Kezdjük egy klasszikus Komár dalszöveggel:
"Most dalold ezt velünk Jöjj siess most megyünk
Hó felől hő felé Tél felől dél felé
Óóó mesebeli Afrika tűzvirágok illata
susogva hömpölyög a Kongó és legelész a póniló Csuda Föld
Óóó mahagóni fák ölén ott a dzsungel rejtekén
vad elefántok raja kószál s a tamtan ősi dala száll"
Igen, az a mesebeli Afrika ... egyre több a hazai rajongója.
Itt van mindjárt Fürst György.
A Főváros blog segítségével idézzük fel Fürst úr felemelkedését és bukását. Ebben a csodálatos karrierben tényleg benne van minden, ami ma és az elmúlt 20 évben az országot jellemezte:
Fürst az érettségi után kezdte közéleti tevékenységét a patinás Baloldali Ifjúsági Társulásban, ezért rögvest Terézváros polgármesterének lett a titkára 1994-ben. A kerület akkori vagyongazdálkodási bizottságának szocialista elnöke megtette Fürstöt pénz- és ingatlanforgalmi szakértőnek.
1998-ban a szocialisták átmenetileg elbukják a kerületet, Fürst önkormányzati képviselőként bekkeli ki a jobboldali rémuralom éveit, majd a terézvárosi vagyonkezelő felügyelőbizottságában is helyet kap, hiszen a szakértelem nem lehet ellenzékben. Fürst humánerőforrás szakos diplomát szerez. 2002-ben az MSZP megszerezi az önkormányzatot, Fürst egyből vagyongazdálkodási alpolgármester lesz. Fürst vezetésével sorban adta el a kerület az Andrássy úti palotákat.
Emellett Fürst lett a Fővárosi Önkormányzatok Parkolási Társulása vezetője (saját szavai szerint azért, "mert az önkormányzatnál régóta foglalkozott parkolással, és hozzá hasonló jó szakembert nehéz találni"), 2000-ben tízéves szerződést köt a FÖPT a Centrum Parkoló Kft-vel a fizetőparkolás üzemeltetésére. 2006-ban, az önkormányzati választásokkal egy időben Fürst lett a Centrum vezérigazgatója. A Centrum is remek biznisznek bizonyult, 2006-ben 3 milliárd forintot szedtek be az autósoktól, melynek 27%-át adták át az önkormányzatnak, de Fürst szerint a cég csak 100 milliós nyereséget könyvelhetett el. Gondolom nem maradt már eladni való palota, ezért nyergelt át az ingatlanról a parkolásra ...
Fürst az Andrássy út 47. eladásán csúszott el: A megalapozott gyanú szerint az alpolgármester 2004 júniusában terjesztette elő az Andrássy úti palota eladását egy kft-nek 150 millió forintért. Az önkormányzat által felkért értékbecslő az épület forgalmi értékét üresen 695 millió forintban határozta meg. A belga Christian Polet tulajdonát képező Ennet Ingatlanfejlesztő Kft.-nek három önkormányzati lakása volt ebben a házban. Több százezer forint bérleti díjjal tartoztak ugyan a kerületnek, de minthogy "jelentős bérlők", Fürst György VI. kerületi gazdasági alpolgármester pályáztatás nélkül elfogadta a szerény nettó 150 milliós ajánlatukat a házra. A kerületi vezetés még az eladás előtt kicseréltette az életveszélyesnek mondott épületben az összes közmű gerincvezetékét. Új vízvezetéket, elektromos kábeleket húztak be a házba, gázcsonkokat kötöttek be.
Az igazságügyi ingatlanszakértő azonban megvizsgálta a házat, és kiderítette, hogy messze nem életveszélyes. A ház értékét egymilliárd forintra becsülte. Szerinte, ha az egymilliárdból levonjuk a felújításra fordítandó összeget, és figyelembe vesszük a ház lakott jellegét, úgy is mintegy 450 millió forintra tehető az Andrássy út 47. jelenlegi értéke. Ezzel szemben a VI. kerület által megbízott Dollarland nevű cég nem egészen 139 millió forintra taksálta a házat.
Az Ennetben rövid ideje 65 százalékos résszel bíró angol tulajdonosok 1 926 240 eurót fizettek ki a kft üzletrészéért a ház tulajdoni lapján található bejegyzés szerint, amely 250 forinttal számítva az eurót 481 millió 560 ezer forint. A házat tulajdonló cég 100 százalékának értéke, így ezek szerint 741 millió forint körül lehet. A projektcég egyetlen vagyona maga az Andrássy út 47. alatti ház, amelyet 150 millió forintért vettek meg az önkormányzattól.
A házban működő Trieszt Café tulajdonosai is szerették volna megvenni a házat.
"Elmentünk hát Fürst Györgyhöz, aki sajnálkozva közölte velünk, hogy a ház elkelt. A pályáztatás pedig azért maradt el, mert olyan rossz állapotban van az épület, hogy annak értéke nem éri el a szükséges értékhatárt. (A VI. kerületben a pályáztatási limit 20 millió forint.) Nála készségesebb volt Verók István polgármester, aki megadta Polet telefonszámát, hogy beszéljünk vele, és talán megegyezünk."
(A Legfelső Bíróság 2008-ben megsemmisítette az adásvételi szerződést.)
Mellékszál a történetben Christian Polet. Egy külön poszt is lehetne belőle, de röviden: Mivel Magyarországon termőföldet jelenleg csak magyar magánszemélyek vásárolhatnak, ezért a külföldi befektetők és hazai projektcégeik kaszálókat, szántókat, tehát besorolásuk alapján kis értékű földeket keresnek és vásároltatnak fel, amelyeket aztán a helyi kapcsolatok (önkormányzat, képviselők) bevonásával átminősíttetnek. Nos, Mr. Polet felesége, Polet Rita és Szentkuti Gabriella magánszemélyektől kárpótlási földeket kezdett el felvásárolni Páty és Telki között. Ezután a pátyi önkormányzat tárgyalásokat kezdett a megvásárolt földekre jelzálogot bejegyeztető, belga tulajdonú Jabinor Ingatlanberuházó Kft.-vel (a férjének, Christian Poletnek a cége), amely az ország egyik legnagyobb golfpályáját szándékozott létrehozni a kérdéses földterületen. A belga üzletember - egy másik cégen keresztül - 300 millió forinttal támogatta Pátyot 2006-ban, amit a község óvodaépítésre fordított. Ez volt annak az ára, hogy a „golfpályának” kiszemelt mezőgazdasági területre az önkormányzat a befektetőnek megfelelő szabályozást fogadjon el.
Polet, Fürst, Verók ... mindenki kapcsolatban áll mindenkivel, olyan ez, mint a Polip.
De Poletről ennyit, vissza Fürsthöz!
A Fővárosi Ügyészség már tavaly októberben gyanúsítottként idézte meg Fürst Györgyöt, aki ez ellen panasszal élt és nem tett vallomást. Sőt, azt mondta az ügyészeknek, hogy ő egy afrikai ország külügyminisztere által kinevezett diplomata. A gyanúsított és védője kifogásolta, hogy az ügyészség a büntetőügyben miért nem volt tekintettel a diplomata státuszra.
Az ügyészség a Külügyminisztériumhoz fordult, ahol közölték, hogy a volt alpolgármester nem szerepel a Magyar Köztársaságban akkreditált diplomáciai és egyéb képviseletek személyzetének tagjai között.
Fürst szerint azért nem, mert ő a Közép-Afrikai Köztársaság Európai Unióhoz, és nem Magyarországra delegált nagykövete! (A Közép-Afrikai banánköztársaságról két remek poszt a Mindennapi Afrika blogon itt és itt)
Fürst állítólag maga utazott ki Közép-Afrikába, ahol valószínűleg megvette a "diplomáciai" papírost. Sőt, a mint kiderült, Centrum Parkoló Kft. irodája egyúttal a Közép-Afrikai Köztársaság európai nagykövetsége is.
Azt hittem, a hajléktalanoknak és/vagy szerbeknek a milliárdos adóhátralékot felhalmozó cégek eladása a legpofátlanabb húzás, de Fürst György teljesen új dimenziókat nyitott számunkra...
Ami szintén tragikus, hogy az ügyészség és a külügy október óta rágja ezt a "nagykövet" dolgot, ezzel már kb. 5 hónapja sikerült megakasztani a nyomozást.
(Az ügyészség helyében én megkértem volna Fürst urat, hogy soroljon fel 3 pártot, 3 politikust, 3 színészt, 3 focistát, 3 folyót és 3 várost a Közép-Afrikai Köztársáságból ... Gyurikám, ment volna?)
Miközben csak elég lett volna felütni az 1963-as bécsi szerződést a diplomáciai kapcsolatokról. Ugyanis egy magyar állampolgár nem élvezhet diplomata státuszt Magyarországon. Illetve a Közép-afrikai Köztársaságnak nincs Magyarországon akkreditált nagykövete, sem Magyarországon nagykövetsége, és ha lenne, az nem lehetne magyar.
(Viszont Magyarországon is felbukkant a Saint-Ouen és Csillag Szuverén Lovagrend a Közép-Afrikai Köztársaságból, amely tavaly kavarta egy kicsit a katyvaszt: Állovagrendek: csalás és ámítás)
Sőt, Magyarországnak sincs semmiféle diplomáciai vagy konzuli képviselete a Közép-afrikai Köztársaságban.
Ezt azonban nem csak Fürst használta ki...
A Közép-afrikai Köztársaság tiszteletbeli konzulátusán ugyanis visszamenőlegesen kiállított adó- és jövedelemigazolásokat is lehetett vásárolni, amelyek ára 3 és 15 millió forint között mozog. A Havariapress szerint ezzel a módszerrel juthatott kettős állampolgársághoz és a vagyonosodási vizsgálatokat megúszó, számos hirtelen meggazdagodott, milliárdos magyar. A Közép-Afrikai Köztársaságban zajló fiktív gazdasági tevékenységről és annak nem létező eredményéről szóló, visszamenőlegesen kiállított igazolások híre a társadalmi élet szinte valamennyi rétegét elérték, a számos kétes hírű vállalkozó mellett akadt a megrendelők között művész, politikus, újságíró, ügyvéd, feltaláló, felszámolóbiztos, de volt adóhivatali vezető és tábornok is.
És erről nem tudtak a hatóságok? Dehogynem tudtak ...
A titkosszolgálatoknál már évek óta tudtak a fura jövedelemigazolási ügyletekről, ám eddig egyetlen érintett ellen sem indult az ilyesfajta technikák alkalmazása miatt büntetőeljárás. Ugyanis mire feljelentésig jutott volna bármelyik ügy, "már a politika magasabb szintjein is kezdték alkalmazni az afrikai módszert", ezért aztán az APEH-nál minden esetben elfogadták a hitelesnek tűnő - szinte szó szerint azonos tartalmú - igazolásokat, negatív megállapítás nélkül sorra megszüntették és jogerősen befejezték a vagyonosodási vizsgálatokat.
Kétségkívűl érdekes, hogy eme Havariapress hír csak a Hírszerző fantáziáját mozgatta meg ... a többi szerkesztőség talán szintén az "afrikai módszer" híve?
Kérjük az APEH-ot, hogy hozza nyilvánosságra mindazon személyek nevét, akik közép-afrikai jövedelemigazolást adtak le az elmúlt években, és ezáltal megszüntették a vagyonosodási vizsgálatot ellenük!
Afrikai "módszer"? Ez itt az Afrika!
Magyarország Közép-Afrika, mi így szeretünk!
Ciprus? Kajmán-szigetek? Delaware? Gibraltár? Ugyan már ... elavult technikák!
Közép-Afrika, ez a tuti, ez a sláger!
Két videó a békés, prosperáló és demokratikus K.Afrikai Közt. életéből. Szerintem ezek alapján teljességgel kizárt, hogy pénzért lehet ott venni diplomatakinevezést, meg jövedelemigazolást...
Az utolsó 100 komment: