Az állami vagyon elherdálása nem új keletű probléma, már a rendszerváltás óta nagyban űzik, és úgy néz ki, sosem ér véget. És mivel a kormány 200 milliárdot kíván összeszedni, csak a szociális tárcánál 60 milliárdot tervez megspórolni, nem mindegy, hogy például 1 db eset kapcsán bukott az állam közel 6 milliárd forintot. Sok kicsi sokra megy. Vajon hány ilyen eset van még?
A kereskedelmi televíziók megjelenésével és a nézőszám csökkenésével a 90-es évek végén rájöttek, hogy az 1897-ben épített Tőzsdepalota épülete túl nagy és korszerűtlen egy televíziós székhelynek. Vagyis kellene egy új, modern székház a Magyar Televíziónak.
1999-ben Szabó László Zsolt akkori elnök lépett: eladta az MTV otthonát az ÁPV Rt.-nek 6 milliárd forintért. Az állami vagyonkezelő évekig többször próbálta értékesíteni az épületet, de hiába. Végül a vevő 2005-ben a 3 millió forint jegyzett tőkéjű, 2005 tavaszán alapított, eleinte izraeli, majd kanadai hátterű Palace 17 Kft. lett, amelynek tulajdonosa a Virgin-szigeteken bejegyzett Burdock Investment Holding Corp., később pedig a Burdock Corporation Ltd. lett.
A kft. 2006 februárban átutalta a 4,5 milliárd forint vételárat az államnak, azaz az adásvétellel egyből másfél milliárd forint közpénzt bukott el az ÁPV Rt.
A folyamatosan növekvő ingatlanárak mellett egy kicsit furcsának tűnik, hogy 6 év alatt 25%-kal csökkenjen az ingatlan értéke. Nem nagyon tudok másra gondolni, hogy vagy 1999-ben áron felül vette meg az ÁPV Rt. a székházat (hozzá nem értés? korrupció?), vagy 2005-ben áron alul adta el (hozzá nem értés? korrupció?).
A remek üzlet megköttetett, ám akkor meglepetésszerűen érte a döbbenet a TV vezetését, hogy nincs is hová költözniük, és eladták fejük fölük az ingatlant. Ezért a MTV tárgyalásokba kezdett a Palace 17 kft.-vel, hogy ugyan hadd maradjanak már továbbra is bent a régi székházban, míg nem készül el az új székház. A kanadia kft. pedig nem egy szeretetszolgálat, ki is használta ezt az orbitális ziccert. Az MTV maradhatott, de 2007 nyarától évi 2 milliárd bérleti díjat kell fizetnie, és 2009 június 30-án lejár a bérleti szerződés.
Vagyis az MTV a székház eladásából befolyt 6 milliárd forint 2/3-át, 4 milliárdot eltapsolt 2 év alatt. A magyar állam ezen az üzleten 1,5+2+2 vagyis összesen 5,5 milliárd forintot bukott.
Megkérdezném azokat, akik ezeket a szerződéseket kötötték, hogy vajon a saját házukkal is kötnénk ilyen szerződést? Mert úgy látszik, az állami vagyonnal könnyű dobálózni.
Bízom benne hogy az ügyészség kideríti, hogy kik a felelősek ezért, és hogy a hozzá nem értésükből fakadt ez a kis vagyonvesztés, vagy esetleg kaptak egy kis külsős segítséget, mondjuk a Palace 17 kft. jóvoltából.
Ugyanis ha a kanadai cég szempontjából vizsgáljuk az ügyletet, máris az évtized ingatlanüzlete rajzolódik ki. Megvették a 6 milliárdos ingatlant 4,5 milliárdért, majd a saját pénzükből 4 milliárdot visszakaptak 2 év alatt! Így összegezve: kemény 500 millió forintért lett az övéké a Budapest egyik legjobb helyén lévő böhöm nagy palota. Csak összehasonlításul, 520 millió forintba kerül egy 260nm2-es luxus penthouse a Vörösmarty téri irodaház tetején.
Nem is tudom, van olyan hülye, aki eladja a lakását 15 millióért, de nem költözik ki, hanem még két évig ott lakik, évi 7 milliós bérleti díjért???
De az MTV az új székházzal sem járt jobban.
A kormány még 2004-ben döntött úgy, hogy magántőke bevonásával felépítteti a Magyar Televízió új székházát Óbudán. (A Milleneumi Média Kft.-t a televízió székházának felépítésére 2001-ben az ÁPV Rt. alapította 4,6 milliárd forint törzstőkével.)
Az állam ezután eladta a Millenniumi Média Kft.-t a Wallis Ingatlan Fejlesztő, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-nek. Az MM 4,6 milliárd forint névértékű, száz százalékos üzletrésze 7,4 milliárd forintért került a Wallis tulajdonába.
Az új székházat az MTV szintén bérelni fogja, mégpedig havi 993 ezer euróért (havonta négyzetméterenként átlagosan 10,74 euró lesz az fajlagos bérleti díj, 3,68 euró az üzemeltetési díja, az irodaterület bérleti díja pedig 11,4 euró lesz).
Évente tehát kicsivel több, mint 3 milliárd forint lesz a köztévé lakhatása.
Viszont!
A bérleti szerződés 22 évre szól! Így összesen 70 milliárdot fog kifizetni bérlésre, miközben az új székház építése összesen 10-15 milliárdba kerül. A Wallisnak 3-5 év alatt visszajön az építés ára a bérleti díjból, onnantól már a tiszta profit csörgedez.
Kinek előnyes ez a konstrukció? A Magyar Televíziónak vagy a Wallisnak?
Sőt, ha az MTV a székházáért kapott 6 milliárdot nem tapsolja el, csak 4-5 milliárd forintot kellett volna mellé tennie (mondjuk hitelt vesz fel), és lenne egy saját tulajdonú ingatlana.
És a végére egy kérdés:
A 3,3 milliárdos bérleti díjat miből fogja kifizetni az MTV?
a, A reklámbevételekből, vagyis a profitból
b, a költségvetési támogatásból, vagyis az adófizetők pénzéből