Az a Fidesz csökkenti "kőkeményen" az áram árát, aki az összes törvényjavaslatot, ami a jelenlegi helyzethez vezetett, csont nélkül, teljes egyetértésben az MSZP-vel megszavazott.
Csak Borat-ot tudnám idézni: nice!
Az energetikai maffia törvényesen "lopja ki" a milliárdokat a fogyasztók zsebéből, mindezt a parlamenti bábjaik által hozott törvények segítségével. BKV? Nokiásdoboz? Ne röhögtessetek már, aprópénz ...
Érdekes, de ezt az ábrát nem nagyon tolják a Zemberek arcába:
A lakossági villamosenergia‐ár összetevői 2010. I. negyedévében:
Vagyis: Az áram kilowattóránként 48 forint körüli árában mindössze 16,12 forintot tett ki 2010 első negyedévében a szolgáltatók átlagos beszerzési ára.
Az ELMŰ-nél ez így néz ki részletesen:
(Az egyetemes szolgáltatási ár (ESZ) tartalmazza a villamos energia "piaci" termékárát, a megújuló alapú és kapcsolt termelés kötelező átvétele miatt kalkulált felárat, valamint az egyetemes szolgáltatói árrést.)
"Csak" 12 fillér, de a 3 millió család fizeti a villamosenergia-ipari nyugdíjasok áramvásárlási kedvezményét?
De ez mind semmi!
Emlékszünk, tavaly a Bajnai-kormány krízisalapot hozott létre, melybe átpumpálták az áramszolgáltatók extraprofitjának egy részét, olyan 2,5 milliárd forintot, amelyet amúgy a fogyasztóknak kellett volna visszaadni. A teljes extraprofit amúgy 5 milliárd forint volt
Ez az "extraprofiot" nem is a teljes árból jött, hanem az egyetemes szolgáltatási árból. Vagyis már azon 20 ft/kw áron is extraprofitjuk volt, de ennek ellenére a kormány 2009. július 1-től 7,5%-kal emelte az áram árát.
De lépjünk egyet tovább.
Az Európai Unió statisztikai hivatala összeszedte az EU-s országokból adatokat a 2009. II. félévéről, és volt képes nyilvánosságra is hozni.
- 2008-hoz képest Európában átlagosan 1,5 százalékkal csökkentek az árak, de Magyarországon is 11,6%-kal nőtt. Ennél jobban csak Luxemburgban, Csehországban, Szlovéniában és Lengyelországban nőttek az árak.
- Azon már meg sem lepődünk, hogy Franciaországban vagy az Egyesült Királyság olcsóbb az áram. Vajon mekkora teher a villanyszámla náluk, az ottani minimálbérből?
- Ezért is jó, hogy európai vásárlóerő-egységben (PPS) is kiszámolták az áram árát, nos, ez alapján Európában nálunk a legdrágább az áram ára.
Május végés jött a hír, hogy jelentősen csökkenni fog az áram ára. Az új kormány arra kérte az energiaipari szereplőket, vizsgálják felül a tarifákat, hogy a szabályozás befolyásolásával vagy egyéb módon miként lehetne mérsékelni a díjszabást.
"Sok tartalék van a rendszerben. Az elmúlt időszakban számos olyan költségtényező épült a rendszerbe, amely szükségtelen, ráadásul a fogyasztóknak is kényelmetlenséget okoz. Ilyen például a túlbonyolított, többoldalas számla vagy a vezetékjogok utólagos telekkönyvi bejegyzése." - nyiltakozta az Elmű– Émász csoport szóvivője.
2002-ben hozták létre a kapcsolt átviteli rendszert, mely alapján értelmében minden megújuló energia termelőtől származó és az 50 MW névleges villamos kapacitás alatti kapcsolt termelésből származó villamos energiát a területi szolgáltatónak kötelessége volt átvenni garantált, hatóságilag rögzített árakon. Az energetikai lobbi azonban 2007-ben ezt úgy módosította, hogy a támogatás hatálya alá kerültek már a nagy kapcsolt erőművek is.
"2008. októberig viszonylag stabil volt a KÁT egységár és a becsült piaci ár különbsége, majd ezt követőn jelentős növekedés kezdődött. Ennek a növekedésnek két fő összetevője van: egyrészt a gazdasági válság hatására jelentősen csökkent a német piaci ár, 2009-re 10 Ft/kWhra, másrészt a MAVIR által meghatározott KÁT egységár is növekedésnek indult. 2009 közepére a kettő különbsége megközelítette a 25 Ft/kWh-át. Vagyis jelenleg az átlagos kötelező átvételi ár, amely 2009. júliusában 33.9 Ft/kWh, több mint háromszorosa a piaci árnak.
A 2008-as évben a KÁT termelőknek kifizetett éves támogatás 52 milliárd forint volt, addig csak 2009 első felében a kifizetett támogatás már meghaladta a 70 milliárd forintot. Ez minden egyes elfogyasztott kilowattóra után 3.73 Ft/kWh-os költséget jelentett a fogyasztóknak." - írta a Regionális Energiakutató Központ a jelentésében.
Tavasszal az Index-nek adott interjújában még a korrupciókutató is megdöbbenésének adott hangot, hogy milyen pofátlanul írja meg saját maga számára a törvényjavaslatokat az energetikai lobbi, és szavaztattatja meg a Fidesz-szel és az MSZP-vel.
Két képkocka:
Vagyis az KÁT miatt 44 milliárd forinttal fizettünk többet az áramért 2009-ben!
BKV? Szalainé? Nokiásdoboz? Az ne lopás, az zsebpénz ... ez az igazi biznisz, nagykoalíciós támogatással!
De térjünk vissza az áram árához.
Tegnap meg is jöttek a konkrét számok:
A főváros áramellátását végző Elmű területén a csökkenés következtében az eddigi átlagos 47,85 forintos bruttó áramdíj 47 forint 12 fillér lesz kilowattóránként.
Az ÉMÁSZ-nál 49 forint 68 fillérről 46,80-ra csökken az ár.
Az EON-nál pedig 45,91 forintról 43,9 forintra csökken az ár.
Budapesti lakosok, halleluja, 73 fillérrel csökken az áram ára.
Hetvenhárom fillérrel.
Hetvenhárom fillérrel.
Hetvenhárom fillérrel.
Hetvenhárom fillérrel.
Hetvenhárom fillérrel.
Halleluja! Éljen Viktor, éljen a Párt!
Tiszta karácsony!