November 26-án az Országgyűlés egyhangúlag megszavazta a képviselők költségtérítésének 15%-os megadóztatását, amely februártól lép életbe. A hon anyái és atyái azt hitték, fellélegezhetnek, az önfeláldozó áldozat után békén hagyják őket. Főleg, hogy már remek nyilatkozatokat is elejtettek a témában. De nem. Az [origo] nem tudott nyugton maradni. Képes volt levelet írni a Tisztelt Ház tagjainak! Ezekben a nehéz időkben, mikor szegény képviselőfeleségek nem győznek inget mosni. Hiába, nincs szívük az origosoknak. Mind a 386 díszpintyet az országgyűlési e-mail címén keresték meg ezzel a kérdőívvel:
Tisztelt Képviselő Úr/Asszony!
A képviselői költségátalány (költségtérítés) megadóztatásával kapcsolatban szeretnénk önnek néhány kérdést feltenni. Az alábbi kérdőívet minden parlamenti képviselőhöz eljuttatjuk; kérjük, ön is segítse munkánkat válaszaival!
A képviselői költségátalányt a parlament teljes egyetértésben 15 százalékos jövedelemadóval sújtotta, ezt a név szerinti szavazáson ön is megszavazta. A döntéssel egyidejűleg elhárították azt a lehetőséget, hogy a képviselői munkával kapcsolatos költségeket számlás elszámolással kelljen igazolni. Tény az is, hogy a magyar adórendszerben a képviselőkön kívül mindenkinek számlákkal kell igazolnia a felvett költségtérítés jogosságát, illetve hogy a képviselői költségátalányra kivetett adó a legkisebb jövedelem jellegű adó Magyarországon.
A fentiek ismeretében szeretnénk megtudni a következőket:
(Kérjük, az eldöntendő kérdésekre igennel vagy nemmel válaszoljon!)1. Ön személy szerint egyetért-e azzal, hogy a képviselőknek a költségátalány után ne kelljen semmilyen módon elszámolni, a kiadásokat ne kelljen számlákkal igazolni?
Igen/Nem
2. Ön egyetért-e azzal, hogy a képviselő a munkája során felmerülő költségekre kapott átalányt ellenőrzés nélkül bármire költhesse?
Igen/Nem
3. Ön a felhasználás során megkülönbözteti-e azt a pénzt, amit a tiszteletdíjából, illetve amit a költségtérítéséből költ? Tudja-e, hogy az adott kiadást éppen melyik keretből fizeti?
Igen/Nem
4. Ön szerint indokolt-e külön fenntartani egy jövedelemadó-jellegű rendszerben adóztatott, szabadon elkölthető, de a tiszteletdíjtól elválasztott költségtérítést a képviselőknek?
Igen/Nem
Miért?
5. Ön szerint összesen (tiszteletdíjjal, költségtérítéssel együtt) mekkora szabadon elkölthető összeget kellene biztosítani egy képviselőnek a munkája alapján, bizottsági tisztségekért járó kiegészítések nélkül, illetve azokkal együtt? Mennyi lenne az a szabadon elkölthető összeg, amit ön megfelelőnek tartana az ön saját képviselői munkájának ellátásához?
6. Ön szerint kiterjednek-e a képviselői munkához kötődő feladatok egyes szavazók személyes támogatására, alkalmi megvendégelésére, ajándékok, adományok juttatására?
Igen/Nem
7. Említsen pár olyan, munkájával összefüggő költséget, amelyet költségtérítéséből fedezett! Mi volt a legszokatlanabb kiadás, amelyet költségtérítéséből állt?
Tisztelettel kérjük, hogy válaszait egy héten belül, december 16. kedd délig juttassa el az [origo]-hoz!
Köszönettel:
[origo]
Mondanom sem kell, nem árasztották el az origót a válaszok. 40 levél kapásból visszajött, mert a címzett postaládája megtelt(!). Ebbe most inkább nem megyek bele, nézzük a fennmaradó 346 főt.
Nos, ebből összesen kilencen válaszoltak.
FIDESZ (5 fő): Balog Zoltán, Bagi Béla, Demeter Ervin, Pelczné Gáll Ildikó és Rogán Antal a párt sajtóosztályához irányította az origot. Rogán Antal szóvivője ezt azzal indokolta, hogy a fideszeseket "köti a frakciófegyelem".
MDF (1 fő): Pettkó András válasza normális, ötlete szimpatikus.
