Definíció:"Pécsett a rendszerváltás előtt és után is rendkívül erős maradt a baloldali gondolat, nem meglepő a város egyik beceneve: Kis-Moszkva." - zona.hu
Nos, "Kis-Moszkva" immár nincs többé.
2002:
56 440 szavazat (43,85 %)
Toller László (MSZP) 37 968 (67,93%)
Dr. Ternák Gábor (Fidesz - MDF) 12 837 (22,97%)
+SZDSZ 2,76%, MIÉP 2,79%, Összefogás Pécsért 2,47%
Toller László balesetet szenved, majd kómába kerül. Pécsi polgármesterjelöltnek - bár felmerül Szili Katalin neve - Tasnádi Pétert indította az MSZP. Gyurcsány öszödi beszéde az önkormányzati választás előtt "pattan ki". A Fidesz "tarol" a választásokon, de Pécs bevétele nem sikerült:
2006:
59 916 szavazat (47,17 %)
Tasnádi Péter (MSZP) 28 295 (47,67%)
Dr. Páva Zsolt (Fidesz-KDNP-Összefogás Pécsért) 28 008 (47,19%)
+SZDSZ 2,34%, MDF 2,8%
2009:
56.148 szavazat (44,14%)
Páva Zsolt (Fidesz) 36.570 (65%)
Szili Katalin (MSZP) 18.981 (35%)
A részvételi arány csak 3%-kal maradt el a 2006-tól, és szinte megegyezik a 2002-es részvétellel.
2006-hoz képest Páva szerzett még 8000 szavazót, az MSZP pedig veszített 9000-et. Plusz 300-ról mínusz 17 500. Páva MINDEN (!) szavazókörben nyert, kivéve egyet: a Málomi Szociális Otthon, ahol Szili nyert.
A mostani helyzet mégis roppan súlyos csapás több pártra is nézve:
MSZP:
A legnépszerűbb jelöltjüket indítotték az ország utolsó nagy baloldali fellegvárai egyikében. Okosan, ügyesen nem hangsúlyozták ki, hogy az MSZP egyik országos "nagy"politikusa, inkább egy ál-civil szervezetbe csomagolták, a "Hello Pécs!"-be:
Szili Katalin sokat kockáztatott, amikor a bukott köztársasági elnöki választás után a kényelmes országgyűlés elnöki székéből vállalta a megmérettetést Pécsett. Hát, ez megint nem jött össze, Kati!
Pedig mindent bevetettek, amit csak tudtak: SZDSZ, MDF, Munkáspárti támogatás. Törvénysértő plakátok (nagy Ö, kis ö). Több ezer szoci aktivista Pécsre vezénylése.
Vajon mire számíthatnak az erős MSZP-s önkormányzati lobbi erős vidéki emberei? Mi lesz jövőre? Elesik Szeged, Miskolc, Nyíregyháza is? Mi lesz a rengeteg MSZP-s önkormányzati tisztségviselővel, alpolgármesterrel, polgármesterrel, megyei közgyűlési tagokkal? Vajon meddig nyelnek? Mikor indul a "lázadás" alulról? Egy ilyen láncreakció-szerűen villámgyorsan eljuthat a parlamenti frakcióig, és van kormány-támogatás, nincs kormánytámogatás...
SZDSZ,MDF:
Már eleve, egyszerűen szánalmas, hogy kettő (!) parlamenti párt, akik amúgy is a bejutási küszöbön billegnek, nem állítanak saját jelöltet! Magyarország ötödik legnagyobb városában! Vagyis se önálló jelöltet, se önálló mondanivalót nem tudtak összehozni, mintegy 160 ezer pécsinek csak annyit tudtak mondani: Szili.
Ráadásul példa nélküli, hogy két ellenzéki párt egy kormánypárti jelöltet támogat. Megpróbálták az Olajfa-koalíciót, mintegy főpróbaként a 2010-es választások előtt, de ez villámgyorsan elhervadt. A Munkáspárttal kiegészülve a 4 párt 25%-ot volt képes összehozni. Egy élet-halál országgyűlési választás előtt ez abszolút nulla. Ebből nem 2/3 Fidesz lesz, hanem 3/4-d ...
Jobbik:
Volt Pécsett egy önkormányzati képviselő választás is. Itt a választókerület 5303 szavazásra jogosult polgárából 2535 szavazott. Kőhalmi László, a Fidesz-KDNP jelöltje nyert 1726 szavazattal (63%), Olasz István (MDF, MSZP támogatottsággal) jelöltje 552 szavazatot (20%), Fogarasi Gábor (Jobbik) 257 szavazatot (10,13%) kapott. Hogy ki lesz a "harmadik erő" nem lesz kétséges ...
Kocsi László, MSZP választmányi elnök:
"el kell viselnie az MSZP-nek a büntetőszavazatokat. Látszik, hogy Pécs sem vonhatja ki magát az országban megfigyelhető politikai közhangulatból, ám tekintve, hogy az országos adatok 22 százalékos baloldali támogatottságot mutatnak, Pécsett pedig ez az arány 35 százalék körül volt Szili Katalin oldalán. Ez ugyan csak szépségtapasz, de csoda lett volna, ha ma nyernek."
Puch László, Baranya megyei MSZP elnök:
"az lett volna a meglepő, ha Szili Katalin nyer, de mint fogalmazott, "a focimeccs elején is bármelyik csapat nyerhet még, így ők is küzdöttek". Azt mondta, a pártnak le kell vonnia a konzekvenciát, hiszen a mai voksolás egy nagy közvélemény-kutatásnak tekinthető."
Páva Zsolt:
"Pécs városa nyert, a pécsi polgárok nyertek, ezzel pedig valóssá vált korábbi a kampányszlogen". Hangsúlyozta, nem háborúzni, hanem dolgozni szeretne. Első lépésként a pénzcsapok elzárására, személyi változások meghozatalára készül."
Szili Katalin:
"A választás végeredménye szerinte tisztes ugyan pártja népszerűségét tekintve, de a tanulságokat így is le kell vonnia az MSZP-nek. Örül, hogy egy olyan kampányon van túl, amely "békés volt, amelyben több mint húszezer taggal egy mozgalom jött létre". Az utóbbi három hónap kapcsán kijelentette: sikereken vannak túl, hiszen összeállították Pécs 12 pontját, példátlan együttműködés jött létre a pártok között, és sikerült szolidaritást teremteni."
Szanyi Tibor:
"Ez az eredmény, konkrétan egy politikai kurzus végét jelenti ,az eddigi felállás befuccsolt. Ilyenkor kell új lapokat húzni. A baloldal, most az alapokról fog újjáépülni."
Nyakó István (MSZP-közlemény):
"Szili Katalin és az összefogás kétszer akkora támogatást szerzett, mint ahogy az országos közvélemény-kutatások az MSZP népszerűségét jelzik. Ez annak a jele, hogy ugyan most Pécsett a papírforma győzött, de ízhatunk az őszinte szó erejében, az összefogás gondolatában.
Gazdasági válság idején a kormánypárti jelöltnek különösen nehéz dolga van, és ilyenkor sokan azok közül, akik Szili Katalint alkalmasnak tartják a város vezetésére, és akik baloldali értékeket vallanak, otthon maradnak. Nem buzdította a pécsieket részvételre az sem, hogy az ellenjelölt nem vállalta a nyílt vitát, és az sem, hogy a FIDESZ a hecckampány minden eszközét bevetette.
Mindezekkel együtt tudomásul kell venniük, hogy nehéz évet tudhat maga mögött mind az ország, mind Pécs városa, és a világgazdasági válság okozta trauma most érzékelhető igazán.
Ezekben a napokban el kell fogadnunk, hogy bár mindenki tudatában van a változás szükségszerűségének, mégsem szavaznak arra, aki ezt végrehajtja.
Hisznek abban, hogy a változások kedvező hatásai újra megteremtik választóik és köztük azt a bizalmat, amely immáron két országgyűlési választás alkalmával sikerre vitte a szocialistákat."
A világgazdasági válság elmeszelte a szegény Katit, aki amúgy maga a megtestesült összefogás. Igaz, 7 éve vezető MSZP kartársnő, és az az országgyűlésben nem gyakorolta eme szuperképességét, de mindegy ...
És ez csak az első forduló volt Pécsett: Június 7-én az EP-választás mellett országgyűlési választás is lesz, Toller megüresedett helyére.
Vagyis sorban jönnek a nagyon durva gyomrosok az MSZP-nek, de vajon meddig bírják (még)?
Az utolsó 100 komment: