Sosem volt még aktuálisabb! Holnap, március 21-én lesz az Antirasszista Világnap!
1966-ban jelölte ki az ENSZ március 21-edikét az Antirasszizmus Világnapjának, ezzel állítva emléket egy 1960-ban Dél-Afrikában történt, vérfürdőbe torkollott apartheid-ellenes demonstráció 69 áldozatának. 1948 és 1990 között törvényes keretek között működött a rasszista szegregáció, másnevén az apartheid rendszer Dél-Afrikában. Nem egészen 20 év telt el azóta és a rasszizmuson alapuló kirekesztő ideológiákkal találkozhatunk mindennap. Számunkra egyetlen faj létezik, az emberi faj.
Minden év március 21-én szerte a világon megmozdulások sora hívja fel a társadalmak figyelmét a rasszizmus veszélyeire, a kirekesztés elleni fellépés szükségességére. Önkormányzatok, iskolák, ifjúsági klubok, egyházi gyülekezetek, civil szervezetek és rengeteg egyéb csoportosulás csatlakozik a rasszizmus elleni fellépés ezen formájához. A sokféle megmozdulás, rendezvény keretein belül ezrek kötelezik el magukat a toleranciáért, az egyenlő jogokért és ünneplik Európa kulturális sokszínűségét.
Az ilyenkor zajló események az egyszerű, iskolai plakát kampánytól, a kulturális fesztiválokon, utcai megmozdulásokon, előadásokon, élő-könyvtárokon, filmvetítésen, konferenciákon át a multikulturális focimeccsekig, vagy a rasszista grafitiket eltávolító akciókig nagyos sokfélék.
A RASSZIZMUS ARCAI
A rasszizmusnak sokféle előfordulási formája van, fontos mindegyik ellen fellépni. Szerte Európában a rasszizmus sok megnyilvánulásával lehet találkozni, nem feltétlenül utcai megmozdulásokat, vagy gyűlöletbeszédet értünk ezek alatt, nagyon sok esetben a rejtett, vagy az intézményesült rasszizmus okozza a fő problémákat.
MIÉRT KELL EGYÜTTMŰKÖDNI?
A rasszizmus nem helyi ügy, és az európai közös kampány segít abban, hogy a témát minél több szinten napirendre vegyük. Helyi, regionális, nemzeti és európai szinten is folytatnunk kell a kampányt, így az ügyünk Európa szerte válik fontossá és részesül a közvélemény figyelmében. Megmutathatjuk, hogy milyen sokan is hisznek egy kulturálisan sokszínű nyitott társadalomban. Ez a kampány új energiát ad azoknak az embereknek, akik mindennapjaikban küzdenek és szenvednek a rasszizmus miatt. Egymástól motivációt kapunk és ötleteket cserélhetünk, tanulhatunk egymástól, miként adjunk nagyobb súlyt tevékenységünknek és hogyan legyünk úrrá a felmerülő problémákon.
Akinek nincs még programja szombat délutánra, annak figyelem, ígéretes programok a Millenárison, Szent-Iványi, Para-Kovács, Tomcat ... (rákattintva bejön nagyobb méretben):
Az Amnesty International is jelentkezett egy videóval:
Az érme másik oldala pedig ez: