Folytatjuk a remek Nyári Szappanoperánkat (I. rész, II. rész), ugyanis végre "jó hírek" is érkeztek:
"A BKV Zrt. belső ellenőrzése elvégezte „A humánpolitikai igazgató munkaviszonyának teljes körű vizsgálata, valamint hasonló esetek feltárása” című vizsgálatot, melynek áttanulmányozása után a vezérigazgató ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a BRFK-n a Btk. több paragrafusába ütköző bűncselekmény gyanúja miatt."
Bizony, kifordult pár újabb csontváz a szekrényből.
Első ügy: Szalainé Szilágyi Eleonóra nem elég, hogy kirúgása után, a végkielégítést felvéve maradhatott a cégnél, nem. Nóri eközben még nyugdíjat is kapott.
Ez konkrétan egy orbitális nagy törvénysértés:
Munka Törvénykönyve, 95.§, (2) bekezdés: "Az (1) bekezdéstől eltérően nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül."
A BKV és a főpolgármesteri hivatal megbízásából készült jelentés szerint Szalainé szerződésének megszüntetésekor és meghosszabbításakor ezt a tényt nem jelentette be, ezért „a társaság számára gazdasági szempontból előnytelen szerződés” köttetett.
Mi az, hogy nem jelentette be???
Csak észre kellett vennie valakinek, mikor kikérte a könyvelésen a papírjait a nyugdíjigényléshez!?
De ezek szerint nem. Se a könyvelés, se a közvetlen munkatársai, se a céges barátai, se Zsolti, se Miki nem tudott semmiről...... Teljesen hihető. Most meg hirtelen mindenre fény derül Kocsisnak köszönhetően. Előkerülnek a fiókok legmélyéből a fajsúlyosabb szerződések, napvilágra kerülnek az előző vezetéshez, Hagyó embereihez kapcsolódó legmocskosabb titkok. Érdekes véletlen így a hatalmi harc közepén, az biztos.
Hogy működik ez a "cég", ahol nem tudják, hogy az egyik munkatárs már nyugdíjas?
Hogy működik ez a "cég", ahol az egyik munkatárs saját magának utal ki végkielégítést?
Hogy működik ez a "cég", ahol ez a végkielégítés 86 millió forint?
Hogy működik ez a "cég", ahol a nyugdíjas munkatárs a végkielégítés után továbbra is "munkatárs" marad?
Egy magáncégnél, egy ilyen ügynél a teljes vezetőség repül, magától érthetően.
Ugyanis pofonegyszerű az ügy, igazából ragozni sem kell:
1-opció: A BKV vezetősége, igazgatósága, felügyelőbizottsága és tulajdonosa NEM tudott a fenti eseményekről, emiatt teljesen alkalmatlanok egy évi 110 milliárd forinttal (!) gazdálkodó társaság vezetésére. Kirúgni, lemondatni mindet, természetesen végkielégítés nélkül. És semmilyen más állami vagy önkormányzati vállalatnál NEN kaphatnak tisztséget. Irány a magánszektor, Mr.Kocsis & tsa.
2-es opció: A BKV vezetősége, igazgatósága, felügyelőbizottsága és tulajdonosa (MSZP,SZDSZ) pontosan tudott mindenről, emiatt teljesen alkalmatlanok egy évi 110 milliárd forinttal (!) gazdálkodó társaság vezetésére. Sőt, valószínűleg nem Eleonóra saját fejéből pattant ki az isteni szikra, hogy végkielégíti magát. Hol a lóvé, tolvajbanda??!
Ez viszont színtiszta lopás. Aki tudott róla, és nem tett feljelentést: bűnsegéd. Mehetnek Hunvald Gyuri mellé az előzetesbe. Ennyi. Ügy? Megoldva...
De a lényeg, hogy kiderült, így legalább tudjuk, hogy Eleonóra házipénztárának bevételi oldalán az alábbi összegek sorakoztak az utóbbi időkben:
- 200.000,- Ft --->nyugdíj
- 86.282.194,- Ft --->végkielégítés
- 10.128.900,- Ft ---> elmaradt prémium
- 1.182.000,- Ft + 120 % prémium ---> fizetés 2008.07.01-től
- 1.241.000,- Ft + 120 % prémium ---> fizetés 2009.01.01-től
- 25.000.000,- Ft ---> 2008-as jutalom
- 9.000.000,- Ft ---> 2009-es jutalom
( + az OTP Egészségpénztár Igazgatótanácsának tagjaként, az MKB Nyugdíjpénztár Közlekedési Tagozatának titkáraként, és a BKV Előre SC Elnökségének tagjaként kapott pénzek)
Képzelem, hogy szívta a fogát, mikor elvették a 13.havit.... -200 ezer, gondoljatok bele!
A vizsgálat szerint egyébként az igazgatónő vezetői engedély nélkül, egyszemélyes intézkedést téve utalta ki magának a végkielégítést. Ezzel a belső szabályozási rendszer és etikai kódex több rendelkezése is sérült.
Jelentkezzen közületek az, aki olyan pozícióban dolgozik, hogy a főnöke aláírása nélkül utalhatja magának a milliókat! Hm? Nem nagyon látom a kezeket..
Sok mindent el tudok képzelni a BKV-ról, de azt azért nem, hogy a HR-es csak úgy elutalhat 96 milliót feltűnés nélkül. Van egy olyan érzésem, hogy bukni fogsz, Miki!
