Az MLSZ Klublicensz Szabályzat egy masszív 77 oldalas iromány, melynek minden klubnak meg kell felelnie, ha meg szeretné kapni a klublicenszt. Ez ugyanis kötelező az élvonalbeli bajnokságban való induláshoz.
A klublicensz céljai örvendetesek, kár, hogy ha komolyan vennék a pontokat, akkor kb. 3 csapatos lenne az élvonal ...
AZ UEFA KLUBLICENC RENDSZER ÉS AZ MLSZ KLUBLICENC SZABÁLYZAT CÉLJA
6.§ Az UEFA klublicenc rendszer és jelen szabályzat célja
a) az európai labdarúgás minden tekintetben történő további támogatása és folyamatos fejlesztése, valamint annak biztosítása, hogy az utánpótlás-játékosok képzése és nevelése folyamatos elsőbbséget élvezzen minden sportszervezetben;
b) megfelelő szintű vezetés és szervezet biztosítása a sportszervezetekben;
c) a sportszervezetek sportbeli infrastruktúrájának átalakítása azért, hogy a nézők és a média számára kellően ellátott, jól felszerelt és biztonságos stadionokat biztosítson;
d) a sportszervezetek gazdasági és pénzügyi lehetőségeinek javítása, átláthatóságuk és hitelességük növelése, megfelelő hangsúlyok meghatározása a befektetők védelme érdekében;
e) a nemzetközi versenyek folyamatosságának biztosítása egy szezonra;
f) a pénzügyi fair-play figyelemmel kísérése a versenysorozatokban;
g) egységes követelmény szint biztosítása a sportszervezetek részére a sportbeli, infrastrukturális, személyi és adminisztratív, jogi, és pénzügyi kritériumokban Európa-szerte.7.§ A fenti célok elérése érdekében az érintett sportszervezeteknek az előírt kritériumok teljesülését kell igazolniuk a jelen szabályzatban leírt módon.
Ezt a klublicenszt a 2009/2010-es szezonra egy hosszú procedura végén még a nyár elején a Diósgyőr is megkapta. Igen, csak a klublicensz megítélése és az NB1 rajta közti hónapokban sem áll meg élet, Diósgyőrben például lelépett a főtámogató. A százmilliós támogatással együtt...
Július 6-án Dlusztus Imre, a DFC Kft. ügyvezetője nyilvánosságra hozta a Diósgyőr 2009/2010 szezonra benyújtott költségvetését, amelyben 100 milliós hiány található.
"A Szeviép Zrt. és a Diósgyőr FC Kft. közötti reklámszerződés havi hatmillió forint bevételt jelentett a klubnak. Ezen fölül Baranyi Sándor úr személyesen, illetve a Szeviép rendszeresen hitellel és/vagy a szerződésen felüli hirdetési pénzzel támogatta a DVTK-t. A Szeviép kilépésével éves szinten százmillió forint hiányzik majd a Diósgyőr költségvetéséből, ami azt jelenti, hogy a szegedi építőipari cég finanszírozásának szintjén van szükség helyi támogatókra. Ellenkező esetben rövidesen térdre rogy a gazdasági társaság."
A Szeviép egy szegedi építőipari cég, vezetője, Baranyi Sándor szerint a világgazdasági válság hatásai elérték a cégét, s nem jöttek be azok a piacszerzési elképzelések sem, amit Észak-Magyarországon terveztek, ezért a Szeviép kivonul a diósgyőri labdarúgásból.
A Szeviép 2008 tavaszán lett többségi tulajdonos a diósgyőri labdarúgásban, mikor a a Futball Management Group Bt. 600 000 forintos névértékű üzletrészét és a H+Hugó Kft. 900 000 forintos tulajdonrészét az eddigi 50 százalékos tulajdonos Szeviép Zrt. tulajdonában lévő Biztonsági Üzem Kft. vette meg.
Nos, az MLSZ-t ezek az őszinte szavak nem zavarták, és másnap, július 7-én 19 klubnak átadta a licenszet. Többek között a Diósgyőrnek is...
A szabályzat szerint a klublicensz feltétele:
Licences/licenckérelmező köteles elkészíteni és benyújtani tervezett éves pénzügyi információkat, melyeknek az alábbiakat kell tartalmazniuk:a) tervezett eredménykimutatás;
b) tervezett cash-flow költségvetés; valamint
c) magyarázó kiegészítő mellékletek, ideértve a feltevéseket, kockázatokat,
valamint a költségvetésnek a valós adatokkal történő összehasonlítását.Licencesnek/licenckérelmezőnek bizonyítania kell, hogy elegendő forrással rendelkezik (készpénz, költségvetési bevétel, szerződések vagy megállapodások) ahhoz, hogy lefedje a kiadásait (anyagjellegű ráfordítások, személyi jellegű ráfordítások, egyéb ráfordítások).
Az F.01 kritérium szerint benyújtott beszámoló eredménykimutatásában, valamint az F.06.1 kritérium szerint benyújtott tervezett éves eredménykimutatásban szereplő kiadások közül a nagyobb összeg 50%-át (továbbiakban: likviditási igény) kell lefedni.
Jelen kritérium vonatkozásában csak az alábbiak vehetők figyelembe
a) készpénz és bankszámla pénz;
b) előző évi fizető nézők (jegy és bérlet) bevétel;
c) olyan reklámszerződés, melynek szerződött partnere az előző szezonban is partner volt és szerződés szerint teljesített;
d) olyan reklámszerződés, melynek szerződött partnere az előző szezonban nem volt partner és a szerződés szerinti teljesítés kikényszeríthető, amennyiben licenckérelmező szerződés szerint teljesít;
e) olyan média szerződés vagy egyéb jogdíj, mely a licenckérelmező és licencadó és/vagy az összes érintett sportszervezet központi vagy együttes szerződésén alapszik, feltéve, hogy ennek létét és a licenckérelmezőt/licencest megillető összeget a licencadó megfelelő szerve igazolja.
No, de 100 milliós hiány a költségvetésben nem piskóta, mi legyen így a Diósgyőrrel? Az MLSZ-nek sok ideje nem maradt ezen agyalni, mert most szombaton (július 25-én) indul az NB1, és ugye nem mutat túl jól, hogy megveszik a közvetítési jogokat milliárdokért (ez persze egy külön wtf?! kategória, hogy ezért a "valamiért", mint a bohócliga ki és miért fizet ennyi pénzt, főleg egy kábelcsatorna), és egyből becsődöl az egyik csapat.
Diósgyőrben persze ment a nagy ötletelés, de nem könnyű egy 100 milliós befektetőt leakasztani a válság közepette, pár hát alatt. (szintén külön wtf?! kategória, hogy ki és miért feccöl a magyar foci feneketlen kútjába százmilliót.)
Baranyi szerint:
"Sokan kérdezték tőlem, hogy mi az ami miatt számomra vonzó a DVTK? Az ár érték arány miatt. Azért, mert Magyarországban fajlagosan a Diósgyőr szerepelt a legjobban a klubba befolyt bevételek és az elért pontok tekintetében."
Végül a Miskolc városa segített: a Diósgyőri Sportlétesítményeket Működtető Nonprofit Kft. lett a Diósgyőr tulajdonosa.
"A DSM Nonprofit Kft. a miskolci önkormányzat többségi tulajdonába tartozik, és Nagy Béla ügyvezető elmondta, hogy csak addig kívánják működtetni a város labdarúgását, amíg egy mindenki számára megfelelő befektető érkezik, amely hosszú távon tudja garantálni a klub anyagi biztonságát."
És ha nem lesz ilyen, Nagy úr? Ha nyakukon marad a klubb? Önök fogják kicsengetni a 100 milliót? Mármint a miskolciak?
Nagy úr szintén nagyon optimista, minden nagyon remek: "A klub gazdasági helyzetét stabilnak, költségvetését pedig tarthatónak nevezte."
Kedden össze is ült az MLSZ licenszadó bizottsága:
"A testület azt a határozatot hozta, hogy a benyújtott dokumentumokat elfogadottnak tekinti, azonban az adás-vétellel kapcsolatban várja a cégbírósági bejegyzést igazoló okmányokat. Valamint a tulajdonos azon nyilatkozatát, melyben garanciát, kezességet vállal arra vonatkozóan, hogy a sportszervezet rendelkezik a 2009/2010-es szezon működéséhez szükséges pénzeszközökkel. A bizottság, tekintettel a tulajdonosváltással együtt járó adminisztratív teendők időigényességére, haladékot adott az új tulajdonosnak: a korábban kiadott licenc érvényben marad, de augusztus 31-ig pótolni és be kell mutatni minden olyan dokumentumot, igazolást, amelyek elengedhetetlen feltételei a Soproni Ligában való részvételnek."
Vagyis a Diósgyőr elindulhat az NB1-ben, aztán legfeljebb majd szeptemberben zárjuk ki ... addig kap haladékot.
A Diósgyőr tervezett költségvetése a 2009/2010-es szezonra. Csak gratulálni tudunk, hogy ezt nyilvánosságra hozták, így bepillanthatunk egy kicsit a kulisszák mögé....
A teljes tervezett hazai jegy és bérletbevétel az ÖSSZES haza mérközésből 38+8,2 = 46 millió forint. Ez a kiadások 15%-át fedezi ...
Sőt! A bevételek közé beleszámolták a Digi TV előfizetéseket is, 48 millió. Hát, mivel a Sport TV nyerte a közvetítéseket, így ez a tétel ugrott. Ha levesszük a Miskolc támogatását, a 60 milliót, akkor kiderül, hogy a bevételek még a 100 milliót sem érik el.
Kattintva nagyobb:
A 293 milliós kiadási oldal 62%-a, 184 millió forint elmegy a bérekre.
Például egy középpályás diósgyőri focista bérköltsége: 111 790 alapbér + 364 583 juttatás havonta. Ha a klub rendesen fizeti az adót és járulékokat, akkor a játékos bruttó 355 373 forintot keres, amiből a játékos 192 525 forintot kap kézhez.
Maradjunk annyiban, hogy a Diósgyőr ennyit vallott be papíron, de nem hiszem, hogy egy élvonalbeli focista nettó 192 525 forint keres havonta...
És egy kedves kis történet a magyarfoci bugyrából:
A klubnak ugye a fizető szurkolókból kellene élnie. Belőlük van a bevétel, ők fizetnek a "produkcióért". A DVTK blogról idéznénk, ők ugyanis szerettek volna bérletet vásárolni tegnapelőtt:
"Ma teszteltük az új egyesületi rendszert, persze, nem ezzel a céllal, egyszerűen csak elmentünk - az édesapámmal - bérletet venni az új szezonra.
Nos, kiderült, ez a szekciója nem sokat változott a klubnak - mármint a szurkolókkal való bánásmód "technikája"...
Világos volt a hír: a bajnoki nyitány előtt négy nappal (Liga előtt eggyel) elkezdik a belépők árusítását; rajta volt a saját honlapon is, Boon-on is. Keddtől, naponta 10 és 18 között a klubházban. Úgyhogy kedden kora délután már ott is voltunk: ne rajtunk múljon, hogy némi pénzmaghoz jusson az új gazdasági hátterű egyesület.
Kicsit furcsa, hogy a portáról felküldenek a második emeletre, lehetne közelebb, "felhasználóbarátabb" helyen is az árusítás, de ez a legkevesebb. Szóval lent annyit mondanak útbaigazításként: második emelet, titkárság. Viszont ahogy megy fel az ember, különféle félemeleteket, oldalajtókat, eltorlaszolt (?) feljárókat lát, úgyhogy kicsit elbizonytalanodik, mire a feltételezhető céljához ér. A lépcsőmászás végén ugyanis Titkárság felirat véletlenül sem várja.
Előbb egy ajtó, mögötte üres helyiség, aztán újabb ajtó, bent ül egy hölgy, és két úr. Utóbbiak fel sem néznek jöttünkre, nem derül ki, oda tartoznak-e vagy sem. A hölgyben bízunk, hátha ő a titkárnő. Ki kell várnunk, míg pár percen át telefonál, aztán tud csak velünk foglalkozni.
Itt lehet bérletet váltani? hogyne. Kettőt kérünk. Igen, milyet? Állóhelyit, mint mindig. Ja, olyan nincs, még nem készültek el, talán holnapra.
