Azt hittem, ilyesmi csak építőipari cégeknél fordul elő...Hiába, naiv vagyok, mint egy ötéves.
Összesen 76,6 millió forint bírságot kell megfizetnie kartellezés miatt tizenhat sütőipari vállalkozásnak és a Magyar Pékszövetségnek - közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az elmarasztaló határozatot pénteken. A GVH még 2007 májusában indított eljárást a Magyar Pékszövetség ellen, mert gyanúja szerint az érdekképviselet koordinálta tagjainak 2006. augusztusi és 2007 februári áremeléseit. A vizsgálat során a versenyhatóság több ízben tartott előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét az érintetteknél. Végül az érdekképviseleten kívül 23 sütőipari vállalkozást vont be a vizsgálatba. A GVH az érdekképviseletet 5 millió forintra büntette, és az eljárás alá volt 23 vállalkozásból 16 kapott versenybírságot.
A sütőipari áremeléseket nagyban befolyásolja, hogy sikerül-e azokat a kiskereskedelmi láncokkal elfogadtatni. A többi kiskereskedelmi egység (pl. az ÁFÉSZ-ek, de a kisboltok is) igazodnak hozzájuk, ezért alapvető a sütőipar számára, hogy a kiskereskedelmi láncok az áremeléseket befogadják. Lényeges a sütőipari vállalkozások szempontjából, hogy több beszállító is áremelést jelentsen be; volt rá ugyanis példa, hogy egy kiskereskedelmi lánc azzal utasított el áremelést, hogy kevés beszállítója jelezte áremelési szándékát. Az áremelések elfogadása, végrehajtása során a kiskereskedelmi láncok figyelik egymást, egyik sem szeretne elsőként árat emelni.
A GVH eljárása során bebizonyosodott, hogy a Magyar Pékszövetség honlapján 2005. november 25-én megjelentette a fehér kenyér "reális" átadási és fogyasztói árát. 2006. március 23-án és 24-én pedig regionális ülésein áremelésre hívta fel tagjait és felszólította a jelenlévőket, hogy kommunikáljanak egymással. A GVH szerint a szövetség megnyilvánulásainak egyetlen célja volt: a sütőipari termékek árának emelése. Ezenkívül elősegítette az egyébként egymással versengő vállalkozások piaci magatartásának koordinálását, ennek eredményeként pedig egyes sütőipari vállalkozások körében gyakorlattá vált a rendszeres "információcsere".
Magyar Pékszövetség: 5 millió
ALBA-KENYÉR Sütőipari Zrt.: 3,6 millió
BÁCSKA Sütő- és Édesipari Kft.: 1,8 millió
Ceres Sütőipari Zrt.: 7,2 millió
Delta Pékség Sütőipari és Kereskedelmi Kft.: 3,6 millió
Európa-Pék Export, Import Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.: 2 millió
Ferrosüt Sütő- és Édesipari Kft.: 8 mllió
Jász-Sütőház Kft.: 4 millió
Karamell-Ingatlan Ingatlanüzemeltető Zrt.: 2 millió
Kurdi Family Pék Kft.: 2 millió
Lővér Sütő Zrt.: 3,6 millió
Pannon Sütőipari Zrt.: 7,2 millió
Szolnoki Sütőipari Zrt.: 10 millió
Tatabányai Sütőipari Kft.: 3,6 millió
Univer Coop Zrt.: 4 millió
Zalaco Zrt.: 8 millió
Zsemle '93 Kft.: 1 millió
Az eset pedig nem egyedi, a kartellgyanú felmerült a cukoriparban is:
"A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2009. május 13-án előzetes értésítés nélküli helyszíni szemlét tartott az Agrana Magyarország Értékesítési Kft., az Eastern Sugar Cukoripari Zrt. valamint a Mátra Cukor Mátravidéki Cukorgyárak Zrt. telephelyén.
A GVH rendelkezésére álló információk alapján alaposan feltehető, hogy a Magyarországon érdekelt cukoripari vállalkozások 2003-tól napjainkig rendszeres tárgyalásokat folytattak piaci magatartásuk összehangolása érdekében. A feltételezett tárgyalások és a megállapodások kiterjedtek az egyes termékcsoport árszintek meghatározására, illetve egyes vállalkozások megszerzett piaci részesedéseinek szinten tartására. Egyes esetekben sor kerülhetett a termékek árainak és egyes vevőknek szállítandó mennyiségek meghatározására is."