Remélem, Kocsissal együtt, mert hazudik ő is, mint a vízfolyás: A BKV 2008-as zárszámadását végző Deloitte Könyvvizsgáló Kft. felhívta a cég figyelmét, hogy a végkielégítések nem a jogszabályoknak, illetve a belső szabályzatoknak megfelelően kerülnek kifizetésre; a belső kontroll nem működik megfelelően. A BKV 2009. február 20-án kelt, Kocsis István vezérigazgató által aláírt dokumentumában ekképpen reagált az észrevételre: "megítélésünk szerint a BKV jogszerűen fizetett ki 37 millió forint végkielégítést a jelenleg is munkavállalóként foglalkoztatott Szalainé Szilágyi Eleonóra részére." Az összeget mondjuk nem tudom honnan szedték, de egyértelmű, hogy Kocsis tudott mindenről. Ezt eddig is sejteni lehetett (mégiscsak ő a vezérigazgató), mostmár biztos. Ez a nyilatkozat kamu egy az egyben.
Második ügy: A vizsgálat során csináltak egy szép grafikont az elmúlt években kifizetett összegekről.
Elég beszédes egy ábra, nem?
A 2007-es felfutás állítólag annak köszönhető, hogy a Cemi (tanácsadó) Kft. javaslatára korábban alaposan felforgatták a BKV struktúráját, és a szerkezeti reform jegyében átálltak az úgynevezett funkcionális rendszerre, ami számos vezető elbocsátásával és természetesen végkielégítésével járt. A Cemi által nyújtott tanácsok miatt amúgy nyomozott a rendőrség.
Emelett a múltkori listánk kiegészítése/pontosítása is elkészült.
Bruttó 20 millió forint feletti végkielégítések 2007. január 1. és 2009. július 28. között a BKV belső vizsgálata alapján:Tölgyesi Vilmos műszaki igazgató: 35 év munkaviszony, 29,5 millió forint végkielégítés (a Munka törvényköny -mt- szerint) + 13 millió egyéb jogcímen
Menyhért László közlekedési vezérigazgató-helyettes: 33 év munkaviszony, 20,2 millió végkielégítés (a kollektív szerződés -ksz- szerint) + 10,1 millió egyéb jogcímen
Donáth Zoltán műszaki vezérigazgató-helyettes: 19 év munkaviszony, 25,8 millió végkielégítés a ksz szerint + 12,9 millió egyéb jogcímen
Kotulyák Tamás értékesítési főosztályvezető: 16 év munkaviszony, 21,9 millió egyéb jogcímen
Bognár Gábor BKV Járműjavító Kft. gazdasági ügyvezető-helyettes: 34 év munkaviszony, 19,5 millió végkielégítés a ksz szerint + 5,8 millió egyéb jogcímen
Regőczi Miklós kommunikációs vezérigazgató-helyettes: egy év, 9 hónap munkaviszony, 34,4 millió forint egyéb jogcímen
Bosnyák Gyula stratégiai igazgató: egy év, 3 hónap munkaviszony, 38,9 millió egyéb jogcímen
Zelenák Tibor főosztályvezető, sajtóiroda: két év, nyolc hónap munkaviszony, 21 millió egyéb jogcímen
Tóth Norbert gazdasági igazgatóhelyettes: egy év, négy hónap munkaviszony, 29,3 millió egyéb jogcímen
Nemcsics Róbert informatikai igazgató: egy év, két hónap munkaviszony, 25,1 millió egyéb jogcímen
Olti Ferenc, DBR Metró Projektigazgatóság: egy év, nyolc hónap, 32 millió egyéb jogcímen
Futó Sándor főtanácsadó: egy év, egy hónap munkaviszony, 22,7 millió végkielégítés a ksz szerint, plusz 7,5 millió egyéb jogcímen.
Feltűnő, hogy egyesek egy-két év munkaviszony után ugyanannyit vagy többet kaptak, mint mások 15-30 év után...
Harmadik ügy: Egy egyértelműen Kocsis nevéhez köthető botrány: Molnár László, akit ő vitt a BKV-hoz, és aki az azóta a tulajdonos főváros által elvetett holdingkoncepció kidolgozásában aktív, irányító szerephez jutott tanácsadó volt, január elejétől teljes munkaidőben, főállásban alkalmazta a BKV. Akkortól a vezérigazgató bizalmasának számító Molnár a cégvezetővel megegyező - bruttó 1,42 millió forintos fizetés és 150 százalékos prémium - juttatásban részesült. Molnár azelőtt a Kocsis által vezetett Magyar Villamos Művek (MVM) cégcsoporthoz tartozó Paksi Atomerőmű gazdasági vezérigazgató-helyettese, továbbá az MVM főtanácsadója volt. Molnárt végül Kocsis áprilisban menesztette, s a volt főtanácsadó nem vette fel a neki járó mintegy 40 milliós végkielégítést.
Viszont!
Jelenleg is fizeti a BKV a számára belépése óta bérelt budai lakást. A lakásbérleti szerződésének felmondását nemrég kezdeményezte ugyan a cég, de csak szeptember elsejei határidővel.
Megbecsülik a VOLT dolgozókat a BKV-nál, az biztos....
Ideje lenne már, ha előkapnák a felelősöket pro és kontra!!
A jegy 300, a bérlet majd' 10.000, a koszos, rozoga buszok tömve vannak, és mégis veszteséges a cég. Vajon miért?!
Érdekes, hogy a többi szerződés vizsgálatával csak szeptember 30-ra készülnek el.
Nem lenne fontos igyekezni egy kicsit? Vagy megy most a kozmetika ezerrel, pörögnek az iratmegsemmisítők, folynak a háttéralkuk? Sajnos nagyon valószínű....
Az utolsó 100 komment: