Egy árvíz sosem jön jókor, de pont egy kormányváltás kellős közepén jött rendkívüli helyet a lehető legrosszabb ... az apparátus lebénulva, mindenki helyezkedik, az új államtitkárok még keresik az irodájukat, miközben mondjuk Borsodban emberéletek forognak veszélyben.
Tegnap egy érdekes levelezésbe bonyolódtam egy kedves ismerősömmel. Arról ment a levelezés, hogy vajon miért nem nevez ki a kormány egy kormánybiztost?
Aki megfelelő hatalommal és anyagi kerettel felvértezve irányítaná a különféle szerveket (katonákat, rendőröket, tűzoltókat, katasztrófavédelmet, mentőket, árvízvédelmiseket, civileket), a nyersanyagot, gépeket, járműveket (homokzsák, homok, sóder, teherautók, csónakok, kétéltűek, helikopterek), biztosítaná, hogy mindenhol a megfelelő számú ember védekezzen, azoknak meglegyen a váltásuk, tudjanak pihenni, enni, aludni, irányítaná a kitelepítéseket, gondoskodna a kitelepített emberek ellátásáról és még hosszan lehetne sorolni mennyi tennivaló van ...
Ez a kormánybiztos irányítaná a közvetlen védekezést, majd az árhullám után a kármentesítést, takarítást, fertőtlenítést.
Ha ezzel végeznek, akkor sem maradna munka nélkül: egyfelől neki kell állni a védművek tervezésének, megépítésének (gátak, záportározók, mederkotrás stb.) másfelől meg kell kezdeni a házak újjáépítést, ahogy a Fidesz tette 2000-ben. Vagyis a kormánybiztosnak minimum 4 évre szóló, embert próbáló és embertelenül sok munkája lenne ... ha lenne egy ilyen ember - gondoltam én.
Na, erre jött a meglepő válasz: van ilyen kormánybiztos!
A Magyar Közlönyben bukkantunk az igazságra:
Csak egy picit furcsa, hogy rólam több találat dob ki a Google, mint Dr. Bakondi Györgyről ...
Bakondi amúgy tapasztalt szakember, az Orbán-kormány alatt a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője volt, e tisztségében nyilatkozott 2002 nyarán:
– Sokak szerint a Dunán megjelenő magas víz indokolttá tette volna, hogy most is kinevezzenek egy kormánybiztost, aki a védekezési munkálatokat koordinálja.
– A katasztrófavédelmi törvény az előző parlamenti ciklus alatt, 2000. január 1-jén lépett hatályba. Ennek megfelelően az állami fővédvonalak védelméhez szükséges erők és eszközök biztosítása a vízügyi tárca feladata. Az önkormányzatoknak pedig a nyári gátak és a lakosság védelmét kell ellátniuk. Ez utóbbi munka csúcsszintű koordinálása a megyei közgyűlés elnökére van bízva, az egész védekezést pedig egy tárcaközi kormánybizottság irányítja, amit a belügyminiszter vezet. A mostani árvízveszélyes helyzetben minden önkormányzat mellé hivatásos katasztrófavédelmi tisztet rendeltünk, hogy segítse a polgármester munkáját. Ezenkívül a nehéz helyzetbe került Visegrádra, Kisorosziba és még néhány Duna-kanyarban található településre a vízügyi minisztérium külön árvízi szakembert is vezényelt. Szerintem jól vizsgázott ez a kétlépcsős védekezési rendszer. "
Bakondi beszélt a tervekről is:
" Fontosnak tartom, hogy tovább kell szigorítani az árterületekre és a hullámterületekre kiadott építési engedélyeket. Mivel 1965 óta a Dunán a mostanihoz hasonló árhullám nem vonult le, ezért az itteni emberek katasztrófatudata a Tisza mentén élőkéhez képest érthetően csökkent.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon jelenleg szakértők bevonásával azon dolgozunk, hogyan lehet továbbfejleszteni a magyarországi katasztrófavédelem rendszerét. Ehhez az elmúlt három év kiemelkedő katasztrófái bőséges tapasztalatot nyújtottak. Bővíteni szeretnénk az önkéntesek bevonásának lehetőségét, és a biztosítók szerepvállalását.
