Két okból kifolyólag sem kell félni a kétharmadtól.
Az egyik ok, hogy a 20 éves magyar demokrácia történetében nem példa nélküli a kétharmad. És milyen meglepő, pont a rettegő sziréneknek volt kétharmados többségük 1994-1998 között. Emlékeim szerint sem Lendvai Ildikó, sem Kovács László nem adta tudtunkra, hogy páni félelmet okoz bennük a Horn-Kuncze páros tejhatalma ...
Török Gábor remek munkával összegyűjtött egy csokornyi idézetet a 1994-98 közötti időszakról, szépen lassan össze lehet párosítani, hogy mit mondtak anno, és mit mondanak most.
"Szeretném hangsúlyozni - és el kell mondani világosan a közvélemény számára is -, hogy annak semmiféle jogi és politikai kényszere nem volt sem 1994-ben, sem 1995-ben, hogy a koalíció a maga legitim, demokratikus úton szerzett 72 százalékos parlamenti többségét ne használja fel akár az alkotmányozásra vagy akár az alkotmánymódosításra." - 1997. május 21., Vastagh Pál miniszter (MSZP), az Alkotmány módosítása kapcsán.
Ha jól emlékszem, nem dőlt össze a világ, és nem halt meg a magyar demokrácia ...
Ugorjunk egyet, 13 évvel később.
Mesterházy:
"A második forduló arról szól, hogy lesz-e a kormánynak egy demokratikus kontrollja, ha ugyanis a Fidesz megszerzi a kétharmados többséget, akkor jogilag semmi nem korlátozza majd Orbán Viktor hatalmát."
"A törvény értelmében a Nemzetbiztonsági Bizottság vezető pozícióját mindenképp valamelyik ellenzéki pártnak kell betöltenie, "kétharmados többség esetén azonban ez is kizárólag a Fidesz döntésén múlik".
Milyen szép, még nincs is vége a választásnak, de már azon rettegnek, hogy nem kapnak elég bizottsági elnöki posztot. Mekkora fricska lenne a Fidesz részéről, ha mondjuk ennek a bizottságnak az elnöki posztját a Jobbik nevű ellenzéki pártnak adná oda ...
Kovács László:
"A választások második fordulójában dől el, hogy lesz-e hatékony demokratikus kontroll az új kormány felett. Amire Orbán Viktor készül, az Venezuelában vagy Afrika országaiban honos, ráadásul az új vezető 15-20 évre szeretne berendezkedni. Ezért kell a szocialistáknak a jogállamiságot a leghatékonyabban védelmezniük."
Vajon mikor védelmezte a jogállamiságot az MSZP? Mikor csúcsra járatta a szemkilövetést 2006. október 23-án?
Lendvai:
"A választóknak meg kell fontolni, hogy mekkora teljhatalmat akarnak adni a Fidesznek. Amennyiben a párt kétharmadot szerez, úgy akár az alkotmányt is módosíthatja. Ez például a vallási hovatartozást érintő passzusokat is érintheti, amelynek módosításai sérthetik az alapvető szabadságjogokat."
Nagyon helyesen teszi a Fidesz, ha módosítja az Alkotmányt, ugyanis nagyon itt lenne már az ideje.
És sajnos úgy néz, az MSZP nemhogy a demokrácia utolsó védőbástyája sem lesz, de még MSZP sem ...
Fidesz:
Kövér László szerint négy kétharmados törvényt módosítanának. Amennyiben nem jönne össze a Fidesznek a kétharmad vasárnap, akkor sem hinném, hogy ezekhez a törvénymódosításokhoz ne tudnák összeszedni a hiányzó szavatokat az LMP-től, Jobbiktól és a normálisabb MSZP-s képviselőktől.
1. Választójogi törvény.
Kisebb parlament, 200 fővel, vegyes rendszerben (egyéni + listás). Ki szavaz erre nemmel? Orbán valószínűleg komolyan gondolja, hogy ezt keresztülviszi, hiszen valamennyi Fideszes jelöltnek rá kellett erre bólintania. Ide még hozzátenném a következőket: választókörzetek átszabása (mulasztásos alkotmánysértésben van a parlament már éve óta, mivel a 176 választókörzet létszáma durva eltéréseket mutat), mentelmi jog, kopogtatócédula rendszer átalakítása, a képviselők javadalmazásának rendbetétele.
2. Önkormányzati törvény.
