Az [origo] volt olyan tökös és megkérdezte az összes minisztériumot, hogy a válság kezdete óta mennyi plusz juttatatást adtak a minisztériumi alkalmazottaknak?
A Bajnai Gordon vezette Gazdasági Minisztériumról derült ki először (Extra kajajegy Bajnaitól), hogy több alkalommal összesen 200 000 forintnyi étkezési utalványt osztott szét a minisztériumi munkatársaknak.
A Pénzügyminisztériumban tavaly decemberben 100 000 forintnyi juttatást utaltak ki mindenkinek.
Indok:
"A 2008-ban meghozott takarékossági intézkedések a munkateljesítmény alapján év végén kifizethető jutalmak drasztikus csökkentésével jártak. Ennek legfeljebb jelképes kompenzációja lehetett az egyszeri, decemberben valamennyi munkatárs számára adott csekély mértékű juttatás, amely dolgozónként százezer forintos egyszeri juttatás volt."
Önkormányzati Minisztériumban sem szarral gurigáztak, szórták rendesen a juttatásokat. Mivel most Bajnai 120 milliárd forintot kíván elvenni az önkormányzatoktól, különösen szép ezt olvasni: "331 minisztériumi dolgozó tavaly decemberben 80 ezer forint értékű ajándékutalványt és ugyancsak 80 ezer forint étkezési utalványt kapott, majd februárban 60 ezer forintos üdülési csekket is felvehettek. Júniusban újabb 60 ezer forintos üdülési csekknek örülhettek a tárca köztisztviselői, egy hónappal később pedig 60 ezer forintos étkezési utalványt kaptak." Összesen 340 ezer forintnyi adómentes juttatást kaptak.
Indok:
"A kormány a gazdasági válság miatt módosította a köztisztviselői teljesítményértékelés és jutalmazás szabályairól szóló rendeletet, jelentősen csökkentve a minisztériumokban dolgozóknak adható jutalom maximális összegét. Az egyes intézmények számára azonban megmaradt a lehetőség, hogy saját hatáskörükben, saját megtakarításaik - a 2008-as bérmegtakarítás - terhére juttatásban részesítsék az ott dolgozókat."
Az Egészségügyi Minisztériumban 36,8 millió forintnyi ajándékutalványt, étkezési jegyet, illetve üdülési csekket osztott szét, ami fejenként 180 ezer forint plusz juttatás.
A Külügyminisztériumban Göncz Kinga nem volt olyan pokróc, mint a hajkoronája, ott 369 millió forintot dobtak szét utalvány formájában, fejenként 209 ezer értékben.
A Közlekedési Minisztériumban sajnos nagyon szűkmarkúak voltak, csak 19,1 milliót osztottak szét, fejenként 86 ezer forintot.
A Szociális Minisztérium még nem válaszolt az [origo] kérdéseire, de onnan kaptunk egy fülest, hogy mindenki, a titkárnőkig bezárólag 400 000 forint juttatást kapott.
Az oktatási, a honvédelmi, a környezetvédelmi és az agrártárca nem osztogatott, a többi minisztérium még nem válaszolt.
A Kormányszóvivői Iroda mindent megmagyarázott:
"Az államigazgatásban következetesen érvényesül a takarékosodás, a költségek visszafogása. Ez legkevésbé a köztisztviselők javadalmazása terén kérdőjelezhető meg. Az állam takarékossági intézkedéseinek egyik legnagyobb teherviselői ugyanis éppen a köztisztviselők. Az elvont 13. havi juttatás, a teljesítményalapon megítélt pénzbeli jutalom lehetőségének radikális szűkítése, a bérbefagyasztások súlyosan érintették és érintik ma is a köztisztviselőket.
Semmiképp sem lehet kompenzálásnak, vagy bújtatott visszapótlásnak tekinteni, ha egyes tárcák saját bérmegtakarításaikból törvényesen, etikus módon és helyesen (az elvonásokhoz képest jóval kisebb mértékű) juttatásokat biztosítanak dolgozóiknak. Ezek a juttatások már csak nagyságrendjük miatt sem nevezhetőek kompenzációnak.
A jutalmak visszafogásával, és a 13. havi juttatás megvonásával idén 70 milliárdot takarít meg a költségvetés. Például a gazdasági tárcánál havonta munkavállalónként átlagosan 70 ezer mínuszt jelent a bér jellegű elvonás. Azon is tudnak spórolni, hogy nem vettek fel új embereket a megüresedett helyekre, szerintük utóbbi megtakarítás tette lehetővé, hogy minden dolgozójának étkezési és ajándékutalványt adjon a gazdasági minisztérium."
Tehát a Kormányszóvivő Iroda szerint nettó 200-300-400 ezer forint NEM kompenzáció. Akkor mi a tököm? Aprópénz? Motivációs-kuponok?
Szerintem a tárcák bérmegtakarításait vissza kellett volna utalni a költségvetésbe, mivel ezt a pénzt onnan kapják. Ha nem költik el a teljes bérkeretet (ami amúgy is csak keret), nem azt jelenti, hogy a maradékot szét lehet/kell szórni.
Más pénzéből persze könnyű ... próbálnák ugyanezt meg egy magáncégnél.
És akkor egy sokkoló adat:
Minden kormány alatt téma volt, hogy túl nagy a költségvetési intézményekben dolgozók létszáma, vagyis karcsúsítani kellene az államot, mivel túl sokba kerül működése. A KSH legfrissebb jelentéséből kiderül, hogy a foglalkoztatási ráta 1%-kal csökkent (55%-ra, ami messze elmarad az EU-s átlagtól), regisztrált munkanélküliek száma 9,6%-ra nőtt, addig a a költségvetési intézményeknél dolgozók létszáma a 2008. decemberi 718 ezerről idén júniusra 768,5 ezer főre ugrott.
Vagyis nemhogy nem sikerült csökkenteni a számukat, de sikerült 50 000 fővel növelni! Cél a mágikus 1 millió fő!
Végül is így is lehet harcolni a munkanélküliség ellen, de azért jó ha tudjuk, a 768 500 fő fizetésének nagy része a költségvetésből jön.
Te mennyi plusz pénzt, juttatást, utalványt kaptál a válság kezdete óta?
Az utolsó 100 komment: