Gyors meghatározással kezdjük, mi a tiszteletbeli konzul?
"A tiszteletbeli konzul a nemzetközi kapcsolatok egyik szereplője. A saját állampolgárságának megfelelő államban („fogadó állam”), annak hivatalos egyetértésével tevékenykedik egy másik állam („küldő állam”) érdekében, utóbbi állampolgárai és/vagy kereskedelmi érdekei támogatására. Felkérésének alapja általában személyes tekintélye, gyakran vagyona, és bizonyos kötődése a küldő államhoz. Tevékenységéért anyagi juttatásban általában nem részesül."
Már mi is érintettük a "tiszteletbeli konzulok" ügyét, az überpofátlan alpolgármester, Fürst György kapcsán.
A tiszteletbeli konzulok jogait először a Kulcsár-ügy miatt Kovács László nyirbálta meg. Kulcsár Attila, a K&H brókercégének milliárdos sikkasztással gyanúsított volt munkatársa olyan igazolással rendelkezett, miszerint ő a budapesti libériai tiszteletbeli konzulátus gépkocsivezetője, és használhatta a kirgiz tiszteletbeli konzul autóját is.
A Külügyminisztérium ezután úgy határozott, hogy a tiszteletbeli konzulátusok a továbbiakban nem használhatnak megkülönböztető rendszámot, nem hozhatnak be vámmentesen gépkocsit az országba, és az üzemanyagban foglalt fogyasztási adó visszatérítésére sem jogosultak, valamint megvonták tőlük azt a lehetőséget, hogy a konzuli képviseletek helyi alkalmazottai számára igazolványt bocsássanak ki.
Jelenleg 42 ország képviseletében 51 tiszteletbeli konzul dolgozik Magyarországon, többségük, mivel országuknak nincs itt nagykövetsége, hazájuknak egyetlen magyarországi képviselője.
A külügyminisztérium április végén egységesítette a Magyarországon kiadott diplomataokmányokat, ezzel lekerült a mentességek listája az igazolvány hátoldaláról. A Külügy szerint a mentességek nem szűnnek meg, mert a mentességeket nem ezzel az igazolvánnyal igazolták eddig sem, hanem azzal, hogy az illetékes hatóság, amellyel éppen dolguk volt, megkérdezte a Külügyminisztériumot, hogy ez a mentesség megilleti őket vagy nem. Ez Fürst esetében is így történt, a rendőrség szépen megkérdezte, hogy tényleg konzul-e?
A Magyarországon akkreditált tiszteletbeli konzuli testület azonban nagyon felháborodott a külügy lépésén.
"Nem használ Magyarország külkapcsolatainak, nemzetközi megítélésének, tovább rombolja a tiszteletbeli konzuli presztízst, és nehéz helyzet elé állítja az új külügyi vezetést.
Nem kiváltságokkal rendelkeznek a tiszteletbeli konzulok. Ezek a jogosítványok arról szólnak, hogy ha hivatalosan jár el és végzi a munkáját, akkor minden olyan könnyítést kell élveznie, amelyeket a fizetett, hivatásos diplomaták is élveznek. Ez az adott ország joghatósága alóli mentességet jelenti."
A külügy eme lépésében valószínűleg közrejátszott, hogy Nemzetbiztonsági Hivatal 2008-as jelentésében az országra veszélyes tevékenységek között említette, hogy "a tiszteletbeli konzulátusok működésének olyan tendenciája látszik meghonosodni, amely gyakran felveti a jogellenes tevékenység gyanúját". Eszerint a visszaélésre törekvők döntően olyan államok tiszteletbeli konzuli címét igyekeznek megszerezni, amelyek nagy távolságra vannak, zavaros belső viszonyok között működnek, ezért "kormányszerveik nem képesek megfelelő ellenőrzés alatt tartani tiszteletbeli diplomatáik státusszerzésének és tevékenységének körülményeit, amelyek így adásvétel tárgyát képezhetik".
És ez be is jött, lásd a lovagrendek és a Fürst-ügyet.
Morenth Péter, a Leshotói Királyság Budapesten akkreditált tiszteletbeli konzulja is megerősítette, hogy 2003, a nevezetes Kulcsár-ügy óta még kollegiálisnak sem lehet nevezni a Külügyminisztérium és a tiszteletbeli konzuli testület viszonyát. Morenth szerint valójában minden kedvezménytől elestek, amelyeket a diplomaták jogállásáról szóló bécsi konvenció biztosított.
Leshotói Királyság, ki vágja elsőre?
A Lesothói Királyság Dél-Afrikában, a Dél-afrikai Köztársaság területébe ágyazva található. A 30 ezer km2 területű országnak 1,8 millió lakosa van.
Hány leshotói állampolgár van Magyarország területén, tiszteletbeli konzul úr? Sok a meló?
A Magyar Köztársaságban Akkreditált Tiszteletbeli Konzuli Testület listáján találunk még egy-két húzós országot.
Biztos sok a munkája Fodros István úrnak, aki Sao Tomé és Principe Demokratikus Köztársaság konzula. Várszegi Gábor József úr a hazánkban tolongó grenadai állampolgárok ügyeivel foglalatoskodik. De az afrikai szekció is ott figyel keményen ...