Január középén jelentette be a Bajnai kormány, hogy ők olyan szentek, hogy moratóriumot hirdetnek - saját magukra:
"A választások előtti 4-6 hétben már nem hoz fontosabb, a személyi ügyekkel, az állami vagyon átruházásával, támogatási szerződésekkel kapcsolatos döntéseket a kormány. A kormány működik majd és döntéseket hoz, de kötelezettségvállalás, kinevezések, bebetonozás nem történik március elseje után.
Április elsejétől az uniós pályázatok bíráló bizottságai nem tehetnek javaslatot projektek támogatására, illetve mostantól egészen a választásokig csak olyan közbeszerzési eljárás írható ki, amelynek eredményéről a következő kormány kinevezését követően döntenek csupán."
Március elseje előtt még volt pár nap, nézzük csak mi volt a Magyar Közlöny febr. 26-i számában a gömbakvárium és gömbkalitka betiltása mellett:
A Kormány 1048/2010. (II. 26.) Korm. határozata a Nemzeti Digitális Közmû projekt megvalósításáról
1. A Kormány a szélessávú internetelérésnek az egész országra kiterjedõ biztosítása érdekében, továbbá a rövidtávú gazdaságélénkítõ hatásokra tekintettel elrendeli a Nemzeti Digitális Közmû projekt (a továbbiakban: projekt) megvalósítását.
2. A Kormány a projekt meg valósítójának és a támogatás kedvezményezettjének, valamint a Nemzeti Digitális Közmű mûködtetõjének a Kopint-Datorg Infokommunikációs Zrt.-t jelöli ki.
3. A Kormány felhívja a pénzügyminisztert, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ Zrt. útján haladéktalanul gondoskodjon arról, hogy a Kopint-Datorg Infokommunikációs Zrt. a Nemzeti Digitális Közmû projektet meg valósítsa, valamint a projekt elõkészítéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket biztosítsa.
4. A Kormány felhívja a nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert, hogy az infokommunikációért felelõs kormánybiztossal együttesen tegyen javaslatot az operatív programok és az akciótervek módosítására, annak érdekében, hogy az EKOP-on belül biztosítsa a projekt végrehajtásához szükséges forrást és a Nemzeti Digitális Közmû kiemelt nagyprojektként az operatív programban nevesítésre kerülhessen.
Felelõs: nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter
infokommunikációért felelõs kormánybiztos
Határidõ: 2010. március 23.
5. A Kormány felhívja a feladatkörrel rendelkezõ minisztereket és az infokommunikációért felelõs kormánybiztost, hogy
a) a projektet érintõ az Operatív Programok közötti forrás átcsoportosítást nyújtsák be jóváhagyásra az Európai Bizottság Regionális Politikai Fõigazgatóságához,
b) a projekt ütemezett meg valósítási tervét nyújtsák be jóváhagyásra az Európai Bizottság Regionális Politikai Fõigazgatóságához,
c) tegyenek hivatalos bejelentést az állami támogatásról az Európai Bizottság Verseny Fõigazgatósága felé,
d) biztosítsák a támogatás közérdekûségének hazai és európai szabályok szerinti feltételeit.
Felelõs: nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter
pénzügyminiszter
infokommunikációért felelõs kormánybiztos
Határidõ: a)–c) pontok: 2010. április 15.
d) pont: azonnal
6. Felhívja a pénzügyminisztert, hogy készítsen elõ terjesztést a Kormány részére a Nemzeti Digitális Közmûhöz felhasználható, illetve az ahhoz szükséges hálózati elemek összehangolásáról.
Felelõs: pénzügyminiszter
Határidõ: 2010. május 30.
Bajnai Gordon s. k.,
miniszterelnök
Kopint-Datorgról csak ennyit mondanék: Ügyfélkapu 2.0
5 milliárdból 6 óráig bírta...
(A kormányzati portál megújítását a portál üzemeltetőjére, a Kopint-Datorgra bízták. Az uniós támogatást nem pályázati formában ítélték oda erre a célra, hanem a kormány még 2007-ben kormányhatározatban rögzítette, hogy a projekt megvalósítója az állami tulajdonú Kopint lesz.)
Na, de vissza a remek NDK-projektre:
A dátumok egy része beleesik az országgyűlési választásokba. A miniszterek az átadás-átvétel közben még gyorsan meghegesztik ezt a projektet is? Minőségi munka rövid határidővel, vállalva? Ezek a szakártői kormány ismérvei, nem?
A "projekt" alsó hangon kb. 100 milliárd forint, de "projekt megvalósításának pontos költsége még nem nyilvános".
Biztos még most számolják, ki mennyit kap a nagy-nagy tortából ... (Régebben már írtunk erről.)
Baja Ferenc újra elmondta, hogy "most körülbelül ezer település nincs lefedve szélessávval, és az NDK kizárólag ezekre fókuszál".
Tényleg senki sem teszi fel a kérdést, senki sem kérdezi meg Baja Ferencet, Bajnai Gordon, hogy ez kistelepülés, faluellenes kormány (vasútbezárás, mobilposta, iskola, óvoda összevonások, megszüntetése) miért érzi olthatatlan vágynak a szélessévú internet elvitelét ezekbe a falvakba?
És vajon ez az 1000 település tényleg szélessávot szeretne, vagy óvodát, iskolát, tömegközlekedés, művelődési házat, orvosi rendelőt, postát?
A Fidesz - meglepő módon - támogatja a projektet. Na persze, 2011-13 között 2 év alatt épülne meg, éppen az ő kormányzásuk alatt ...
Én örülnék a legjobban, ha az ország összes problémája ki lenne már pipálva, és már csak az maradna a sűrűn teleírt 18. lap legalján, hogy erre az 1000 településre el kellene vezetni az internetet.
Apropó: Hatástanulmányok? Felmérések? Hány ember használná a Digitális Közmű által az internetet?
Mert nem mindegy, hogy azért költünk el 100 milliárd forintot, hogy azt a kurva kábelt egy-két haveri káefté lefektesse, vagy hogy több millió ember kapcsolódjon rá TÉNYLEGESEN az internetre.
Update:
Még Sajókazán és Csenyétén is VAN ADSL-szolgáltatás. De az ADSL biztos nem jó. Csak a szélessáv. 100 milliárdért.
Az utolsó 100 komment: