Hány maffiát számolt fel a rendőrség a rendszerváltás óta? Hogy kívánja az uzsoramaffiát megállítani, felszámolni? Vagy ez nem is csak rendőrségi kérdés?
Az uzsoramaffia, 3 különböző nézőpontból.
Olvasói levél, Szabolcs megyéből:
"Szóval van az a dolog (csicskáztatáshoz hasonló), amikor az ember egyösszegért eladja az éves jövedelmét. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy van az embernek valami havi fix bevétele (családi pótlék, segély) amit rendszeresen megkap. Az uzsorás ezt veszi meg tőle egyszeri összegért. Jó esetben kap kábé 4-5 havi pénzt egyben, cserébe a havi rendszeres dolgot kell odaadnia. Ilyenkor az ember vagy odaadja a bankkártyáját és a hozzátartozó pinkódot, vagy az uzsorás emberei ott dekkolnak minden hónap elején az automata mellett, és már szedik is el a pénzt az érintettektől, vagy otthonról visznek el egyből az automatához. (Múltkoriban lefüleltek egy uzsorást, és a házkutatásnál kb 50 db bankkártyát találtak (a pinkód rájuk volt írva), mondani se kell, egy sem az uzsorásé volt).
Aztán az adott időszak után van esély, hogy kiszállj, ha közben véletlenül nem adod el a következő évet is hasonló konstrukcióban. Éppen ezért teljesen reális, hogy a szociális segély egy része rohadtul nem jut el oda, ahova eredetileg szánták.A másik módszer a hónap eleji együttmulatás. Az nagyjából standard, hogy a legtöbb melós fizetéskor legalább egyszer elmegy a haverokkal a kocsmába. Amikor már ittak rendesen és fogytán a pénz, akkor mindig megjelenik egy uzsorás ember, aki szívesen kölcsönöz egy "ötöst" vagy "tízest". Aztán meg együtt jól megisszák azt is. Másnap meg 20-50 ezerrel tartozik az, aki belement a tranzakcióba.
Aki pedig kitartóan nem vesz fel hitelt uzsorástól, annál egyre agresszívebben próbálkoznak. Még az is játékos, hogy leég a tető, betörnek az ablakok, vagy kirabolódik a ház - máris megvan az ok a kölcsönkérésre, és ott is van rögtön a segítség, 4-500 százalékos "thm"-mel.Feljelentés esetén az elején barátkoznak, mert "senkinek nem jó a balhé". Ilyenkor vagy elengednek egy részt a tartozásból, vagy adnak kápét a meglévő tartozás terhére (de nem kell többet tejelni). Cserébe vissza kell vonni a feljelentést.Ha már nem az első alkalom, vagy erősködik a feljelentő, akkor jön a bünti. Megveri valaki az utcán az adóst. Vagy két három autóra való ember baseballütővel, feszítővassal elrendezi a berendezést az adósnál. Esetleg kap egy-két molotovot a ház. Aztán az ember szépen visszavonja a feljelentést, különben "megint arra járnak".Egy-egy ilyen manőver után persze az a többi adósnak elhintik, hogy miféle balesetek történnek azokkal, akik folyton ugrálnak. Szóval, ritka szar a helyzet, különösen a nagyon rászorulóknál."
Ugyez, csak belülről.
Több száz uzsorásügyről beszélt az a fiatal ormánsági nő, aki nyolc évet töltött az egyik leghírhedtebb, jelen pillanatban előzetesben ülő dél-baranyai uzsorás mellett. Tímea Mali Zoltán polgármester segítségével nyilatkozott:
„18 éves fiatal lány voltam, amikor elcsábított. Aztán szép lassan elvitt olyan helyekre, ahol a pénzeket adták vissza neki. Úgy éreztem, hogy ez jó, mivel pénzt láttam belőle, majd szép lassan engem is el kezdett küldeni ilyen helyekre. Házról-házra jártunk, sok családon keresztül, akiknek le kellett tenni a pénzt, nem annyit, amennyivel tartoztak, hanem sokkal többet.
Ha például egy adós eredetileg 20 ezer forintot kért kölcsön, akkor adóssága később 100-150 ezer forintra rúgott. Sokuk nagy nehezen ezt az összeget is ki tudta köhögni, hiszen egy kis fenyegetés csodákra képes. A havi bevétel akár 2 millió forint is lehetett – nem számolva a megszerzett ingatlanokat –, amiből kifejezetten jól megvoltunk. Hónapról-hónapra vont bele ezekbe az üzleti kapcsolatokba. Tanúként kellett aláírnom az elismervényeket; azt mondta, hogy csak írjam alá ezeket, és nem lesz semmi baj.Az uzsorásbiznisz méreteire jellemző, hogy csak ennek az uzsorásnak Tímea szerint több mint 100 adósa volt, mindez azonban nem volt elég: mind Tímea, mind az alsószentmártoni férfi volt felesége szociális segélyt vett fel. Arra a kérdésre, hogy mégis hogyan engedhette ezt a falu polgármestere, hiszen egyikük sem szorult rá erre, egyszerű a válasz: félt.
Természetesen mások is benne voltak a pénzbeszedésben – elsősorban a férfi kiterjedt rokonsága: apja, bátyja és húga is adott kölcsönöket uzsorakamatra. Emellett az uzsorás több verőlegényt is tartott.
A nő állítása szerint az alsószentmártoni uzsorás hosszú karrierjében a rendőrség is szerepet játszott: több helyi rendőr (Tímea megfogalmazása szerint a „fél kapitányság”) kifejezetten jó kapcsolatot ápolt vele, egyfajta kölcsönös segítségnyújtás jegyében. Mindez sok mindentől megóvta a férfit: amint befutott ellene egy feljelentés, Tímea szerint szinte azonnal tudomást szerzett róla.„Láttam, hogy sok gyereknek nincs mit ennie, sok család veszekszik otthon, azért, mert az uzsorásnak kellett odaadni a pénzt, és nem tudnak mit tenni az asztalra.” Tímea olyan családokat is látott, akinek végül a házát is el kellett hagynia, miután nem tudtak fizetni.
Nos, ezek után már csak azt nem értem, miért nem állítottak fel egy országos nyomozócsoportot, akik csak és kizárólag az uzsoramaffiával foglalkoznának? Vagy hány meggyilkolt ember kell még, hogy beteljen az a bizonyos pohár? Emlékszünk a pécsi kettős gyilkosságra? Nemhogy nem rasszista támadás történt, hanem a Baranya megyei uzsoraháború egyik fejezete az egész ügy.
Ugyanis Baranyában éppen egy szabályos háború dúl a területekért, a "Kilences" nevű uzsorafőnök és a "Csillag" nevű volt utcai harcos között. A Kilences 2 bordélyházat üzemeltet, a legtöbb prostit ő futtatja, de benne van a drogkereskedelemben és a uzsorakölcsönökben is. A pécsi molotovkoktélos támadásban meghalt házaspár a "Kilences" lánya és veje volt. És nem, ez nem a legújabb Guy Ritchie film forgatókönyve, nem a Blöff 2 ... ez a magyar valóság! "Kilences" eltűnt szem előtt ... előbb-utóbb felbukkan, csak figyelni kell a híreket délről.
Ugyanezt állítja Mali Zoltán is: "Az országban eddig nyolc komoly hatalommal bíró uzsorást tartóztattak le. Erejük ezáltal meggyengült, így megpróbálják tőlük átvenni a hatalmat az eddig háttérbe szorított alvilági figurák."
Szóval, mit lép erre a kormány?
- A szociális számla: Január 1-jétől a családtámogatást, a fogyatékosság után járó támogatást, az energetikai (pl. gáz) támogatást, a lakástámogatást és a szociális segélyt egy külön szociális nyilvántartásban kezeli majd az Államkincstár.
- Fogyasztási kártya: Január 1-jétől a közműveket speciális kártyáról fizethetik a rászorulók. A kártyára utalt támogatási összegeket a segélyezett készpénzben nem veheti fel, abból kizárólag a közműszámlákat tudja kifizetni.
- Előleg a segélyből: Hogy az egyszeri, váratlan kiadások fedezésére a rászoruló családoknak ne kelljen uzsorahitelt felvenniük, január 1-jétől a szociális ellátások terhére a havi segély maximum 50 százalékát 1 munkanapon belül előlegként megkaphatja az igénylő.
- Bűncselekmény az uzsora: Új bűncselekmény került a büntető törvénykönyvbe üzletszerű uzsoraszerződés kötése néven. Január 1-jétől az uzsorásokat 3 évig terjedő szabadságvesztéssel, ha bűnszövetségben követik el, akár 5 év börtönnel is büntetheti a bíróság.
- Kitörési hitel: Január 1-jétől a hátrányos helyzetben lévő településeken élő rászorulók fedezet nélkül vehetnek fel kis összegű, úgynevezett kitörési hitelt, hogy pénzszűkében ne kelljen uzsoráshoz fordulniuk, illetve, hogy a már meglévő tartozásukat kiváltsák. A kitörési hitelt várhatóan egyedi elbírálás alapján meghatározott futamidőre, minimális kamat mellett vehetik fel az igénylők.
Félek, ezek a nagyívű és szép törvénytervezetek nem nagyon hatják meg a "Kilencest", meg a többi uzsoramaffiózót ...
Azt nem is értem, hogy aki segélyből él, az hogy fog tudni bármilyen hitelt is visszafizetni?
Nem nagy kockázat kijelenteni: sehogy.
Akkor meg mi a különbség az uzsorahitel és "kitörési hitel" között? Ha nem fizeti vissza a "kitörési hitelt", mi a tökömet tudnak csinálni?
-Felszólítják, hogy fizessen (uzsorás is is felszólít).
-Küldenek végrehajtót (uzsorás verőlegényt küld).
-És a végén mi lesz? Elárverezik az házat? (uzsorás is elveszi a házat)
Ez megint egy tüneti kezelés csak, nem azt vizsgálják, hogy miért vesznek fel hitelt, hanem még segítenek is, hogy még jobban eladósodjanak. Csak az egyik esetben az adófizetők állják a végső számlát ...