Azt is szeretnénk, hogy a katasztrófavédelmi törvény szorosabb kapcsolatban legyen a vízügyi törvénnyel. Ezen kívül a polgári védelmi szervezetek reformját is fontosnak tartjuk. További tervünk, hogy minden megyében létrehozzuk a megyei rendeltetésű, gyors reagálású polgári védelmi erőket."
Nos, a tervek ide, tapasztalat oda, a Medgyessy-kormány 2002. decemberében kirúgta Bakondit...
Ezután Bakondi folytatta ügyvédi munkáját, és többek között az UD Zrt. felügyelőbizottságának volt a tagja.
Az UD Zrt. kontra Magyar Állam perben pedig az UD Zrt. jogi képviselője dr. Bakondi. "Csak" két milliárdra perlik az államot.
Most pedig Pintér Sándor kormánybiztosnak nevezte ki. Vagyis egyfelől perlik az államot, másfelől pedig a kormánytisztviselő lett ... Érdekes.
A kinevezése óta pár hírben szerepelt a neve: részt vett a belügyminiszteri sajtótájékoztatón, elkísérte Pintér Sándort a Nemzeti Helyzetértékelő Központban működő Kormányzati Koordinációs Bizottság Operatív Törzsét meglátogatni.
És ennyi ...
Miközben a helyzet egyre súlyosbodik.
A Független Rendőr Szakszervezet nyílt levéllel fordult Pintér Sándorhoz, ugyanis szerintük a katasztrófa sújtotta területekre vezényelt rendőri állomány igénybevételével, ellátásával és pihentetésével kapcsolatos logisztikai feladatok végrehajtása nincs megfelelően összehangolva. A koordináció hiánya miatt:
- egyes helyiségekbe a szükségleteket jóval meghaladó élelmiszer ellátmányokat szállítottak ki, míg más helyiségek védelmét ellátó kollegáink számára nem vagy csak igen szűkösen biztosítottak élelmet és sok helyen hiánycikk az ivóvíz is;
- az állomány igénybevétele hasonló szervezetlenséget mutat. Egyes helyiségekbe a szükségest akár duplájával is meghaladó létszámú állományt vezényeltek, akik tennivaló hiányában tétlenkedésre vannak ítélve, miközben eredeti szolgálati helyükön alig maradt hadra fogható állomány;
- a Hajdú-Bihar megyei kollegákat 24 órás szolgálatba rendelték be, a váltás azonban elmaradt, miközben hosszú órákon keresztül nem kapnak feladatot;
- a koordináció hiányára utal, hogy az Ongára vezényelt, pihenőjét megkezdő állományt az éjszaka közepén csak azért keltették fel, hogy vonuljanak át egy Miskolcon kijelölt szállásra, ami két órával rövidítette meg a pihenőidőt. Ezt követően az előre kijelölt időpontnál hamarabb riadóztatták őket, hogy vonuljanak vissza eredeti bevetési helyükre, melynek következtében szombatról vasárnapra mindössze 4 órát tudtak aludni, miközben az előző éjszaka is csak 2 óra pihenőidőt kaptak;
- a tisztálkodási lehetőségek siralmasak, még mobil illemhelyiségből sincs elegendő;
- tábori ágyak helyett szivacson, a földön alszanak a kollegák;
- ez ideig az eső nehezítette a védekezést, most viszont már a hőség és a napsugárzás káros hatásai ellen nincs meg a kellő védelem és a szúnyogok ellen sincs semmiféle védőkrémmel ellátva az állomány;
- nincs összehangolva a védekezésben résztvevő különböző szervek Rendőrség, Honvédség, katasztrófavédelmi és polgári védelmi szervek tevékenysége, mindegyik szerv csak a saját állománya ellátásával foglalkozik, ahelyett, hogy ésszerű munkamegosztással gondoskodnának a kollegák ellátásáról.
Nem erre a feladatra nevezte ki Pintér a kormánybiztost? A koordinálásra? Most akkor mit csinál vagy mit nem csinál dr. Bakondi? Látta egyáltalán valaki dolgozni?
Helló, halló, jó reggelt ügyvéd úr, ez már nem az UD Zrt. fb!
A miskolci Jégcsarnokban 600 rendőr van elszállásolva. Nincsenek kollégiumok Miskolcon? Vizsgaidőszak van, a diákokat hazaküldeni, a rendőröket beszállásolni. Vagy nincs laktanya Miskolcon? Esetleg üres szálloda? Nem éri meg Miskolcnak, hogy rendes körülmények között aludjanak azok, akik a seggüket védik?
Bár Káli Sándor polgármesternek is megvannak a saját problémái:
"Nincs elég és megfelelő eszköz a védekezéshez, a gátakon helyt álló egységek - például a rendőrök - egyszerű gyakorló ruhában állnak a vízben. A polgármester kritikával illette a katasztrófavédelmet is, mondván: ezen a területen hiányoznak a képzett és nagy tapasztalatokkal rendelkező vezetők, ami érezhető is a mentési-védekezési munkálatok során.
A vízzel elárasztott területeken, valamint a kitelepített embereket befogadó szállásokon felerősödtek az etnikai feszültségek, egyre súlyosabbak az együttélési problémák. Ennek oka főleg az, hogy higiéniás problémák jelentek meg az ideiglenes szálláshelyeken. A gyerekek egy része tetves, mások pedig nem akarják rendeltetésszerűen használni a tisztálkodási eszközöket és helyiségeket."
Illetve: Hol vannak az "Út a munkában" dolgozó közmunkások? Borsodban a legnagyobb a munkanélküliség, és már a rendőrtiszti szakközépiskolásokat is ki kellett vezényelni a gátakra? Nincs elég ember? Nincs váltás? Hogy lehet ez, kérem szépen?
Képek (HVG).
Névtelen hősök:
Képek (Origo):
Az FRSZ képei:
Frissítés: Bakondi úr válaszolt a felvetésekre
"Az árvízi védekezés irányítására kinevezett miniszteri biztos politikai indíttatásúnak tartja azokat a kifogásokat, amelyek a katasztrófavédelmi erők szervezetlenségére, az emberek magára hagyottságára utalnak.
Bakondi György az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának keddi ülésén azt mondta: két oldalról hallani a szervezetlenségre utaló megjegyzéseket. Egyrészt azoktól az emberektől, akik értékeiket hátrahagyva kényszerültek elhagyni otthonaikat, és bizonytalanok a jövőjüket illetően, mert sem ők, sem a szakemberek nem tudják, mikor térhetnek vissza megrongálódott, vagy romossá vált házukba, másrészt vannak olyan támadások, amelyek politikai ízűek és indíttatásúak - fogalmazott a miniszteri biztos, aki hat hónapos megbízatással látja el az árvízi védekezés irányítását.
Közlése szerint az ár levonulta után azonnal megkezdik a károk felmérését, majd azt követően - a mostani és az elmúlt évek tapasztalatai alapján - áttekintik a katasztrófavédelmi törvényt. Bakondi György azt mondta: az a cél, hogy egységes vezetés alatt, gyors döntésekkel lehessen koordinálni az ilyen rendkívüli helyzeteket, s a katasztrófavédelem működése, az irányítás, a finanszírozás, illetve a jogi szabályozás biztosított legyen.
Az árvízzel érintett települések polgármestereinek felkészültségét ért kritikára utalva Bakondi György úgy fogalmazott: a települések vezetői az árvízi védekezés során megállták a helyüket, nemcsak formális, hanem informális vezetőknek bizonyultak. Hozzátette: a közösségek vezetőit korábban is kiképezték arra, mit kell tenniük ilyen helyzetekben. A mostani védekezések során vízügyi és katasztrófavédelmi szakembereket vezényeltek ki a polgármesterek mellé, akik szakmai segítséget nyújtottak számukra - tette hozzá."