A szerdai posztban írtunk arról, hogy a képviselői vagyonnyilatkozatok alapján 13 képviselő felveszi a havi 115 950 forintos szállásköltség-térítést, pedig van lakásuk a választókörzetükben és a fővárosban is. Ugyanis a törvény szerint csak azoknak jár ez, akiknek nincsen Budapesten vagy képviselt területükön otthonuk.
Nos, lesz ami lesz, írtam egy levelet Bakos Emilnek, az Országgyűlési Hivatal Gazdasági főigazgatójának. Én lepődtem meg a legjobban, hogy 1 nap múlva megjött a válasz (köszönjük!):
Tisztelt Bakos Emil úr!
Szeretnénk érdeklődni, és a blogunk olvasóit tájékoztatni arról, hogy mi az Ön álláspontja abban az ügyben, hogy 13 képviselő felveszi a havi 115 950 forintos szállásköltség-térítést, pedig van lakásuk a választókörzetükben és a fővárosban is. A törvény szerint csak azoknak jár ez, akiknek nincsen Budapesten vagy képviselt területükön otthonuk.
A témát a Blikk írta meg : http://www.blikk.hu/aktualis/van-lakasuk-megis- felveszik-a-penzt-134832.html
Illetve összeszedtem a képviselő vagyonnyilatkozatokból, kinek milyen ingatlan van a nevén:
http://vastagbor.blog.hu/2009/02/11/mesteri_magyarazkodasok_ ii
Szeretnék érdeklődni, hogy Önök ellenőriznek-e bármit is a szállásköltség-térítés kifizetésekor?
Ha nem, akkor mi értelme van vagyonnyilatkozat leadásának?
Tesznek-e feljelentést csalás miatt?
Kezdeményezik-e, hogy a törvénytelenül felvett évi 1,4 millió forint ezek a képviselők visszafizessék az Országgyűlés pénztárába?
Tisztelettel várom a válaszát
A válasz:
Tisztelt **********!
A szállásköltség kifizetésére vonatkozó hatályos szabályozás a következő:** (1990. évi LVI. törvény**** az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról, költségtérítéséről és kedvezményeiről)**
*"4. § *(1) A /nyilatkozata szerint Budapesten lakóhellyel/ nem rendelkező képviselő részére az Országgyűlés hivatali szervezete - lehetőség szerint - szálláshelyről gondoskodik. Az a képviselő, akinek részére az Országgyűlés hivatali szervezete szálláshelyet nem tud biztosítani, vagy arra a képviselő nem tart igényt, a 3. §-ban szereplő költségtérítési átalányon túlmenően a havi alapdíj 50%-ával megegyező összegű szállásköltség-térítésre jogosult.
(2) Az a képviselő, akinek /lakóhelye /nyilatkozata szerint nem e/gyéni választókerületében vagy abban a megyében van,/ ahol /területi listán/ megválasztották, ugyancsak jogosult az (1) bekezdés szerinti mértékű szállásköltség-térítésre."
Összefoglalva elmondhatom, hogy a törvény szabályai szerint járunk el, az országgyűlési képviselőtől nyilatkozatot kérünk arról, hogy rendelkezik-e *lakóhellyel* Budapesten, illetve választó kerületében, vagy abban a megyében ahol területi listán megválasztották.
A *lakóhelyre* vonatkozó adatok ellenőrzésére nincs jogosultságunk. A *lakóhely* egyébként a vagyonnyilatkozatból sem állapítható meg.
A kifizetett költségtérítésekről az internet útján folyamatosan tájékoztatást adunk.
Tisztelettel
Bakos Emil
Vagyis:
Hajdú Attila, akinek 4 db lakása van Budapesten, a nyilatkozatba beírja, hogy nem, neki nincs lakóhelye Budapesten, majd beáll a sorba, a 3-as kasszához a 115 950 forintért.
És hogy teheti meg ezt? Vastagbőrrel. Mivel ezek szerint az Országgyűlés nem ellenőrizheti, hogy van vagy nincs neki lakhelye Budapesten. De hogy a vagyonnyilatkozatból miért nem állapítható meg, az kissé rejtélyes a számomra. Hiszen 4 lakás tulajdonosa Budapesten, mégis mi a lakhelye? Bécs?
Illetve még csak annyit, hogy amikor egyetemista voltam, a rendszeres szociális támogatás igényléséhez kismillió hivatalos papírt kellett leadnom. Havi kb. 5000 forintért.
115 950 forintért pedig .... látjuk.
Seres Mária leadta az összegyűjtött aláírási íveket a Választási Bizottságnak. Egészen pontosan 591.748 aláírással. 591.748! Ennyire van tele az emberek töke a képviselőkkel.
"Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhat költségtérítés?"
Egyet bizony!
És ez még csak a kezdet. Remélem...