Az egész ország összefog az árvízkárosultakért, és együtt érez minden felsőzsolcai lakossal, akik meg nem számítanak arra, hogy pont a saját önkormányzatuk kezdi el őket szopatni. Pedig ...
Felsőzsolcán 173 ház vált lakhatatlanná. 173 család vált földönfutóvá, és vált nincstelenné. El sem tudjuk képzelni, hogy mit érezhet az, aki 1 szatyor ruhával menekül a saját házából, elveszítve minden ingóságát ...
(Zárójeles megjegyzés: a 100 leggazdagabb magyar vagyona 1850 milliárd forint. Ők vajon hány forinttal segítették az árvízkárosultakat?)
Az árvíz levonultával megkezdődött a kárfelmérés, az önkormányzatban pedig a munka. Mikor az egész falut nyugodtan lehetne katasztrófa sújtotta övezetnek hívni, a jegyző bontási határozatokat kezdett gépelni.
Az érintett felsőzsolcaiak azt olvasták a határozatban, hogy a házukat haladéktalanul le kell bontani, és a bontás után 10 napon belül jelenteni kell. Ha ezt nem teszik meg, akkor a tulajdonos 500 ezer forint bírságra számíthat, amit többször is kiszabhatnak, ha a felszólításnak nem tesz eleget. Azt is kikötik, hogy a bontáshoz műszaki vezetőt kell fogadni, ami megint csak pénzbe kerül.
A határozatban megfogalmazottak szerint a bontást a határozat kézhezvételét követően haladéktalanul meg kell kezdeni:
"Bontási kötelezettségének teljesítését jelen határozat kézhezvételét követően haladéktalanul kezdje meg."
Sáhó Zoltánné jegyző szerint "azonban nem kell félni, a haladéktalanul nem számít határidőnek".
Akkor mégis minek, kedves jegyző asszony?
Az egyik kárt szenvedett helyi lakos, Bordás László azt mondta: szerinte tíz napon belül le kell bontania és saját költségén el kell szállíttatnia az egész házat, törmeléket, nehogy megbüntessék 500 ezer forintra. Csak azt nem tudja még, hogy miből. Pénze ugyanis nincs, a bontás viszont sokba kerül.
Kőműves Krisztián már elbontotta a háza egy részét, így tisztában van az árakkal. Mint elmondta, az építész megtervezte a bontást és nagyságrendileg körülbelül 800 ezer forintba kerül az, hogy lebontsa az első két szobát. Ehhez jön még majd a szintén tetemes szállítási költség.
A házak lebontására és a törmelék elszállítására 40 millió forint támogatást kért a helyi önkormányzat. Az igényről várhatóan június 30-
De azért kiküldték a bontási határozatot, büntetéssel való fenyegetéssel együtt. A "Hogyan rúgjunk még egyet választóinkba" verseny különdíját kapja nálam a felsőzsolcai önkormányzat.
Három komment:
"Aki itt él Felsőzsolcán, az szerintem nem csodálkozik. Egyszerűen hozzák a formájukat. Tegnap vette át a szomszédom a határozatot, hogy lakható a háza, amit már közben ( 06.17-.én) lebontottak. Gondolom, még most sikerült feldolgozni az akkori szemlét. De ezeknek a határozatoknak a megírására és kiküldésére persze van idő. Egyáltalán melyiknek hülyének jutott ez eszébe?"
"Nekem is összedőlt a házam, kaptam is egy levelet, melyben az eddig említetteken kívül az szerepel, hogy 1,3 MFt-ért elbontja nekem az önkormányzat!
Egyáltalán, milyen alapon kötelezhet engem arra, hogy mikorra bontom el a romokat? Ami a kerítésen belül van, az én telkemen, ahhoz az önkormányzatnak mi köze van???"
"Egy nagy nulla az egész felsőzsolcai önkormányzat, szakértelemnek nyoma sincs. Egy dolog ami érdekli őket, hogy sarcolják meg az embereket akik szenvedtek eleget.
Homokzsák nem volt, homok helyett agyagos földet hoztak nagy könyörgés árán, de a bennfenteseknek előrezsákolva vitték az osztályzott mosott kavicsot...
Amikor mobil wc után érdeklődtünk, hogy tegyenek a mi utcánkba is, a szakértő azt mondta, de hát abban az utcában van vezetékes víz, de azon elcsodálkozott, amikor mondtuk, hogy a szennyvíz meg jön vissza a házakba, mert a szennyvíz hálózat tele van. A szakértelem...
Három hétig kellett várni a konténerre, hogy a szemetet tudjuk mibe rakni...Egy lelkes csapat aki adományt akart küldeni teherautó számra, az más településre vitte, mert a felelős személy Felsőzsolcán le sem tojta...
A szemét ellepi az utcákat, mocsok mindenhol, az utak leszakadva és mindenki csak vakarózik...
Akit pedig a kár ért az reménykedik."
A szolgáltatók sem tudnak mit kezdeni a helyzettel, szintén a felsőzsolcai lakosok futottak bele a például a csodálatos Matáv ügyfélbarát hozzáállásába:
Nincs ház, nincs szoba, nincs telefon és persze postaláda sincs, ahová a telefonszámla jöhetne Felsőzsolcán. Mégis jön. Erről panaszkodott az RTL Híradónak egy idős hölgy sírva, miután egy ügyintéző közölte vele, hogy szerződését nem mondhatja fel, hiszen hűségnyilatkozatot írt alá.
„Azt mondta, hogy ez minden évben megújul, és azt a szót most nem tudom mondani, nem azt mondta, hogy bírság, de hogy valamit fizetnem kell még, ha a hűségnyilatkozat évfordulója előtt felmondom” – mondta Bogdány Lászlóné.
A telefonszolgáltatónál írásban közölték, hogy az elmúlt egy hétben már közel százan fordultak hozzájuk ezzel a problémával. Úgy döntöttek, mindegyiküknek méltányossági jóváírást ajánlanak fel, ezzel enyhítve az őket ért súlyos veszteségeket.
Még jó, hogy Pintér úr egy külön kormánybiztost nevezett ki. Talán az emberekkel is kellene foglalkozni, igaz, ügyvéd úr?