Augusztus 10, hétfő:
"Gerendai szerint bizonytalan a Sziget profitja. A tavalyihoz hasonló, 2,65 milliárd forint kiadással számolnak a Sziget szervezői, miközben a szponzori bevételek 580 millió forintról 440 millióra csökkentek." - Index
Vasárnap, augusztus 16:
"Jó eséllyel jelentős nyereséget könyvelhet el 2009-ben a 2,65 milliárd forintos összköltségvetésű Sziget-fesztivál, így a tavalyi százmillió forintos nyereséget is túlszárnyalhatják, mondta vasárnap Gerendai Károly, a fesztivál főszervezője." - Index
Hétfő, augusztus 17:
"A Tankcsapda-koncert látogatóival együtt összesen 390 ezren voltak a Szigeten, ami ötezerrel több a korábbi évek rekordjánál - mondta el a fesztivál sajtófőnöke, Vető Viktória. - A zárónapon 68 ezren voltak, így anyagilag is nyereséges a fesztivál." Gerendai tegnapi nyilatkozata alapján ezzel valószínűleg a tavalyi százmillió forintos nyereségnél is nagyobb haszonnal zárnak." - Index
O. nevű olvasónk írt nekünk ez ügyben egy levelet:
Szóval, adott a Sziget nevű élménykombinát. A Szigeten az összes vendéglátós CSAK és KIZÁRÓLAG egy helyről vásárolhat be bármit. Ez pedig a Gamma Trade Kft. Természetesen ez is Gerendai uracska cége, csak a strómanjain és barátain keresztül.
Mivel magam is érdekelt voltam egy alkalommal egy koktélbár üzemeltetésében, egy kicsit utánanéztem a cégeknek, mert Gerendai már most sír, hogy veszteséges a Sziget.
Arról pedig soha nem esik szó, hogy a másik cég mennyire nyereséges. Jó néhány évig vendéglátóztam, tehát tisztában vagyok az árakkal. A Szigeten a normál nagyker ár 2-3x ad a Sziget Nagyker (Gamma Trade Kft) mindent és még a végfelhasználói (eladási) árat is megszabják. Így a kinti vendéglátósok kb. Csak 10-20%-ot kereshetnek, a többit lenyeli a Gamma.
Nem voltam rest és utánanéztem a leadott mérlegnek és vicces számokat találtam.
Árbevétel: 1,2Mrd Ft
Anyagjellegű ráfordítás (költségek): 1,16Mrd Ft
Fizetett adó: 2,3M Ft
Nyereség: 6,3M Ft
Magyarul: a nyereség a nettó árbevétel 0,5%-a.
Felmerül a kérdés, hogy miért dolgozik egy cég, ha CSAK ENNYI a nyeresége??? Miért nem piszkálja az APEH???? Ha én, mint kisvállalkozó ilyen mérleget nyújtanék be és összesen ennyi adót fizetnék, az tutti, hogy beköltözne hozzám az apeh néhány hónapra....és utána vastag büntetés lenne az eredmény.
Magyarul: mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek!!!!
Az adatok az Elektronikus Beszámoló portálról vannak: Egyszerűsített éves beszámoló pdf.
Könyvvizsgáló jelentése pdf.
/kattintva nagyobb/
Nem vagyok egy nagy adóguru, de ezek szerint az italnagyker majdnem annyi adót fizetett a 2008-as évre, mint én, 2 309 000 forintot.
A profit meg gondolom át lett tolva a Szigetnek ("anyagjellegű ráfordítások"), akik ugye ügyesen kihozzák, hogy "csak éppen" lett nyereséges a Sziget. Ügyes, nagyon ügyes ...
A Sziget költségvetéséről ebben a cikkben láttam táblázatot:
7% a vendéglátásból befolyt összeg, hát ez már erősen a vastagbőr kategória.
Csak egy példa: dobozos Pilsner. Önköltségi ára kb. 170 forint, ha a gyártótól veszed (ahonnan a nagyker is veszi). Ez pontosan 690 forintba került a Szigeten, ami kb. 400%-os árrés...
A csapolt Dreher 450, a dobozos pedig 580 forint volt, a négycentes mézes meg egyéb pálinkák meg 750 forint. Lehet számolgatni ...
Pl. ennél az italnagykernél egy hordó (50 liter) Dreher 18 375 forint (1 korsó = 183ft), amin már nekik megvan a hasznuk, vagyis az önköltségi ár ennél alacsonyabb.
Balaton Soundon és a Volton idén 200 000 - 200 000 korsó sör fogyott.
A Szigeten már 2003-ban is 1 millió korsót sört adtak el.
2005-ben szintén:
"Az egy hétig tartó Szigeten körülbelül egymillió korsó sört ittak meg a látogatók. Mindezzel együtt, éves szinten is észrevehető az egy heti Sziget-fogyasztás. Az italok szabott áron futnak a Szigeten, ezeket a szervező Sziget Kft. határozza meg. A Dreher Sörgyárak Rt. a Sziget Kft. érdekeltségébe tartozó, a vendéglátó egységeket koordináló vállalkozással áll kapcsolatban: ők rendelik meg a sört és adják ki a szigeten működő vendéglátósoknak. A büfékben és bárokban mindenhol a Sziget Kft. pénztárgépeit használják a sör-, bor- és üdítőeladáskor."
Gaspari Zsolt, a Gamma Trade ügyvezetője 2007-ben nyilatakozott a Népszabadságnak:
"Az idén 15 éves rendezvénynél 11 éve vezették be azt a rendszert, hogy az üzletekkel nem a Sziget Kft., hanem a tőle jogilag független Gamma Trade szerződik. Ennek több előnye is van. Egy esetleges jogi eljárás például független lenne a Sziget Kft.-től. Másrészt az általuk megszabott árakon főképp jövedéki termékeket (szesz, cigaretta, kávé) árusító kocsmákat ki sem adják: az ott dolgozók formálisan a Gamma Trade alkalmazottai, az építmények tetején található kocsmanevek pedig "ingyen kihelyezett reklámok". Az itt értékesített áru a Gamma Trade tulajdona. "Helypénz" állítása szerint nincs, csupán a forgalom arányában jár a kft.-jüknek részesedés.
Ebben a felállásban minden átláthatóbb, és a kocsmák üzemeltetőivel is könnyebb a megegyezés. Az idén mindenhol 320 forintba kerülő sör haszontartalmát nem árulta el. Becslése szerint az itt árusított termékeken a kereskedőknek 30-150 százalékos hasznuk lehet.
A Gamma Trade az idei Szigetből több mint 100 milliós bevételre számít. A szálak ott érnek össze, hogy ezt - a költségek és néhány tízmillió forint haszon levonása után - egy számla ellenében átutalják a Sziget Kft.-nek."
Vajon akkor mennyit is keres a Gamma Trade 1 korsó sörön? 100 forintot? 150 forintot? Szorozzuk fel 1 millióval ... meg vegyük hozzá a a többi italt.
Aztán faarccal fizessük be a 2,3 millió forint adót ...
ui.:
Az Econet.hu, amely jelenleg közvetve 26 százalékban tulajdonos a Sziget Kft.-ben, 2012-re maximum nettó 4,2 milliárd forintért a cég 100 százalékos birtokosa lesz - mondta Balázs Csaba, az Econet.hu Nyrt. elnök-vezérigazgatója szerdán, a Sziget Fesztiválon tartott sajtótájékoztatón 2008-ban.
Áh, nem jó biznisz ez a Sziget, alig van rajta nyereség ... tiszta balek ez az Econet, hogy megvette ...
Az utolsó 100 komment: