Érdekesen alakult az időközi választás a Ferencvárosban. Félidei helyzetképnek jó volt, lehet belőle jónéhány következtetést levonni.Aztán meglátjuk, mennyi valósul meg 2010-ben.
2006-os országgyűlési választás, 1. forduló:
Zombory Miklós FIDESZ-KDNP 8 344 szavazat 38,59%
Dr. Kökény Mihály MSZP 7 514 szavazat 34,75%
Dr. Gegesy Ferenc SZDSZ 4 859 szavazat 22,47%
Szilassy Gábor Cézár MDF 754 szavazat 3,49%
Székely Péter MUNKÁSPÁRT 153 szavazat 0,71%
2006-os országgyűlési választás, 2. forduló:
1. Dr. Gegesy Ferenc SZDSZ 10 981 szavazat 56,102%
2. Zombory Miklós FIDESZ-KDNP 8 592 szavazat 43,90%
2009-es időközi választás, 1. forduló:
1. Bácskai János, a Fidesz-KDNP 4697 szavazat (58,67 százalék)
2. Bánsághi Tamás MSZP 1.850 szavazat (23,11)
3. Szegedi Csanád Jobbik lett 681 voks (8,5 százalék)
4. John Emese SZDSZ 419 szavazat (5,23 százalék)
5. Várady Tibor Humanista Párt 295 voks (3,68 százalék)
6. Paulik Péter Magyar Kommunista Munkáspárt 63 szavazat (0,78 százalék).
Mindenki az SZDSZ-t várta harmadik helyre, hiszen 2006-ban ők nyertek ebben a kerületben, így John Emese negyedik helye iszonyú nagy blama. Különösen fájó lehet, hogy igazolva a közvéleménykutatásokat, a Jobbik lett harmadik, elég simán.
Budapesten listán az SZDSZ 2006-ban 12,28%-ot kapott, aminek köszönhette, hogy országosan meglett nekik az 5%, és bejutottak. Ha a nem éppen jobboldali fellegvárnak számító kerületben 8%-ot kapott a Jobbik, ha ezt országosan hozni tudják, akkor sima ügy lesz nekik 2010.
2006-os szavazatszámhoz képest a Fidesz -46%-ot hozott, az MSZP -76%-ot, az SZSZ pedig -92%-ot.
2006-ban a baloldal (MSZP, SZDSZ, Munkáspárt) 58%-ot kapott, 2009-ben már csak 29%-ot. Eltűnt a balliberális szavazótábor fele. Ez azért durva. Főleg egy Ferencvárosban.
MSZP-reakció:
"Az MSZP szerint az alacsony részvétellel a nemtetszésüket fejezték ki a ferencvárosi választópolgárok az ajánlószelvény-gyűjtéssel kapcsolatos botrány miatt - mondta Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke vasárnap este az MTI-nek az időközi országgyűlésiképviselő-választás első fordulóját értékelve. Burány Sándor nem értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a kormányzati politikával való elégedetlenséget fejezheti ki az, hogy MSZP jelöltjére jóval kevesebben szavaztak, mint a fideszére. Úgy vélte, az alacsony részvétel miatt összehasonlíthatatlanok az arányok. Burány szerint az előzetes eredményekből az látszik, hogy elsősorban a radikális és a szélsőjobboldali szavazók tartották ezt a választás fontosnak, ennek tudható be a Jobbik harmadik helye.
Azt remélik, hogy a következő két hétben a kampány megtisztul a nemtelen eszközöktől és a jelöltekről, a programokról dönthetnek a választók."
Jobbik-reakció:
"A Jobbik Magyarországért Mozgalom úgy értékeli, hogy az SZDSZ gyenge eredményével a megszűnés útjára lépett, nagyon sok magyar ember régi vágyát beteljesítve ezzel. A magyar belpolitikában a Jobbik a közvélemény-kutatásokat is megcáfoló sikerével új időszámítás kezdődött, mert innentől kezdve három út áll a választópolgárok előtt: választhatják az országot romba döntő nagyobbik rosszat, a valódi változást nem hozó kisebbik rosszat vagy a magyar nemzeti megmaradásért küzdő Jobbikot. Mostantól, egy közel 10 százalékos támogatottságú eredmény után, a Jobbikkal szimpatizálóknak nem kell tartania attól, hogy a ránk leadott szavazat elveszik. Az alacsony részvétel pedig azt mutatja, hogy a Jobbiknak új, tiszta erőként még komoly tartalékai vannak a politikától elfordultak körében."
SZDSZ-reakció:
"A politikusokat és a sajtót erősen foglalkoztatta az időközi választás, de a szavazókat kevésbé - reagált John Emese arra, hogy érvénytelen lett a ferencvárosi időközi országgyűlésiképviselő-választás első fordulója. Az SZDSZ jelöltje hozzátette: a nagyon alacsony részvétel mellett az időközi választáson megerősödött a szélsőséges párt. John Emese véleménye szerint az viszont látható, hogy az alacsony részvétel és a választások körül kialakult helyzet ellenére az SZDSZ a közvélemény-kutatások eredményeinél jobban szerepelt. John Emese kijelentette, hogy az eredményből minden demokratikus pártnak, így az SZDSZ-nek is le kell vonni a tanulságokat és a szabad demokrata szavazók számára az az üzenet, hogy ilyenkor nem lehet otthon maradni. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a második fordulóban elindul-e, azt felelte, hogy az SZDSZ vezetésével a jövő héten elemzik a kialakult helyzetet."
Ti mit gondoltok?