"Véleményem szerint - írja Pettkó - minden képviselőnek egységesen bruttó 1 millió forint fizetést kéne kapnia, ezzel párhuzamosan minden más pótlék, költségtérítés megszűnne, kivétel a bizottsági elnöki, ház elnöki, házalelnöki, jegyzői pótlék... Az országgyűlési képviselői béreket közelíteni kellene a versenyszféra vezetői béreihez, kezdetben csak a középvezetőkéhez, így a képviselő bruttó 1 millió forintot, a bizottsági elnök bruttó 1,3 millió forintot, a házelnök bruttó 2 millió forintot, a házalelnök bruttó 1,6 millió forintot, a jegyző bruttó 1,3 millió forintot kaphatna."
KDNP, függetlenek: 0 fő
MSZP (1 fő): Géczi József Alajos mellékelt néhány táblázatot arról, mennyit keresnek más európai országok képviselői.
SZDSZ (2 fő): Egyikük Pető Iván, aki meglehetősen homályosan fogalmazott.
"nem igaz, hogy csak a képviselőknek nem kell számlával igazolniuk aköltségtérítés jogosságát", ezt azonban nem fejti ki részletesebben, nem ír semmit arról, hogy pontosan mire gondol és ennek mi köze a képviselői költségtérítéshez.
"Adott esetben kifejtem nézeteimet az Ön által vizsgált témában, de természetesen nem eldöntendő kérdésekre adott igen/nem válasszal és nem önkényesen kijelölt határidővel" - írja levelében Pető, aki megjegyzi azt is, hogy "ami a 15 százalékos adót illeti,: nem értettem vele egyet, de ha a szavazáskor nemmel szavazok, abba a látszatba keveredem, mintha ezt soknak tartanám... a demagóg 15 százalék kitalálói olyan helyzetet teremtettek, hogy az eldöntendő kérdésre nem lehetett jó választ adni" - zárja levelét Pető.
A másik bátor válaszadó pedig ki más is lehetne, mint Eörsi "Hazafi" Mátyás?
"Nincs a világon olyan, költségátalányt kapó ember, aki - teszem fel - egy külföldi kiküldetés során meg tudná mondani, hogy a napidíjából ebédel-e, vagy a saját pénzéből" - állítja válaszában az SZDSZ-es Eörsi Mátyás. Eörsi - aki valós problémának nevezi a képviselői költségtérítések ügyét - azt írja: "a probléma lényege egyébként abban van, hogy az 1990 óta létező rendszer eleinte senkit sem zavart... Rendkívül károsnak tartom ezt a kampányt a költségtérítések ellen. Az SZDSZ-en belül azon az állásponton voltam, hogy ezt a 15%-ot ne szavazzuk meg, két okból is. Az első, hogy ez a 15% nem old meg semmit, csak a képviselők rossz lelkiismeretére adott válasznak fogják tekinteni, és ez be is igazolódott. A második, hogy a képviselői juttatásokhoz csak azok teljességében érdemes/szabad hozzányúlni."
Persze, hogy károsnak tartja a költségtérítés-ügy nagy nyilvánosságát, hisz sok embernek csak most nyílt fel a szeme, és most jött rá, mennyi pénz folyik ki ellenőrizetlenül az államkasszából. Káros ez, egyértelmű.
Külön ínyencség a "képviselők rossz lelkiismerete" szókapcsolat. Én nem mertem volna ilyet írni, de ha ő mondja, biztos igaz...
Ám a java most jön, Eörsi ugyanis:
"válaszai alapján egyetért azzal, hogy a képviselők olyan költségátalányt kapjanak, amivel nem kell elszámolniuk és amelyet a szállásköltség kivételével nem kell számlával igazolniuk. Egyetért azzal is, hogy a költségkeretet a képviselők bármire költhessék, és elismeri, hogy nem tartja számon, mely kiadásait fedezi költségkeretéből és melyeket fizeti képviselői tiszteletdíjából. Elfogadható mértékű képviselői juttatásnak a közép-európai átlagot tartaná, azt azonban nem jelezte, hogy mekkora összeget ért ezen. Eörsi szerint helyénvaló az is, ha a képviselők egyes szavazókat személyesen támogatnak, megvendégelnek, megajándékoznak."
Erre már tényleg nem lehet mit mondani. Eörsi úgy döntött, majd ő jófej lesz, és válaszol? Ráadásul őszintén? Vagy inkább pofátlanul?
Hihetetlen egy faszi. Azt hiszem, kijelenthetjük róla, hogy maga a megtestesült szdsz: szemtelen dilettáns szarka.
Az utolsó 100 komment: