Magyarországon közel 3 millió magánnyugdíjpénztár tag van. Utaljuk szépen, minden hónapban a bruttó fizetésünk 8%-át.
A jogszabályi hátteret a 1997. évi LXXXII.törvény (törvény a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról) adja, a végrehajtásról pedig a a 172/1997.(X. 6.),valamint a 282/2001.( XII. 26.) kormányrendeletek gondoskodnak.
Igen ám, de a törvény kissé hiányos ... ugyanis hiányzik belőle az a rész, hogy hogyan is kell majd nyugdíjat kifizetni a magánnyugdíjpénztáraknak.
A szakértői kormányunk úgy gondolta, hogy a válságkezelés hatékony menedzselése közepette arra is van idő, ész és értelem, hogy ezt a részt is rendbe tegyék ...
Igen, jól sejtitek, faszán rendbe fogják tenni ... (ezt is) ...
Kis eldugott hírecske az egész sztori, miközben 3 millió (!) embert érint ...
A törvénytervezet elkészült, jövő héten szavaznak róla. Valószínűleg a "koalíció" szépen meg is szavazza ...
Októberben az egész törvényjavaslat kiszivárgott gyanúsan kész állapotban. Tesztelni akarták a reakciókat? Ki tudja ... nagy visszhangja nem lett.
A törvénytervezetet a PM készítette el, a Parlamenti többség a legnagyobb sajtócsöndben szavazott, hogy részletes vitára bocsájtják (196:156 arányban). Amit le is zavartak villámgyorsan, Kékesi Tibor (MSZP) beszélt róla kb. 5 percig ... és ennyi. Senki más nem szólt hozzá. El lehet olvasni a jegyzőkönyvben.
A bizottsági ajánlás összesen 87 ajánlási pontot tartalmaz. Indítványozom, hogy ezeket egy szakaszban tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezen indítványommal egyetért, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.) Köszönöm.
Megállapítom, hogy indítványomat az Országgyűlés látható többsége elfogadta.
Így megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-87. pontjaira. Megkérdezem Kékesi Tibor képviselő urat... (Dr. Kékesi Tibor Püski Andrással beszélget.) Kékesi Tibor képviselő urat megkérdezem, hogy a vita e szakaszában kíván-e felszólalni, tehát az ajánlás 1-87. pontjaira. A magánnyugdíjpénztárról van szó. (Dr. Kékesi Tibor: Igen.)
(...)
ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki még szólni, azaz részt venni a részletes vitában. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, így a részletes vitát lezárom. (Jelzésre:) Államtitkár úr pedig jelzi, hogy nem kíván szólni.
Miről is van szó pontosan, ami ennyire hidegen hagyta az Országgyűlést? (Persze az ördögi Zorbán démoni levelén egy tucatnyi képviselő csámcsogott, az biztos sokkal fontosabb.)
A tervezet szerint nyugdíjba vonuláskor nem lehet majd egy összegben hozzájutni a magán-nyugdíjpénztári számlán felgyűlt pénzünkhöz. Kötelezően járadékszolgáltatást kapunk, azaz nyugdíjat állapítanak meg és fizetnek a társadalombiztosítási nyugdíj mellé.
Rajné Adamecz Ildikó, a BDO Forte könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég igazgatója elmondta, ha elkezdődik a nyugdíjfizetés, akkor már nem örökölhető a megtakarított pénz, és ezzel épp az egyik fontos joguktól fosztják meg a tagokat. Ugyanis nagyon sok ember számára az volt az egyik fontos érv a magán-nyugdíjpénztári rendszer mellett, hogy az állami rendszerrel ellentétben örökölhető az összegyűjtött pénz.
Borza Gábor, az ING ügyvezető igazgatója:
"Ha például valakinek hárommillió forint gyűlik össze a számláján, és ebből elkezdenek neki havi 14 ezer forint nyugdíjat fizetni, majd egy év után meghal, a maradék pénzét már nem kaphatják meg az örökösei. Hiába maradt még elvileg több mint 2 millió 800 ezer forintja, az a közös kalapba kerül. Aki viszont szerencsés, és több mint száz évig él, akkor is nyugdíjhoz jut, ha különben már elfogyott volna a pénze. a korábban elhunytak tőkéje finanszírozza a tovább élők járadékát."
Sőt! Azt is kitervelték a PM-ben, hogy a magas jövedelműek egy összegben kaphatnák meg a pénzüket. Ők azok, akiknek a nyugdíja az átlagkereset közel négyszerese lenne. Nekik nem fizetnének nyugdíjat, mert ezt a nyugdíjfolyósító számára túl kockázatosnak tartja a pénzügyminisztérium.
A lényeg, a fincsi kis meglepetés ajándék a szakértői kormánytól, hogy az egyéni számládat a korábbi ígérettel ellentétben nem veheted fel egy összegben, ha elérted a korhatárt, hanem kötelezően járadékot fogsz kapni, ami viszont nem lesz örökölhető, ha elhunysz. Kvázi olyan, mintha a bankszámlád összege a bankra szállna, amikor meghalsz … eszem megáll!
Valószínűleg egy sima excelben kiszámolták: felhalmozott összeg, 65 éves nyugdíjkorhatár, várható átlagéletkor ... ó, hát csak pár évig kell fizetni havonta azt az alamizsnát, úgyis hamar meghalnak az öregek, és a bent maradt pénzükből tudjuk fizetni a többi nyugdíjas havi alamizsnáját ...
Az utolsó 100 komment: