A Nézőpont Intézetkészített egy közvélemény-kutatást a Heti válasz számára.
Szokás szerint megkérdezték, hogy kire szavaznánk hétvégén (Fidesz 49%, MSZP 21%), milyen változások történtek a népszerűségi listán (Veres és Demszky zuhant egy embereset).
Emelett a közbiztonságról tettek fel kérdéseket: A megkérdezettek alig harmada gondolja, hogy jól megfizetik a rendőröket, ugyanakkor 54 százalékuk szerint a rendőrség alkalmas lenne a feladata ellátására, és csak 33 százaléknyian tartják alkalmatlannak.
És ekkor - nem is tudom hogy merték - feltettek még egy kérdést: Van-e Magyarországon cigánybűnözés? És mi lett az eredmény? A megkérdezettek 91 százaléka tartja létező jelenségnek, és csak 5% van az ellentáborban. "Az MSZP és a Fidesz szavazói politikai szimpátiától függetlenül ugyanolyan arányban gondolják azt, hogy a fogalom egy valós problémára utal."
(A felmérés 2008. augusztus 1. és 12. között készült, ezer fő megkérdezésével. A
reprezentatív minta célcsoportja: a 18 év feletti magyar lakosok. Az adatgyűjtés
módszere: személyes kérdőíves interjú.)
Jellemző, hogy ilyen és ehhez hasonló felmérés még nem is készült az országban, mert ugye még rákérdezni sem szabad...
Kolompár Orbán OCO elnök azonnal hívta is az MTI-t: uszító és manipulatív már a kérdés felvetése is, mert ez a kifejezés sem a jogrendszerben, sem a kriminalisztikában nem ismert. Kolompár szerint az OCÖ - csakúgy mint a szakemberek - nem fogadják el a "cigánybűnözés" használatát a közbeszédben; a szervezet visszautasít minden ilyen jellegű megnyilatkozást. Szerinte a rossz gazdasági helyzet és a politikai csatározás miatt az emberek ösztönösen a leggyengébbeket okolják a problémákért. Hozzátette: bízik abban, hogy a társadalom mégsem ennyire elutasító a cigánysággal szemben.
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont kutatásvezetője szerinte a cigánybűnözés fogalmát azért használták, mert az "a társadalmi közbeszédben és a szociológiában is szerepel".
AZ ORFK pedig azt közölte, hogy a rendőrség semmiféle külön statisztikát vagy nyilvántartást nem vezet ezzel kapcsolatban.
Nos, kedves Kolompár úr! Az emberek tesznek rá, hogy uszító vagy manipulatív-e a kérdés, létezik-e ilyen szó vagy sem. Ők valahogy teljesen máshogy vélekednek erről mint Ön. És nem 2-3% "szélsőjobboldali", hanem 91%. Szokott Ön beszélgetni az "emberekkel"?
Ön, mint "felelős" romavezető, mit tesz annak érdékeben, hogy mondjuk ugyanerre a közvéléménykutatásra ne 91% jöjjön ki egy év múlva? Milyen akciótervet, konferenciát, egyeztetéseket készít elő? Hogy kívánja meggyőzni az embereket, hogy Ők gondolkoznak rosszul? Önnek tényleg csak egy megoldás jut az eszébe: ne tegyenek fel ilyen kérdést? Azonkívül, hogy több ezres roma békemenetet szervez szeptemberre a Belvárosba, van még más is a tarsolyában?