A Négy Mancs egy osztrák környeztvédő szervezet (VIER PFOTEN), melynek több országban vannak irodái és helyi képviseletei. 1988-ban alapították Bécsben.
"A VIER PFOTEN/NÉGY MANCS számára fontos, hogy Brüsszelben esetleg az egyes grémiumokban való jelenlétével, célzott lobbizással, vagy éppen erõszakmentes akciókkal a politikai döntéshozatalt befolyásolni tudja."
Az egyesültnek több kampánya is folyik (állatkísérletek, állatszállítás, kölyökkutya-kereskedelem stb.). Mivel Ausztriában nem sok bébifóka vár megmentésre, vagy bálna, így talált magának egy szűz területet az alapítvány: a libamáj! A szemét barbár magyarok, még tömik a libákat!
"A kényszertömött kacsák és libák úgynevezett zsírmájának előállítása az egyik legkegyetlenebb előállítási formának számít. Az állatok minden nap 2-3 alkalommal kényszertömésnek vannak alávetve; egy csövet dugnak le az állatok nyelőcsövén. Ezek a madarak ketrecekbe zárva élnek és semmi lehetőségük sincsen arra, hogy kinyújtóztassák szárnyaikat.
A NÉGY MANCS ezért úgy döntött, hogy kampányt indít az állatok effajta kihasználása ellen. Számos országban az állatok kényszertömése tiltott. Magyarországon viszont nem. Tehát ez a beteg kereskedelem tovább folytatódik Franciaországban és Magyarországon, a második legnagyobb „zsírmáj“ előállító országban.
Kényszertömésből származó liba és,- kacsamáj termékeket lehet kapni valamennyi hazai TESCO hipermarketben. A VIER PFOTEN/NÉGY MANCS Angliában és Németországban tárgyalásokat folytattak a REWE, Tengelmann, Familia és Coop élelmiszerláncokkal. Bár a Tesco hipermarketekben a mai napik is árusítanak kényszertömésből származó termékeket, a fenti élelmiszerláncok elutasították a kényszertömésből származó termékek forgalmazását. "
Első kérdés, hogy egy osztrák alapítvány mi a fenét ugat bele a magyar ügyekben? Nincs semmi környezetvédelemi probléma Ausztriában? Nem habzik már a Rába? Érdekes, az osztrák bőrgyárak ellen nem tiltakoztak, az osztrák bőrgyárakat nem akarták bezáratni. Az országban létezik egy állatvédelmi törvény, ami pontosan beszabályozza, hogy hogyan kell tartani, levágni az állatokat. Emlékezzünk csak a 2004-es "urban legend"-ra, hogy az EU be fogja tiltani a disznóvágást Magyarországon. Aztán csak annyi lett, hogy megszabták, hogyan kell disznót vágni (elektromos sokkolóval). És ez EU-s állatvédelmi törvény, nem is mi alkottuk - ha jól emlékszem. Ha törvénysértést gyanít az alapítvány, tegyen feljelentést.
Mi szerepel az állatkínzás jogszabályi definíciójában?
Első pont, kivételek:
"Jogszabályi kivételek: az érett libatoll házilagos vagy az engedélyezett technológia szerint végzett tépésére, illetve a házilagos vagy az engedélyezett technológia szerinti liba- és kacsatömés, engedélyezett módon történő vadászat és halászat."
Vajon a csirkehús, marhahús, bárányhús, nyúlhús, sertéshús hogy kerül az asztalukra? Szépen, békésen elszundikál a csirke meg a coca, és a fincsi húsikája meg kikúszik belőle, nem?
De itt mi történt?
A bécsi székhelyű Négy Mancs Alapítvány egy videófilmmel indított kampányt.
"Öt éve vagy inkább még korábban készült ez a film, ez kiderül a filmben elhangzott szövegből. Ez azt jelenti, hogy a Négy Mancs inkorrekt módon nem a mostani tömés technológiát mutatja be, hanem egy öt, vagy hét, vagy 10 évvel ezelőtti, olyan tömést, ami nem is volt általános Magyarországon" - mondta Magyar József a Hungerit Zrt. vezérigazgatója.
A vezérigazgató azt mondta, hogy a lejárató kampány után visszaléptek a német, osztrák és francia megrendelőik is. Mindez éves szinten 8 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz a szentesi cégnél. Emiatt most 200 embert bocsátanak el. Az alapítvány vezetőivel korábban az agrártárca is próbált tárgyalni, hogy ne tegye tönkre kampányával a céget, de az állatvédők hajthatatlanok voltak. Magyar dolgozót fasza dolog kirúgatni? Az osztrák környezetszennyező bőrgyárak dolgozóival ugyanazt nem merték eljátszani, mert az osztrákok jól seggbe rúgták volna a Négy Mancsot. De a csóró magyarokkal mindent meg lehet csinálni ...
Érdekes, hogy Franciaországban és Bulgáriában is tömik a libákat, de ezekkel az országokkal nem mert szívózni a Négy Mancs. Csak velünk. Mindig csak velünk.
Franciaországban - ahol a libamájat vásárló háztartások aránya 2003 és 2006 között 39 százalékról 42 százalékra nőtt - a kormány 2006 januárjában védett kulturális örökségnek nyilvánította ezt az ételt. Ezzel ugyanolyan védettséget nyújtott az állatjogi törvényekkel szemben, mint Spanyolország a bikaviadalnak.
Szóval Négy Mancs vs. libamáj , a következmény 200 munkanélküli ember. Akik 50-55 évesen biztosan találnak még munkát nyugdíjig ...
A Szabad Föld cikke szerint a külföldi konkurencia a Nágy Mancsot felhasználva alapjaiban rengette meg Magyarország legnagyobb baromfis cégét. A liba- és kacsatömés azonban változatlanul folyik tovább, csak más cégeknél.
Lehet nekik emailt írni:
VIER PFOTEN Hungary
NEGY MANCS Alapítvány
Dalszinház 10. II/4
H - 1061 Budapest
Tel.: +36-1-302 41 37-0
Fax: +36-1-302 41 37-99
Ügyvezetõ: Mag. Hercsuth Èva
Email: negymancs@invitel.hu
Honlap: www.negy-mancs.hu
TV2-s riport, megszólal mindenki:
Durva ...
Papp Gergely a Hungerit üzemből:
Az utolsó 100 komment: