A napokban a sokat vitatott Magyar Gárda Egyesület és Mozgalom másodfokon beszüntetésre került, a Jobbik kivételével az összes főbb párt egyöntetű helyeslése mellett.
A "cigánybűnözés ellen" és a "magyar emberek megvédése mellett" zászlót bontó szervezetet a hatályos magyar jogszabályok szerint fel kellett számolni. Sok politikus véleménye szerint egy EU tagállamban egy ilyen szervezet léte megengedhetetlen.
Időközben Olaszországban is áll a bál, szintén egy "gárda" miatt ...
Júniusban ugyanis megalakult az Olasz Nemzeti Gárda. Gaetano Saya, a Gárda vezetője szerint kizárólag területellenőrzést végeznek, polgárőrségként működve, együttmûködve a rendôrséggel. Az ellenzék szerint a gárda egyértelmûen a náci SS-re emlékeztet. A Gárda egyenruhája katonabarna vagy szürke ing fekete övvel, fekete nyakkendő, szürke nadrág fekete oldalsávval, szürke sapka a sas és a fekete sugarú nap jelvényével. Felszerelés: sisak, fekete csizma, fekete kesztyű és nagy fekete zseblámpa, valamint egy karperec Nagy Olaszország felirattal.
Ez a ruha viszont hasonlít Benito Mussolini feketeingeseinek egyenruhájára, ezért az ügyészség a bemutatkozás másnapján azonnal vizsgálatot indított a fasizmus éltetésének vádjával.
Saya szerint a "birodalmi sas római császáraink óta történelmünk része", a belügyminiszter Roberto Maroni (Északi Liga) szerint "mindegy, hogy fekete, vörös vagy zöld, ez csak folklór, önkéntes polgárőrség azonban kell, azt akarjuk, hogy az emberek rész vegyenek a közbiztonság védelmében."
Az Olasz Szociális Mozgalom védnökletével született Olasz Nemzeti Gárdának már közel 2500 tagja van. Fő céljuk, hogy a rendőrség munkáját segítve járőrözzenek Milánó utcáin, és megakadályozzák a bűnözést. A Gárda egyharmada a rendőrség és a hadsereg korábbi tagjaiból áll.
Sőt, benyújtottak egy törvénytervezet a parlament elé, a közbiztonság javítására, amely szabályozná a városőrség/polgárőrség helyzetét. E szerint a városi polgárőrség alkalmasságáról az önkormányzat dönt, és nem lehetnek katonai jellegű szerveződések, pártok, szakszervezetek, szurkolótáborok csoportjai. Önállóan megalakult csoportok nem kapnának engedélyt arra, hogy polgárőrség legyen belőlük.
Ezt a törvényt szavazta meg a olasz felsőház július elején. Az új jogszabály értelmében akár három évi börtönbüntetés szabható ki azokra, akik illegális bevándorlónak adnak szállást, és az erről szóló megállapodás megkötésekor tudtak erről. Az országba törvénytelenül belépőket vagy ott-tartózkodókat nem lehet szabadságvesztéssel sújtani, de hosszabb ideig, akár másfél évig is az azonosítást szolgáló átmeneti szállásokon lehet tartani őket (eddig a határidő 60 nap volt), és cselekményük 5-10 ezer euró pénzbüntetést vonhat maga után. És a törvény rögzítette a polgárőrség alapításának szabályait.
Az Olasz Nemzeti Gárda be is jelentkezett, hogy ők hivatalosan is polgárőrség lennének. Ezzel csak a nnyi gond, hogy bár a gárda hivatalosan egy politikától független, önkéntesekből álló közhasznú szervezet, elnöke mégis az olasz szélsőjobbhoz kötődik: Gaetano Saya egyben az egyik vezetője a Mussolini-féle fasiszta hagyományok örököseként fellépő Olasz Szociális Mozgalomnak (MSI). Ráadásul a gárda megalakítását az MSI kongresszusán jelentették be. Így elég rájuk mondani, hogy pártoktól függetlenek lennének ...
