Na, jól van, kezdődik ...
Az új médiatörvénnyel és sajtótörvénnyel nem sokat szaroztak, megírták, beterjesztették, és még aznap meg is vitatták.
"Kezdjük azzal, ahogyan benyújtották a csomagot a kormánypárti képviselők: pénteken délután 16.42 perckor. Ezután egy hétvégém volt tanulmányozni, hogy hétfőn reggel kilenckor már szavazni tudjak a csomagról a parlament kulturális bizottságában. Benne egy alkotmánymódosításról és több törvénymódosítási javaslatról. A parlament pedig este tízkor tárgyalta a törvényeket az általános vitában. Mindez a szólásszabadság védelmében" - nyilatkozta az LMP-s Karácsonyi Gergely.
Sietni kell, hogy még a nyári szünet előtt rákerüljön a pecsét ... ősszel már újra kampány lesz.
Mindkét törvényjavaslatot ízlésesen kapta szét Papp László Tamás a Hírszerzőn, így én most csak egy picike szeletére szeretnénk fókuszálni ennek a "csodatörvénynek".
"A Javaslat szerint a törvény hatálya alá tartozó valamennyi tartalomszolgáltató köteles regisztrálni a média felügyeletét ellátó hatóságnál, beleértve a 250 ezer magyar nyelvű blogot és több millió magyar nyelvű szerkesztett honlapot is. A TASZ álláspontja szerint a szabad véleménynyilvánítás joga is csorbul a hatósági regisztrációval, indokolatlan az ilyen jellegű adminisztrációs teher bevezetése valamennyi szolgáltatóra vonatkozóan." - írta a TASZ
"A törvényjavaslat vonatkozik a televíziós és rádiós médiaszolgáltatásra, a lekérhető médiaszolgáltatásokra, mint a video-on-demand szolgáltatások, a nyomtatott sajtóra és minden olyan internetes tartalomra, amelyért valaki szerkesztőségi felelősséget visel. Az internetes tartalmak közül tehát a fórumok és kommentek kivételével a blogokra és bármilyen egyéb tartalomszolgáltatásra is kiterjed a jogszabály hatálya, ha az tájékoztatás, szórakoztatás vagy oktatás célját valósítja meg, így például az Országgyűlés honlapjára is." - írta szintén a TASZ
Ez már egy hetes hír, és első blikkre olyan eszement dolognak tűnt, hogy igazából nem is nagyon foglalkoztam vele.
Csakhogy, tegnap este megjelent egy interjú a Hírszerzőn L. Simon Lászlóval, a parlament kulturális és sajtóbizottságának fideszes elnökével.
L. Simon 38 éves, író, szerkesztő, a Magyar Írószövetség titkára volt, ráadásul szegről-végről "kollega" is, mivel a jobbklikk.hu egyik "bloggere".
Valóban egyelőre sok a homályos pont, de az látszik, hogy jóval feszesebb, és kiterjedtebb szabályozást szeretne a Fidesz a sajtóra vonatkozóan.Ezt az élet kényszerítette ki. Egy sor dolog igenis szabályozásért kiált, különösen az internettel kapcsolatban. Tegnap egy fél napot töltöttem azzal, hogy megnézzem: milyen internetes lapok kaphatnak nemzetközi periodika azonosítót, és hogy milyen kártérítési szabályok mentén lehet eljárni ellenük a jelenlegi feltételek mellett, mondjuk egy rágalmazás esetén.
De erre ma is megvan a lehetőség.
Ezt vitatom. Vannak olyan – nevezzük így – időszakosan frissülő internetes kiadványok, amelyekre ez már nehezebben vonatkoztatható.
A blogokra gondol?
Igen, bár hangsúlyozom, én blogpárti vagyok. Ahhoz a nemzedékhez tartozom, amelyiknek az internet használata természetes dologgá vált, 1992 óta van egy ma is működő e-mail címem, pedig akkor még csak telneteztünk, s nem használtunk grafikus internetes felületeket. Az is előfordult, hogy az egyetem alatt lefizettük a portást, hogy éjszakára bent maradhassunk a gépteremben. Számomra ez egy természetes közeg, írtam is politikai blogokra, a Jobbklikk állandó szerzője voltam. Vannak olyan blogok, amelyek mögött látszik a tényleges szerző, vagy szerkesztők, másoknál azonban egyáltalán nem. Ez sem feltétlenül baj, de ha egy nagy olvasottságnak örvendő, súlyos politikai, személyiségi jogi kérdéseket feszegető oldalról van szó, szerintem jogos igény, hogy tudjuk, kik szerkesztik.
