Amíg összeszedjük a képeket, szlogeneket és videókat a gőzerővel beindult EP-kampányokhoz, addig itt egy csemege a közelmúltból. A történet akár tipikusnak is mondható, és remekül megvilágítja a Gyurcsány-kormány demokrácia érzéket. Aztán nekem ne sírjanak majd 2010-ben, mikor mindezt visszakapják majd a Fidesztől ...
Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil szervezet - szokás szerint - beperelte a Miniszterelnöki Hivatalt még 2008-ben, szerintük a MEH jogszerűtlenül zárolták teljes egészében a kormányülésekről készített dokumentumokat.
A MEH egyes titkos adatokra hivatkozva egyáltalán nem akarta kiadni a dokumentumokat, a TASZ szerint viszont csak egyes, konkrét adatokat lehet titkossá nyilvánítani, vagyis a teljes jegyzőkönyvek nem lehetnek titkosak.
2009. január 20-án a Miniszterelnöki Hivatal a pert elvesztette. "Bárkinek joga van belenézni a zárt kormányülésekről készített összefoglaló dokumentumokba, a kormány tagjainak megbeszéléseit dokumentáló iratokat kérésre nyilvánosságra kell hozni" - ítélte meg a Fővárosi Ítélőtábla.
A bírósági döntés most kimondta, hogy az ülések anyagait nem lehet teljes egészében titkosítani, csakis egyes konkrét adatokat nyilváníthatnak titokká, és a dokumentumokat ezeknek a részleteknek a kitakarásával ki kell adni.
Az ítélethirdetés másnapján az [origo] volt olyan pimasz, hogy kikérte a MEH-től az öszödi beszéd kiszivárgását követő kormányülések jegyzőkönyveit (2006 szeptember-október), valamit a gazdasági válság kirobbanását követő időszak jegyzőkönyveit (2008. szeptember 1-től 2009. január 20-ig).
Az [origo] szerette volna megtudni, hogy az adott időszakokban hogyan reagált a kormány, milyen módon értékelte a kialakult helyzetet, milyen javaslatok merültek fel a miniszterek heti rendszerességgel tartott munkamegbeszélésein.
Meg is kaptak minden jegyzőkönyvet:
Nos igen, egy köteg szép fehér papír ...
És az indoklás Tordai Csabától, a MeH jogi és közigazgatási államtitkárától:
2006-ben minden anyagot egységesen államtitoknak minősítettek, így azok most is titkosak. 2008 februárja óta viszont nem minősítik (titkosítják) az ülések összefoglalóit, ezért ezekből már csak a döntés-előkészítőnek tartott adatokat vehetik ki.
Igen ám, de az Alkotmánybíróság 2006. júliusi határozta kimondta, hogy titkosítani az egész összefoglalót nem lehet, csakis az egyes adatokat, a titoktörvény szigorú előírásainak megfelelően.
Erre mit csinált a MEH?
Magasról leszarta az AB határozatát és folytatták titkosítást egészen 2008 februárjáig, mikor is a TASZ megindított a pert ellenük. Akkor rájöttek hogy ebből nagy gáz lesz, és onnantól nem minősítették államtitokká a teljes dokumentumokat.
Ja, és ha ez nem lett volna elég, a MEH szerint ők nem is titkosították a teljes jegyzőkönyveket, csak az "1.részt". A dokumentumok 2 részből állnak, az "1.rész" maga a jegyzőkönyv 10-18 oldalon, a "2.rész" pedig a az ülés résztvevőit tartalmazza. Na, ez a "2. rész" nyilvános...
Az államtitkokról bővebben a TASZ honlapján.
És igen, mindannyian tudjuk, hogy de bezzeg az Orbán-kormány idején még jegyzőkönyvek sem voltak ... Orbán Viktorról kétszer már szavaztak az emberek.
Az utolsó 100 komment: