2009. december 31-ével megszűnt a korábban többek által kritizált adóamnesztia, vagyis csak addig lehetett kedvezményes, 10 százalékos adózással hazahozni a külföldre vitt vagyont.
Financial Times:
"több mint 500 milliárd dollárnyi vagyont transzferáltak haza az ügyfelek Európa offshore vagyonkezelési központjaiból az elmúlt két év során."
Olaszország, a rekorder, nagyon szépen profitált az adóamnesztiából, mivel a vállalkozók 100 milliárd dollárt(19 200 milliárd forint!) utaltak haza. 5%-os adó megfizetésével.
Megkérdezték Oszkó Pétert, hogy ugyan mondja már meg, nálunk mennyi pénz folyt be a Nagy Amnesztiából.
A válasz:
"2008-ban mindössze 24 magánszemély élt a lehetőséggel, és vallott be adót, csupán 2 millió forint összegben."
100 milliárd dollár vs. 2 millió forint.
Ízlelgessük, kóstolgassuk a számokat ...
A Pénzügyminisztérium szerint - figyelem, az ön nyugalmi állapotára nézve veszélyes sorok következnek - ez azért volt, mert önálló soron kellett szerepeltetni a bevallásban az összeget, így pedig nyilván nem érvényesülhetett az anonimitás. Jogszabály azon kitétele, miszerint "az adott jogszabállyal kapcsolatos ügyletek szereplőit érintően utólagos adómegállapítás nem történhet", nem volt elég bizalomgerjesztő a célcsoport számára.
A kilopott milliárdokat 10%-os (tíz százalék!!!) befizetése mellett legálisan haza lehetett volna hozni, de ez nem volt elég bizalomgerjesztő?!
Az izgága Gulyás József (SZDSZ, már csak 1 hónapi képviselő, de csak nem tud a seggén megmaradni) volt olyan pofátlan, hogy az offshore-szakértő Oszkó Pétert zaklatta a kérdéseivel.
Most komolyan Józsi, pont a kecskét kérdezed a káposztáról?!
A kérdések:
Hogy értékeli a kormány a szabályozás eredményességét?
Tervezik-e, hogy a kormány, vagy az APEH "az ügyészséget aktívan segíti a korábban jogsértő magatartást folytató vállalkozásokkal és magánszemélyekkel szemben"?
Egyáltalán "milyen eszközökkel kívánja felderíteni a költségvetéstől eltérített, eltüntetett jövedelmeket, vagy kikényszeríteni a rendszerváltás óta egyes becslések szerint több ezer milliárdos jövedelmek" hazahozatalát?
Az "eredmények" tükrében indokoltnak tart-e a kormány további jogszabály-módosítást?
Milyen lépéseket kíván megtenni a pénzügyminisztérium annak érdekében, hogy Magyarország is egy pontosabb képet alkothasson az offshore cégekről, vagyonokról, illetve a pénzüket külföldön tartó magánszemélyekről?
Vannak-e a kormánynak a 2010-es költségvetéssel összefüggésben konkrét várakozásai az adóamnesztiával kapcsolatosan?
A válasz:
"Várhatóan az adózók nagyobb arányban élnek az amnesztia lehetőségével, 2010-re a költségvetés külön bevétellel nem számol."
Ennyi.
Oszkó Péter megválaszolt ezzel minden kérdést. És még mindig miniszter. Burundiban kibasznák a minisztert a picsába a kormányból, ha egy képviselő írásos kérdéseire ilyen "választ" adna. No, de még nem értük el Burundi szintjét ...
Gulyás Józsefnek - most, hogy már dobozol a képviselői irodájában - leesett, hogy "egyes becslések szerint az elmúlt az elmúlt 10-15 évben 1000 milliárdosra becsülhető a kimentett és az adóhatóságok elől eltüntetett jövedelmek összege, ehhez képest a kormány feltűnően puhán, és alulmotiváltan reagál. A válasz tehát beszédes, de jobban örülnék, ha inkább konkrét lenne."
Szóval Offshore Peti és Offshore Gordon "feltűnően puha és alulmotivált"?!
Döbbenetes breaking news, ugye Józsikám?
(forrás: Hírszerző)