(...) néhány tartalmi kérdést akkor is szabályozni kell, mert az elmúlt években is nagyon sokat változott az internetes nyilvánosság. Ha csak a 2006-os, vagy 2010-es választásokat összehasonlítjuk: az internetes direktmarketing összehasonlíthatatlanul erősebbé vált. A 40 év alatti korosztály számára a kampány elsődleges terepévé a világháló vált. Ezek nagy része szimpatizánsok által gyártott, indirekt kampány volt.Bocsánat, de még mindig nem értem, miért nem lehet ezt a jelenlegi törvényekkel megfelelően szabályozni.
Mondok egy példát. A tévék honlapján egy csomó olyan tartalmat vágatlanul elérhetővé tesznek, amiket magában a televízióban – a korhatáros jellege miatt – csak bizonyos idősávban láthatunk. A neten viszont 24 órán át megnézhetők, akár gyerekek számára is. Tudjuk, hogy ma már egy gyerek alapvetően innen tájékozódik: tapasztalatból tudom, mert rendszeresen közelharcot vívok a legnagyobb lányommal, hogy másszon már ki a gépből. Igenis tisztázni kell, hogy ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e a védett korosztályt tekintve egy televízióra, vagy az annak honlapján közölt netes tartalomra. De ezen kívül is rengeteg területen szabályozási kötelezettség lépett fel, nemcsak nálunk. Például a Google és a szerzői jogok, vagy a fájlcserélők körüli vitára elég gondolni. Nem korlátozni akarunk, hanem bizonyos csoportok jogait védeni.
És még azt hittük tavaly nyáron, hogy az Uj Péter által kitalált bloggerigazolvány egy jópofa, vicces dolog ...
Hát nem, Uj Péter egy kibaszott látnok.
Szóval ezek komolyan azt hiszik, a bloggerek szépen libasorban befáradnak a Hivatalba, és regisztráljuk magukat, névvel, lakcímmel, adószámmal meg tudja a tököm még mivel?
Mindezt halál komolyan lenyilatkozza a jobbklikkes fideszes faszi?
Az kurva jól jött Nektek, mikor a blogok nap mint nap szétkapták Gyurcsányt, az MSZP-t, az SZDSZ-t, meg a többi faszkalapot, de a "kétharmados forradalom" után a mór megtette a kötelességét, a mór mehet?
Megfordítottuk a sakktáblát, így most már nem kellene annyit zizegni, kutakodni meg posztolgatni, ugye?!
De ne álljunk meg félúton, egy-egy komment szerintem komolyabb tartalommal bír, mint néhány poszt, szerintem simán minősíthetjük "médiatartalomnak", javaslom, hogy kommentelni is csak a Hivatalban történő regisztráció után lehessen.
Twitter?! Tumblr?! Fórumok???
Anonim reakciós gecik, regisztrálja őket is a Hivatal!
Sőt, szabályozzuk be az egész kurva Internetet.
Épül-szépül Narancsország.
A jobboldali médiabirodalom csúcsra járatva, már annyi pénzük volt, hogy simán bevásárolták magukat az RTL Klubba, de ez mind nem elég.
Menjünk biztosra, ne maradjon ki semmi és senki.
És még van bőr képükön a törvénybe beleírni, hogy biztosítani kell az újságírók függetlenségét a tulajdonosoktól.
Hát ez mindennek a teteje:
"A tartalomszolgáltató munkavállalója, vagy a tartalomszolgáltatóval munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személy — a munkajogi jogszabályok keretei között — jogosult a tartalomszolgáltató tulajdonosától, valamint a tartalomszolgáltatót támogató (reklámot közzétevő, szponzoráló stb.) vállalkozástól való szakmai függetlenségre, illetve a médiatartalmak befolyásolására irányuló tulajdonosi vagy támogatói nyomásgyakorlással szembeni védelemre (szerkesztői és újságírói szabadság) .
(2) Nem alkalmazható a munkajogi jogszabályokban meghatározott, illetve a megbízási jogviszonyból eredő joghátrány a tartalomszolgáltató munkavállalójával, illetve vele munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személlyel szemben amiatt, mert megtagadta a szerkesztői és újságírói szabadságát csorbító utasítás végrehajtását."
A fideszesekhez képest a szocik-szadeszosok egy amatőr, lúzer, szánalmas banda.
Hát nem logikus: előbb megteremtjük szépen a törvényi feltételeket, majd utána kezdünk el rosszalkodni.