Kevesebb önkormányzati képviselő, kevesebb fővárosi közgyűlési tag, kevesebb megyei közgyűlési tag. Ki szavaz erre nemmel?
Kell 23 kerület szorozva 25-37 önkormányzati képviselő? Csak Budapesten van vagy 600 önkormányzati képviselő. Kell ennyi ember? Nem kell. Kell 66 fős fővárosi közgyűlés? Nem kell.
Kósa Lajos nyilatkozta, hogy mint Debrecen polgármestere a 49 fős debreceni képviselő-testülettel együtt annyi lakost képviselnek és irányítanak (206 ezer fő), mint Nógrád megye lakossága (212 ezer fő). Nógrád megyében viszont nem 1 polgármester van, és nem 49 képviselő ...
3. Határon túli magyarok állampolgársága.
Ebben teljes az egyetértés, valamennyi párt megadná az állampolgárságot. Vagyis ki szavaz erre nemmel? Senki.
4. Médiatörvény.
Előzetesen csak annyi szivárgott ki, hogy összevonnák a közmédiákat (M1, M2, Duna, Kossuth, Petőfi, Bartók), mivel egy picit drága mulatság ennyit finanszírozni, valamint megszüntetnék az MTI-t.
Mesterházy: "Ez azért is riasztó, mert az elmúlt nyolc évben erős jobboldali médiabirodalom alakult ki, márpedig ha a közszolgálati médiumok is a Fidesz befolyása alá kerülnének, akkor megszűnhetne a sajtó szabadsága. A sajtónak, a közszolgálati médiának legyen függetlensége, tudjon kritikai hangot is megfogalmazni."
A "független" magyar sajtó az elmúlt 8 évben olyan "független" és olyan "kritikus" volt, hogy ezt (is) veszélyezteti a Fidesz. Hallatlan, példátlan, döbbenet!
Gyorsan egy idézet az öszödi beszédből:
"És egyszerre kell megpróbálni előrevinni ezeket az ügyeket, fenntartani közöttünk az együttműködést, a jóhiszeműséget, biztosítani a koalíciós partner támogatását, fölkészíteni a legbefolyásosabb lapok vezetőit és vezető publicistáit, hogy mire számíthatnak, bevonni őket ebbe a folyamatba."
És hogy mi a másik ok, ami miatt nem kell félni a Fidesz kétharmadtól?
Mert lehetséges, hogy papíron meglesz a kétharmad, de gyakorlatban nem hinném.
Ha a Fidesz szeretne a saját erejéből kétharmados törvényeket megszavazni, akkor ezt ősszel még megteheti (bár szerintem már akkor is csak nagy nehézségek árán), utána egyre neccesebb lesz.
Egy-két-három fővel a kétharmad felett szinte lehetetlen biztosítani, hogy az összes képviselő ott legyen a szavazáskor. Eleve a képviselők egy része kormányzati pozíciókat kap, vagyis hiányoznak az ülésekről, néhányan mindig külföldön vannak, néhányan betegek, stb. ...
Egy ekkor képviselőcsoportnál óhatatlanul megindul a lemorzsolódás: lemondás, kilépés, kizárás (pl.Lengyel Zoltán), ne adj' isten haláleset (ha egyéniben jutott be, akkor új választás) és mindjárt lemegy a frakció létszáma a kétharmad alá.
Szóval nem kell a pánik.
Nem kell félni, nem fog fájni ...
Tetszettek volna jobban kormányozni, kevesebbet lopni és jobb eredményt elérni.
Négy évig pedig ehetik azt, amit 8 évig főztek.
Kapcsolat
Emailcímünk:
vastagborblog@gmail.com
Legfrissebb kommentek
- psilocybin33: psilocybin-spores.net/ (2023.08.31. 04:01) Ez a tározó se 100%-os, de megkapta az engedélyt
- szobakutty: Na? 13 év távlatából hogy fest ez a dolog? (2022.11.22. 13:36) Egy kis családi mutyi Páváéknál
- 0gábor: Mocskos cigónevek! (2021.01.12. 08:37) Új, engedélyzett "magyar" utónevek
- 0gábor: @KömKel: hazudsz! (2021.01.12. 08:35) Álközmunkásokat mutatott a német tévéseknek Salgótarján
- : @Horizont: Veszélyezteti pedig azért, merte egy forma tucat embereket nevel s minden iniciatívát ... (2020.06.14. 15:54) Balog miniszter iszonyatosan megalázta a szegény gyerekeket