Az E.On évek óta olcsóbban adja a földgázt Magyarországon, mint amennyiért veszi a földgázpiacon. Vagyis az oroszoktól. Ezt idáig a kormány korrigálta, egészen 2008. októberéig. Akkor ugyanis eltörölték azt a korrekciós tényezőt, aminek alapján kompenzálni lehetett a beszerzési ár és az eladási ár különbözetét, így azóta az E.On-nak 100-120 milliárd forintos vesztesége keletkezett.
A lakossági piacon a gázárakat a kormány állapítja meg, nem az E.On. A földgázt viszont az E.On veszi, és az oroszok magasról leszarják, hogy itthon mennyibe kerül a földgáz a fogyasztóknak. A hatósági árból 2008 októbere óta 87 Ft-ot ismert el a kormányzat az import árra és a nagykereskedői költségekre, de az import gázért a nagykereskedőnek 108 Ft-ot kellett fizetnie a teljes téli fűtési szezon alatt. Ez természetesen azt jelenti, hogy az E.On-nak köbméterenként körülbelül 20 Ft körüli vesztesége keletkezett, ami 5-6 milliárd köbméteres fogyasztást feltételezve nagyságrendileg 100-120 milliárd forint mínuszt tesz ki.
Ennek megoldására az E.On hónapok óta kőkeményen tárgyalt a kormányzattal. Bevetettek mindent, még azt is, hogy eladják a gázüzletágat a Gazpromnak.
A kompenzációról egy többtételű és számos egyéb megállapodást is tartalmazó szándéknyilatkozat aláírásával teljes titoktartás mellett végül az elmúlt héten egyezett meg a kormány és az E.On AG Magyarországon járt alelnöke.
A következő megállapodásra jutottak:
Az E.On 170 milliárdos követeléssel nyitott, de ebből hajlandó volt engedni 80 milliárdot azért, mert az év eleji orosz-ukrán gázválság alatt 80 milliárd forint körüli "extra profitra" tett szert. Utóbb még 30 milliárd forintot engedett a cég, de a maradék 60 milliárdhoz már ragaszkodik.
No, mi legyen ezzel a 60 milliárddal, vakarhatta fejét a kormány ...
És lőn világosság:
Július 1-jétől köbméterenként 15–18 forint, október 1-jétől pedig 2–3 forint lesz az a plusztétel a magyarországi gázárakban az egyetemes szolgáltatásban maradóknak, amelyet azért kell fizetnünk, hogy 2010 végéig megtérüljön az E.On Földgáz Trade Zrt.-nek az árképzés okozta vesztesége.
Az orosz importgáz ára 9 hónapos csúszással követi le egyes olajtermékek árait, júliustól 30 százalékkal lehet olcsóbb az orosz importgáz mind dollárban, mind forintban kifejezve. De a fogyasztók az olcsóbb gázárból semmit sem fognak érezni, mivel ezt teljes egészében elviszi az E.On kompenzációja.
Nem nagyon egyezik a két grafikon. Biztos mi értelmezzük rosszul:
Sőt!
Július 1-től még emelkedik is a gáz ára az ÁFA-emelés miatt!
De ami a legfelháborítóbb: csak az egyetemes szolgáltatásban maradóknak kell ezt a plusz tételt fizetni! A július 1-i piacnyitás után pedig ebbe a körbe már csak a lakosság, valamint a 20 köbméter/óra kapacitást meg nem haladó egyéb felhasználók, illetve átmenetileg még egy évig a 100 köbméter/óra fogyasztást el nem érő felhasználók tartoznak.
Vagyis, a nagyobb ipari fogyasztók, akik a lakossághoz hasonlóan használták az áron alul adott földgázt, már nem fognak rész venni a kompenzációban. Amit ezek az ipari fogyasztók fogyasztottak (nyilván átlagon felül), az is benne van az E.On veszteségébe (vastagon), de ezt már csak mi, lakosság fogjuk megfizetni még másfél éven keresztül, a havi gázszámláinkban ...
Hol van ilyenkor Lendvai "nem-lesz-gázáremelés" Ildikó ?!
Az utolsó 100 komment: