Fehérvár 2007-ben 1,7 milliárd forint, EU-s pénzt nyert a "Királyi séta-Történelmi időutazás az ezeréves Székesfehérváron" című kiemelt projektjével. A projekt a középkori királyi bazilika - az egykori koronázások és királyi temetkezések - romterületén megvalósuló méltó Nemzeti Emlékhely kialakítását, valamint a középkori Székesfehérvár részleteit bemutató makettvárost és egy királyi játszóparkot foglalta magában. Az összköltségből a Nemzeti Emlékhely fejlesztésére fordítanak 1 milliárdot.
2008-ban el is készültek a tervek az Emlékhely fejlesztéséről (lásd fent és itt), azonban ezt a látványvilágot és ötletet az Országos Tervtanács elutasította. Sőt, a tervvel és főként annak az egykori bazilika 38 méter magas jelképes szelvényét bemutató építészeti jellel a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak és a város lakóinak is voltak fenntartásai.
Így Székesfehérvár városának nem volt más választása, idén augusztusban kiírt egy ötletpályázatot, hátha belefutnak a tutiba. A pályázatra az október 5.-ei határidőig 52 db pályamű érkezett, melyek közül a bíráló bizottság kiválasztotta egy top5-öt, melyeken majd tovább gondolkodhat, melyeket majd tovább fejleszthet.
A bírák építészeti szempontrendszere a következő volt: "A bírák az egyes pályaműveket komplex szakmai összetételű szempontok alapján vizsgálta. Ezt követően az egyes pályaművekben található építészeti-fejlesztési megoldás egészének építési minősége, illetve a pályaművekben található egyes ötletek vagy részmegoldások eredetisége okán, a bizottság kiemelte azokat a pályaműveket, melyeket a továbbtervezés programjának meghatározása szempontjából előremutatónak, hasznosnak értékelt"...(a zárójelentésben a többi bullshit)
Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke a 10.29.-én lezajlott eredményhirdetés kapcsán elmondta, két hétvégén keresztül dolgozott a zsűri, hogy megtalálja a formai követelményeknek megfelelő 52 munkából a legjobb pályázatokat. Az első körben 24 terv került ki, majd öt plenáris ülés után összesen 14 pályamunka maradt. Ezek közül 6 pályamű esetében ajánlották fel a legkisebb megvételt, mintegy 500 ezer forintot. Kiemelt megvételben 5 terv részesült, ezeket 2,5 millió forinttal jutalmazták. Az első hely 7 millát a második 6-ot a dobogó alja pedig 5-öt ért.
Eltér István, ki a bírálóbizottság elnöke is volt elmondta, hogy három pályázatot minden szempontból jónak ítéltek. "Bármelyik is valósulna meg, nem vallanánk szégyent vele." - hangsúlyozta. A bizottság ugyanakkor rangsorolt a tervek között, első helyen a CET Budapest Kft. alkotását javasolja megvalósításra.
"Történelmi pillanatot élünk át és újra eljutottunk egy állomáshoz. Reményeim szerint egy olyan továbblépésre lesz lehetőségünk, ami maga után von majd egy megvalósítást is." - emelte ki Dr. Balogh Ibolya, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke az eredményhirdetésen.
"Székesfehérvár szívében ez a terület tényleg a nemzet fontos emlékhelye kell, hogy legyen nem csak a fehérváriak, hanem minden magyar számára az országhatáron belül és kívül." - mondta Székesfehérvár polgármestere. Warvasovszky Tihamér (MSZP)hozzátette, bízik abban, hogy akik vállalkoztak erre a feladatra, magukévá tették a hely szellemét és megszerették ezt a várost.
Nu a sok lelkendezés után íme a nyertes pályamű, melyeket 7 millió forintért vásárolt meg az önkormányzat és amely lemosta a tavalyi jelöltet! A CES Budapest kft remekműve .....
tütürütürütütütüüü .... :
A többi kép erről a "csodáról" a kép fölött a "nyertes pályamű" link alatt. Lehet gyönyörködni a terv ötletességében és a pályázati mű igényességében!
"Több generáció közös szellemi munkája volt ez az alkotás. Nem szerettünk volna igazi tetőt csinálni, hanem azt szerettük volna, hogy a város nyerjen egy olyan teret, ahol létezni tud és a romok is védelmet kapnának ezáltal, de le is lehet látni a romokra. A városi tér és a romok rétege összefüggő teret alkotna, ami főlé olyan jel kerül, ami megépíthető, de képes olyan szakrális üzenettel bírni, ami a Bazilika létéhez méltó."- mondta Csomay Zsófia, aki Nagy Györggyel közösen tervezte a nyertes pályaművet.
A Zárójelentésben olvasható a bírák részletes elemzése (76.oldal), ahol olyan gyöngyszemeket találunk, mint:
"A pályamű rendkívül érzékeny, kevés eszközzel szövi bele a romterületet a várostestbe." "Frappánsan oldja meg a maradványok védelmét éppúgy, mint a szimbolikus jel megfogalmazását."
"A pályaművet, korszerű gondolatisága, építészeti értékei és hasznosíthatósága miatt a Bíráló Bizottság első helyre értékeli!"
További pályaművek: itt
Az utolsó 100 komment: