linken elektronikusan jelentkeztem, a kb. 10 oldalas online jelentkezési lapon egyik kérdés sem vonatkozott az etnikumomra.
Vajon akkor hogyan fogják kiválogatni a 200 romát?
Érdekes, ilyenkor hogy hallgat a máskor olyan harsány, gyors és minden lében kanál TASZ és Helsinki Bizottság ...