Elsőként egy kivétel, szegény ős-MSZP-s, Sziget-kedvence Korda Gyuri bácsi. Január 4-én volt 70 éves, immár kicsivel több, mint ötven éve van színpadon, mégsem kapott ennek apropóján állami kitüntetést március 15-én. Pedig számított rá nagyon. 2005-ben kapott már egy Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztje-kitüntetést, gondolta, most begyűjti a másodikat. De keservesen csalódnia kellett.
"– Levontam a megfelelő konzekvenciát, a félévszázados karrierem és a színpadi jelenlétem semmit sem ér! – kezdte szomorúan Korda György, aki épp a szocialista kormánytól várta volna legkevésbé a közönyt, hiszen közismerten a párt régi támogatója. – Nagyon rosszul esik, hogy a hetvenedik születésnapomra, és az ötvenedik jubileumomra egy vállveregetést sem kaptam, kivétel ez alól a második kerület polgármestere, aki üdvözlőtáviratot küldött."
A II.kerület polgármestere, a fideszes Láng Zsolti! Üdvözletet! Aki nem érzi át Gyuri bácsi bánatát, annak nincs szíve.
Tény és való, az MSZP közel két hete, a nőnapi ünnepségen nőtagozati díjjal tüntette ki az énekest, de lássuk be, az nem ugyanaz. Közös kép Sólyommal vs. közös kép Gurmaival...Elismerő oklevél vs. Tisztikereszt...Hm? Van különbség, ugye?
(nőnapi fotó: MTI - Beliczay László)
A csalódott Korda komoly döntést fontolgat:
"Azt hiszem, maradok inkább a kártyánál, azt legalább értékelik. Komolyan elgondolkodtam azon, hogy befejezem az éneklést. Úgyis megkaptam már a legfontosabb díjat: a közönség szeretetét."
Gondoljatok bele, ha ezt nem csak hirtelen felindulásában mondta, SOHA többet nem láthatunk, hallhatunk ilyen produkciót:
Most pedig következzen néhány kitüntetett:
Sándor Pál 70 éves rendező, akinek legismertebb alkotása a Régi idők focija 1973-ból. Kitüntetései: Balázs Béla-díj(1972), érdemes művész (1979), kiváló művész (1987), most pedig Kossuth-díjat kapott. Ennek viszont nem nagyon örült, egész pontosan azt mondta, hogy ez egy későn jött díj, már 20 éve meg kellett volna kapnia. Valahol érthető ez a nyilatkozat, mégis nagyon visszatetsző számomra. Ha annyira nem tetszik neki, hogy ennyit kellett várnia az elismerésre, akkor ne vegye át. De átvétel után nem illik így beszélni, mégha igaza is van.
A Széchenyi-díjat megosztva kapta Hunyadi Mátyás építészmérnök (a CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. hídtervezési igazgatója), dr. Kisbán Sándor építészmérnök (a CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. híd szakági főmérnöke), és Kőrösi Gábor építészmérnök (az UNITEF '83 Műszaki Tervező és Fejlesztő Zrt. irodaigazgatója). Mégpedig az M0-ás körgyűrű és kiemelten a Megyeri-híd megvalósításában végzett tervezőmérnöki tevékenységükért. A hidat aláírom, az egy bravúros alkotás, de hogy a "Halálút" becenevű M0-ért kitüntetést adni...
A kedvencem pedig: a Szabad Sajtó Díj. Személyesen Gyurcsány adta át az elismerést az öt díjazottnak, a következő beszéd után: "Elborzaszt, amikor azt hallom, hogy a szólás szabadságának része, hogy bárkit kisebbségi, nemzeti hovatartozása, politikai, kulturális meggyőződése miatt meg lehet sérteni." Szavai szerint egy sokfajta és sokszínű országot önmagában a szólás szabadsága nem tud összetartani, csak a szólás felelősségével és a szólás méltóságával együtt képes erre. Gyurcsány Ferenc szerint akiket kitüntettek, azok pontosan értik, hogy ez a szabadság nem a sértésnek, a megalázásnak a szabadsága. Vajon kik a kitüntetettek? Íme a névsor: Zalai István, a Népszabadság újságírója, Andrassew Iván, a Népszava újságírója, Fleck Zoltán jogszociológus, Ágoston Hugó publicista, közíró és a Magyar Televízió Az este című hírmagazinjának szerkesztősége vehette át. Nem kell meglepődni, hogy például Krakkó Ákost nem díjazták, a Szabad Sajtó-díjat a Szabad Sajtó Alapítvány hozta létre. A Szabad Sajtó Alapítványt pedig az MSZP alapította. A Szabad Sajtó Alapítványnak 26%-os tulajdonrésze van a Népszabadságban. Azt hiszem, nincs több kérdés. Feri tavalyi díjátadón mondott beszédét azért kiemelném, nagyon őszinte és megható. Íme:
"Az a sajtó többet nem sajtó, amely semmi más, mint szócsöve a párt- és az üzleti érdekeknek, és így hatalmi, politikai fegyverré válik, bunkósbottá – közölte a kormányfő, aki szerint ez az egyik kockázat, amely a magyar sajtó mellett a magyar demokráciát is fenyegeti. Hozzátette: a sajtó mindig is elkötelezett volt különböző értékek mellett, de mára a sajtó „szimpla hatalmi eszköz pártok vagy párt kezében”. Elveszik a tájékozódáshoz való jog, ha a sajtó semmi más, mint hatalmi szereplők szócsöve, a hatalmi küzdelem résztvevője – közölte a miniszterelnök."