Csömödér egy kis falu Zala megyében, durván 650 lakosa van. Hiller István oktatási miniszter az itteni Gárdonyi Géza Általános Iskolában nyitotta meg a 2006/2007-es tanévet 2006 szeptember 1-én, ekkor adták át a falu iskolájának új szárnyát is. A hatvan százalékban uniós, negyven százalékban állami forrásból, csaknem 70millió forintért felépített és berendezett új épületrészben társalgót, könyvtárat, valamint egy 18 géppel és 7 interaktív táblával felszerelt informatika-tantermet alakítottak ki.
"- A gyermekek az ország aranytartalékai, ők jelentik a jövőt, s a pedagógusok felelőssége, hogy szakembereket, tudatos felnőtteket neveljenek belőlük - mondta az országos tanévnyitón Hiller István.
- A csömödéri általános iskola jó példa az összefogásra, öt település az önállóságát megőrizve, a költségeket megosztva közösen működtet egy nagyon jól felszerelt általános iskolát - mutatott rá a miniszter."
Anno:
A történet a szokásos módon folytatódik....
– Régóta folyamatosan csökkent az iskola tanulóinak a száma, de a legnagyobb csapást az jelentette, hogy nem egészen egy évvel az új épületszárny átadása után szigorították a közoktatás finanszírozási rendjét. Ennek következtében olyannyira csökkent a normatív támogatásunk, hogy önállóan nem tudtuk tovább működtetni az iskolát. Társulnunk kellett több közeli településsel, s a három kilométerre lévő Páka iskolájának tagintézménye lett a csömödéri. Az összevonás nyomán 2007 szeptemberétől már a pákai iskolában tanultak a felső tagozatos diákok, nálunk csak az alsósok maradtak – foglalja össze az előzményeket Győrfi Csaba, Csömödér 2006 őszén megválasztott polgármestere.
Viszont a felsősök idén áprilisig visszajártak Csömödérre számítástechnikára, mert a pákai telephelynek nem volt meg a kellő felszereltsége. A diákokat naponta kisbusszal szállították Pákáról Csömödérre, amikor informatikaórájuk volt.
Lehet számolgatni: a két település közti távolság 3,4 km * 4 évfolyam * heti 1-2 óra * 1,5 év
Nem valami jó és költséghatékony megoldás, ezért úgy döntött a pákai iskolavezetés, hogy ezután a számítástechnika-okatatás is Pákán lesz majd. Felmerült (TELJESEN LOGIKUS) ötletként, hogy a csömödéri bázist átköltöztetik, ezt viszont az épület tulajdonjogával rendelkező öt önkormányzat - a székhely település mellett Zebecke, Hernyék, Kissziget és Iklódbördőce - nem fogadta el. Ezért Pákán a már meglévő gépparkot fejlesztették tovább.
Vagyis a pákai teremre plusz pénzt költöttek, a csömödéri csillivilli meg teljesen kihasználatlan, mert az alsósok csak heti egyszer 1 órára használják. Kong a majd' 70 milliós épületszárny az ürességtől, és persze mindenki csak tárogatja a kezeit.
" – Utólag persze könnyű okosnak lenni, de a történtek miatt több kérdés is megkerülhetetlen. Tényleg szükség volt ekkora beruházásra? Vajon miért nem látta az iskola akkori vezetője, hogy az intézményben jelentősen visszaesik a tanulók száma, így túlzás hetvenmilliós fejlesztésbe kezdeni? – veti fel Győrfi Csaba.
Czigányné Pető Anikó, aki 1999-től 2009-ig vezette a csömödéri iskolát, s tagja a község képviselő-testületének, azt mondja:
– Még 2003-ban pályáztunk az iskolabővítésre, és 2005-ben nyertünk. Akkor pedig még csak sejteni sem lehetett, hogy az iskola társulásba kényszerül, tagintézménnyé válik, és elveszíti felső tagozatát. Ezt alátámasztja, hogy a pályázati elbírálás szigorú procedúra, így ha bárki is veszélyben látta volna az iskola jövőjét, aligha nyerünk több tízmillió forintot. Meggyőződésem, hogy helyesen jártunk el, amikor pályáztunk. A beruházás a diákok érdekét szolgálta, a képzés színvonalát javította, s talán éppen erre hivatkozva kellett volna a polgármesternek fajsúlyosabb szerepet kiharcolnia iskolánknak a társulásban.
A volt igazgató hangsúlyozza: a kialakult helyzet ellenére nem igaz, hogy felesleges volt a fejlesztés. Szerinte a könyvtárat és az ott rendezett programokat a falubeliek közül ma is sokan felkeresik, a számítógépteremben pedig reményeik szerint hamarosan felnőttképzést indítanak, vagyis nem sokáig lesz alacsony a létesítmény kihasználtsága."
A felnőttképzést egyébként már az átadáskor is megígérték, de azóta sem valósult meg. De talán majd most....
Az már persze csak hab a tortán, hogy az Oktatási Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség még csak nem is hallott az egész bohózatról semmit.
Most:
Györfi Csaba csömödéri polgármester az elárvult számítástechnikai teremben. Ki használná? - Fotó: Gyuricza Ferenc
(forrás: NOL, ZalaiHírlap)