Minden év július 1-én egy óriási WTF a fejem, mikor elolvasom, hogy ma van a Köztisztviselők Napja, és 69 ezer köztisztviselőnek ma munkaszüneti nap van.
Miért pont a köztisztviselők? Mikor lesz a Pénztárosok Napja? Vagy Informatikusok Napja?
"A köztisztviselők napját 1997 óta rendezik meg a köztisztviselői törvény 1992. július 1-jei életbelépésének emlékére. 2001 óta a közigazgatásban dolgozóknak július 1-je munkaszüneti nap."
Újabb WTF: egy törvény életbelépést ünneplik?
A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete kezdeményezte ezt még 1996-ban:
"Még 1997-ben, a Horn-kormány idején vetődött fel elsőként az ötlet. A szakszervezet ekkor fogalmazta meg azt az elképzelését, hogy a június első vasárnapjára eső Pedagógus, a július második vasárnapjára eső Vasutas, a szeptember első vasárnapjára Bányász és az egészségügyi dolgozók július 1-i Semmelweis Napja mellett örömmel vennénk egy, kifejezetten a köztisztviselőknek szóló ünnepnapot is"
Vagyis a szakszervezet kitalálta, és Horn Gyulánál átnyomatták ... Orbán meg 2001-ben munkaszüneti nappá nyilvánította. Ugye, 2001. július 1. az utolsó Köztisztviselői Nap volt a 2002. áprilisi választások előtt, így nyugodtan lehet kampányfogásnak hívni.
Nincs ma ügyfélfogadás a a földhivatalokban vagy a munkaügyi központokban, polgármesteri hivatalokban, az államkincstárnál vagy az ÁNTSZ irodáiban, nem dolgoznak a fogyasztóvédők vagy éppen az állategészségügyi ellenőrök.
Fehér József a Független Hírügynökségnek a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára megnyugtatott mindenkit, hogy "bár munkát nem végeznek július 1-én a köztisztviselők, sok helyen ilyenkor tartanak konferenciákat, illetve különféle szabadidős programokat szerveznek.
A köztisztviselőknél törvény szabályozza, hogy a túlmunkáért nem jár díjazás. Mostanában pedig - az elmúlt időszak igen komoly létszámcsökkentése után - a 108-110 ezres közigazgatási kar tagjai sokszor 10-12 órát dolgoznak. Az ügyfeleket nem éri kár, hiszen a köztisztviselők sokszorosan bepótolják ezt a kieső napot."
Fehér úr szerint nemzetközi színvonalú a hazai közigazgatás:
"A jól működő közigazgatás olyan, mint a friss levegő. Amikor adott és automatikus, senki nem veszi észre a létezését, ám a hiánya azonnal húsbavágóan érezhető.
A média is többnyire a negatívumokat emeli ki a közigazgatás kapcsán - így egy-egy akadozó ügyintézésről, rossz napot kifogott irodistáról vagy az egy-egy állampolgárt esetenként tévesen érintő határozatokról azonnal híradás születik.
A képhez azonban hozzátartozik, hogy Magyarországon évente 30 millió közigazgatási ügy zajlik le eredményesen. Ebből 15 millió a lakosságot érintő, regisztrációs jellegű ügy, melynek mindössze 1 százalékát teszik ki azok a nem túl gördülékeny ügyek, amelyeket a médiában általában tálalnak.
A hazai közigazgatás színvonala nemzetközi összehasonlításban is kiválónak mondható."
Ide csak annyit fűznék, hogy az OVB hitelesített egy nép kezdeményezést, miszerint az éves alapszabadság minden munkavállaló esetén egységesen 30 nap legyen életkortól függetlenül.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége teljes el van képedve eme ötlet hallatán:
"az alapszabadság 30 napra történő emelésével egy nagymértékű, teljesítmény nélküli fizetésemelés jönne létre. A kezdeményezést, ha egyáltalán eljut odáig, a leghumánusabb parlament sem szavazhatja meg. (...) Ebben a helyzetben egyszerűen nem releváns ez a kérdés, az ország nem engedheti meg magának az éves munkaidőalap jelentős csökkenését és az ezzel járó teljesítménycsökkenést."
Magánszektor vs. állami szektor.
Köztisztviselők Napja, eszem megáll.
Nem tőlük sajnálom, az ügyintézőtől, aki napi 8-10 órán szop az ablak mögött a roppant "kedves" ügyfelekkel, hanem ugye mindenki egyenlő, csak vannak egyenlőbbek. Mert a magánszektorban azt csinálhatnak a dolgozókkal, amit csak akarnak, és a munkáltatók kőkeményen letörnek minden kezdeményezést, ami a profitot veszélyezteti.
Például tavaly, amikor majdnem minden ünnepnap a hétvégére esett, felmerült, hogy vannak olyan országok Európában, akik ilyen esetben az ünnepnaphoz legközelebbi munkanapot adják ki munkaszüneti napnak. Nálunk olyan felhördülés fogadta ezt az ötletet, hogy még Új-Zélandon is szétrebbentek a madarak ...
Nonszensz:
"A bíróságok és az ügyészségek nem zárnak be, a szokásos hétköznapi munkarend szerint működnek. A bíróságokra azért sem vonatkozik a szünnap, mert az ítélőszékek július 15-én, a Bíróságok Napján tartanak munkaszünetet."
Bmeg, egész nyáron bírósági szünet van, és még kapnak egy külön munkaszüneti napot is?
Az utolsó 100 komment: