A GKI Gazdaságkutató Zrt. a Közbeszerzések Tanácsa (KT) megbízásából elemzést készített a hazai közbeszerzések területén tapasztalható korrupcióról. A tanulmány lényege itt elolvasható, a lényeges pontjai a következők:
- a korrupció kezdeményezői az esetek 70 százalékában politikusok
- a közbeszerzések 65-75 százalékában megjelenik a korrupció
- a korrupció negyedével drágítja a közbeszerzéseket, azaz 600 milliárd forint folyt el ily módon
- az összes lehetséges beszerzés 25 százalékát ki sem írják, mert a felek "lepapírozzák"
- a leggyakrabban már a pályázók körét is korlátozzák, azaz csak a „csókosok" indulhatnak az egyes tendereken
Ezek után elég vastag bőr kell szende szűzlányként nyilatkozni, de természetesen a pártok képviselői remekül vették az akadályt, mikor a Blikk megkérdezte őket, mit tesznek pártjukban és a parlamentben a csúszópénzek visszaszorításáért.
"- Nálunk nincsenek korrupt politikusok - közölte nemes egyszerűséggel Balsai István fideszes képviselő. - A jelöltjeink alapos szűrésen esnek át, és nyilatkozniuk is kell arról, hogy tisztességesen fognak eljárni - mondta az ellenzéki politikus, aki közölte: emiatt a Fidesz belső szabályai nem is foglalkoznak külön a korrupciós ügyekkel. - Van elképzelésünk is, hogyan kell kezelni a korrupciót, de ezt teljesen felesleges most benyújtanunk, a kormánypárti képviselők úgysem fogadják el."
"- Az MSZP alapszabálya általános erkölcsi elvárásokat fogalmaz meg a tagokkal szemben, ez előírja a tisztességes viselkedést, a korrupcióval külön nem foglalkozik - magyarázta Budai Bernadett, az MSZP szóvivője. - A párt most fontolgatja, hogy módosítják az alapszabályt, és az etikai bizottságnak jogot biztosítanának, hogy felfüggessze azok párttagságát, akik korrupciógyanús ügybe keverednek - tette hozzá. Az MSZP támogatja a kormány korrupcióellenes csomagját, ami új hivatalt hozna létre a csúszópénzek terjedése ellen."
"- Az SZDSZ alapszabálya külön nem rendelkezik a korrupcióról, de íratlan szabály, hogy aki ilyen ügybe keveredik, annak a párt felfüggeszti a tagságát - mondta Horn Gábor SZDSZ-es képviselő. Szerinte a korrupció visszaszorításához rendbe kell tenni a pártfinanszírozást, és csökkenteni az önkormányzati képviselők számát."
"- Az MDF nem tűr meg a soraiban közkasszán élősködő, korrupt embereket. Ez nem csak szabályzat kérdése, ez nálunk alapvető erkölcsi szabály - mondta a Blikknek Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Szerinte egyedül az MDF-nek van következetes, valódi korrupcióellenes stratégiája. - Évek óta elárasztjuk a parlamentet törvényjavaslatainkkal, de az MSZP és a Fidesz érdekkoalíciója testőrként védi a jelenlegi átláthatatlan rendszert - mondta Dávid."
Szóval senki nem tud semmit, nem láttak, nem hallottak ilyesmiről.
No, akkor most ami hirtelen eszembe jut: Boldvai képviselő haciendája, a sukorói telekcsere, az MTV-székház eladása, a szántóföldi alagutak, az örök klasszikus BKV és még sorolhatnám, mert a sor sajnos végtelen.
Csak az utóbbi két napból három eset címszavakban:
1, A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság papírtendere
A 4,3 milliárd forint értékű beszerzést a piaci áraknál 30-50 százalékkal magasabb ajánlati árakkal nyerte meg egy szocialista kötődésű, offshore hátterű cég októberben. A rövid határidővel kiírt közbeszerzési eljárásban csak két, állítólag egymástól nem teljesen független cég vett részt, a piacvezető papírkereskedő bojkottálta a tendert. A Transparency International felajánlotta hogy korrupciómentesíti az eljárást, de kikosarazták. A kormányszóvivői iroda szerint a KSZF által kialkudott árak nem tekinthetők magasnak.
2, Hunvald továbbra is megkapja a pénzét
A VII. kerületi képviselőtestület pénteki ülésén 10 igen, 9 nem és 3 tartózkodás mellett elutasította azt a fideszes indítványt, hogy a polgármester alapilletményének kifizetését függesszék fel, költségátalányát pedig vonják meg. Nem, Gyurinak egy letéti számlát nyitnak, ami szépen gyarapodik, míg ő előzetesben van.
3, A Móra Ferenc Könyvkiadó székháza
Az újbudai önkormányzat vagyongazdálkodási bizottsága döntött tavaly decemberben az ellenzék támogatásával a 810 négyzetméteres, zöldnek mondható terület hasznosításáról . Januárban megkötötték a szerződést a kiadó egyik érdekeltségével, az Impostore Kft.-vel. Ez alapján az önkormányzat pályáztatás nélkül, 25 millió forintért átadja az ingatlan használati jogát a cégnek, amelynek ezt az összeget az építési engedély megszerzésekor, de legkésőbb három éven belül kell megfizetnie. Emellett évente 800 ezer forintos, minden évben az infláció mértékével emelkedő földhasználati díjat is kell fizetnie.
(forrás: Blikk, Index, Hírszerző)