A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gazdaságvédelmi főosztálya február 16-án tartott házkutatást a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, Szabó János rektor irodájában, majd őt őrizetbe vették, azóta előzetes letartóztatásban van, befolyással való üzérkedéssel gyanúsítják.
Az egyetem főoldalán még mindig ő köszönti a látogatót, a kinevezése júliusig szól (február 11-én jelent meg a pályázat a helyére), de mi a jogállása most?
Érdeklődő Állampolgár megkérdezte:
"Feladó: x@y
Címzett: bone.sandor@zmne.hu
Elküldve: 2010. március 26. 17:2
Tárgy : ZMNE
Tisztelt Dr. Boné Sándor Úr!
Az alábbi közérdekű adatkéréssel fordulok Önhöz:
Kérem szíves tájékoztatását, hogy dr. Szabó János rektor munkaviszonya az egyetemmel fennáll-e, tekintettel arra, hogy jelenleg munkáját ellátni nem tudja, munkahelyén hosszas ideje nem jelenik meg. Ha munkaviszonya fennáll, akkor kérem tájékoztatását, hogy távollétét nem fizetett, de „igazolt” távollétként, vagy szabadság kiadásával biztosítják-e.
Mindezek álláspontom szerint közérdekű adatoknak minősülnek, tekintettel arra, hogy az egyetem munkavállalói munkabérüket az állami költségvetés keretéből kapják, így esetlegesen mi adófizetők fizetjük a rektor úr távollétét.
Üdvözlettel:
xx"
Íme a válasz:
Vagyis kiírták szabira a letartóztatott rektor urat, kapta szépen a fizetést a börtönben is.
Az egyetem Szenátusának március 30-i ülésén meg is tárgyalták a helyzetet, abszolút nem aggódnak Szabó Jánost illetően:
"A Szabó János rektor ügyének helyzetéről Boné Sándor adott tájékoztatást. A rektor megbízása 2010. július 1-én jár le. Tehát ma is Szabó János a rektor. De akadályoztatása esetén a helyettese (kancellár) látja el a teendőket, gazdasági
ügyekben pedig a gazdasági igazgató dönt. Jelenleg a munkáltatói jogkört a miniszter gyakorolja a rektor felett. Július 1 után a rektor megbízása lejár, ezt követően az egyetem rektora látja el a volt rektorral kapcsolatos munkáltatói jogkört, ugyanis a rektor teljes foglalkoztatású egyetemi tanár.
Nagy Kálmán hozzátette. Nincsenek függőben levő ügyek. Az egyetem vezetése minden folyamatban levő ügyben tisztában volt a jogszabályilag rögzített teendőkkel. Az elmúlt több mint egy hónap bebizonyította, hogy az egyetem továbbra is működőképes. A kapcsolattartásra hivatalos felhatalmazás alapján a kancellárnak van módja.
Nagy Kálmán elmondta, az esettel kapcsolatos egyetemi kommunikációra ő hozott döntéseket.
A rektor zár alá vett helyiségeit az egyetem visszakapta, az irodában folyik a személyes és egyetemi tárgyak elkülönítése. A személyes tárgyakat jegyzőkönyv alapján adják át a rektor élettársának.
Nagy Kálmán véleménye szerint: mivel az egyetem nem rendelkezik a Nemzeti Nyomozó Iroda gyanúsításainak részletes adataival, a Szenátus nincs abban a helyzetben, hogy állást foglaljon. Az egyetem vezetői is csak a sajtóból értesültek arról, hogy mivel gyanúsítják a rektort. A kancellár szerint azt is figyelembe kell venni, hogy mindenkit megillet az ártatlanság vélelme. A jogerős bírósági ítélet előtt, véleménye szerint, nem lenne jó állásfoglalást kiadni.
A Szenátus a tájékoztatást tudomásul vette."
Hm....Titeket hány perc alatt rúgnának ki, ha letartóztatna a rendőrség? Pláne munkahelyi ügy, "befolyással való üzérkedés" miatt?
Szabó rektorúr szabadságot kapott, amíg "akadályoztatva" van, gyönyörű. Érdeklődő Állampolgár írt Szekeresnek is, mint munkáltatói jogkörgyakorlónak, de a miniszter úr válasza sajnos még nem érkezett meg. Gyanítom már nem is fog, pedig nagyon érdekelne!