Khm. Zavart csend. Feleslegesen jöttünk volna? Óvatos kérdés, kis iróniával, kis tettetett naivitással: akkor talán holnap kiküldenék postán nekünk? Megadjuk a címünket.
Még zavartabb csend, ezúttal a hölgy kezdeményezésére. Postán?! - ocsúdik fel az ámulatból. Aztán elmagyarázza: nemigen kapnánk kézhez időben, azaz szerda délutánig. Igaz, nyilván a posta gyengeségén múlik a dolog, nem is erőltetem tovább a témát, nehogy bevallja, olyan hülyét se látott még, aki azt hiszi, a klub ilyen mélységekig kész a szurkolói kiszolgálására energiát fordítani.
Végül kompromisszumos megoldás fogalmazódik meg: minthogy holnap úgyis jövünk a Vasas-meccsre. előtte már tutira lesz bérlet, vegyük meg akkor! Nagyszerű, reagálok, akkor szerdán fél 6 felé itt vagyunk érte. Ugyanitt, az irodában, nemdebár? Hanem a hölgy lehűt ismét: na ja, csakhogy a mérkőzés előtti időben már nem fognak ide felengedni minket a biztonságiak. Ööö - immár ő is szeretne valóban segíteni, látja, egyre kínosabb a helyzet -, talán jöjjünk el hamarabb. Hamarabb? Minek, ha csak 6-kor van a kezdés - horgad fel bennünk az öntudat, hogy azért túlságosan ne játsszanak már velünk. Ekkor arra jutunk, hogy mivel aligha csak mi jár(t)unk így, bizonyára lesz egy pár tucat (pesszimistább édesapám szerint: két-három) ember, aki hasonló cipőben jár, ma feleslegesen jött bérletért, holnap meg nem akar újra és újra ide zarándokolni; szóval hogy majd bizonyára lesz megoldás, ami garantálja, hogy a bilétánkhoz jussunk a találkozó kezdete előtti percekben. Majd meglátjuk. Ott leszünk, az tuti."
Diósgyőrben már tavaly, 2008 telén is honorolták a bérletes szurkolók hűségét:
Nem panaszkodtunk, csak morgolódtunk néha egymás közt, főleg amiatt, hogy bár idénynyitók előtt hetekkel elzarándoklunk a sportegylet székházába, egyre horribilisabb összegekért - gondoljon bele bárki, három személyre majd' félszázezer forint egy teljes évad, akkor, ott, egy összegben - megvásároljuk a három jellegtelen műanyaglapocskát, s ezért se külön szektort, se ülőhelyet, se korábbi és nyugodtabb belépési lehetőséget nem kapunk a stadionba.
Igaz, bérletvásárláskor rendre felírják az adatainkat, név, lakcím, de még sose küldött az egyesület semmit, mondjuk, karácsonyi üdvözlőlap, akármi.
Hanem most! Meghirdették, hogy a klub szeretné megköszönni bérletesei hűségét, és egy évadzárón köszönteni őket. Lesz ital, étel (babgulyás), és egy-egy kis ajándék. Szombati meccs előtt egy órával a stadionnál.
Elmentünk, nem is a tárgyi javakért - hanem hogy végre. Ránk is. Nem hiába.
Ott voltunk háromnegyed ötre. Vártunk, mint még vagy félszáz ember. Sehol semmi. Se klubilletékes, se egyéb. Lehetett a kocsmapultnál sört inni, pénzért. Mint máskor.
Végül hat előtt tíz perccel elindultunk a szokásos lelátórészünk felé, hátrahagyva a reményt is. Abban a pillanatban mintha egy kondérszerű tárgyat cipelt volna két fickó el mellettünk.
Végigszurkoltuk a derbit, örültünk, hogy nyert a csapat, nem sajnáltuk a bérlet árát. (Ilyenkor nem.) Később még felhívtam egy barátomat, hogy kínos tréfálkozással elmeséljem neki, hogy jártunk a beígért „ajándékkal”.
Azt válaszolta: Nem tudtad, hogy itt Diósgyőrben minden meccs ajándék?!