Az egyenruha-problémáról csak annyit mondtak, hogy "ha az egyenruhánkkal van baj, megváltoztatjuk a színét: kék gárda leszünk!". Az ügyészségi vizsgálatra pedig annyit, hogy "szervezetet már jogszerűen nyilvántartásba vették, nem követtünk el semmiféle bűntényt."
Sok bíráló szó érkezett a Vatikántól, zsidó szervezetektől és a baloldali ellenzéktől.
A törvénynek a polgárőrségekre vonatkozó része aggodalmat váltott mert attól tartanak, hogy a polgárőrségek létrehozása faji megkülönböztetéshez és önkényes, erőszakos cselekményekhez vezethet, illetve mert az e tevékenységre pályázó egyik csoport gyaníthatóan neofasisztákkal tart fenn kapcsolatot.
Berlusconi elmondta, hogy őt ezek hidegen hagyják: az embereket meg kell védeni. Az önkéntes polgárőrségre (is) szükség van a közbiztonság védelmében.
A párhuzam adott a Magyar Gárdával: egyenruha, birodalmi sas/árpádsáv, párthoz köthető mozgalom ...
A végére hazai politikusaink véleménye álljon itt a Magyar Gárda per ítélethirdetése után:
Szanyi Tibor, MSZP:
Jó döntés, sok ilyen kellene, különösen mostanság, amikor a társadalmat megfertőzte a szalonrasszizmus. Tudatosítani kellene végre, hogy a folyamat az előbb említett formájától a rasszizmusnak a politikai rasszizmuson át, az utcákra ömlik, és ezek egyenes következménye lehet - mint azt sajnos mostanában sokszor tapasztaltuk - akár az etnikai indíttatású gyilkosság is.
Bőhm András, SZDSZ:
Szakmai véleményem szerint jogilag megalapozott döntés született. Politikusként pedig azért örülök ennek az ítéletnek, mert nonszensz lenne, ha egy jogállamban megengedhető lenne, hogy magánrendészeti alakulatok grasszáljanak.
Herényi Károly, MDF:
A döntés helyes és időszerű volt. Ami elgondolkodtató az az időfaktor, ugyanis egy ilyen ügynek nem lenne szabad ennyi ideig tartania, mivel a huzavona nagy károkat okozhat a társadalom demokrácia-felfogásában.
Lengyel Zoltán, független:
Az ítélet megnyugtató, ám a gárda alapítója által beígért következmények félelemkeltők, mindezek ismeretében a kérdés ma már csupán az, hogy a jogállamiság keretei közözött lesz-e elég erő a jogalkalmazókban ahhoz, hogy az ítéletnek érvényt szerezzenek.
Váradi Tibor, Humanista Párt:
Természetesen üdvözöljük a Magyar Gárda betiltását. Viszont úgy gondoljuk, hogy a szélsőségek elleni küzdelemnek fontos, de nem elégséges eszköze a jogi csatározás. Nem hiszünk a gyors megoldásokban, az erőszakot az erőszakmentességtől nem egy bírósági ítélet választja el.
És a legfrissebb:
Az MSZP "települési őrséget" állítani fel.
"A települési őrség olyan jogsértések ellen léphetne fel, amelyekben a jegyzőnek kell eljárnia. Ilyenek az MSZP-sek által emlegetett, kriminális jellegű szabálysértések, jellemzően a húszezer forintnál kisebb kárt okozó lopás vagy csalás. Ezeknek a "bagatell"- ügyeknek gyakorlatilag nincs gazdájuk, hiszen a rendőrség nem nyomozhat, a jegyző meg nincs felkészülve az ismeretlen tettes felderítésére. Aki tehát egyszerre csak keveset lop, ma jó eséllyel megússza."
(Forrás: stop.hu , dunatv.hu, nol.hu, dailymail.co.uk, Times)