Megint egy olyan történet, amiben benne van minden, ami ezt az országot Abszurdisztánná teszi.
Pannonhalma mintegy 4.000 lakosú kisváros Győr-Moson-Sopron megyében. Leghíresebb látványossága az "ezeréves" Bencés Főapátság, amely 1996 óta a Világörökség része, és ami mágnesként vonzza a turistákat.
Ez, valamint Pannonhalma központi fekvése a környező települések között is közrejátszott abban, hogy "A pannonhalmi mentőállomás szükségessége már a 80-as évek közepe óta foglalkoztatta a győri mentőállomás dolgozóit, főleg a Pannonhalma környékén lakó mentőápolók és mentőgépkocsivezetők egyik legtöbbször emlegetett beszédtémája volt."
Hosszú, küzdelmes évek következtek nyári időszakban kihelyezett mentőkocsival (!), majd Medgyasszai László lobbizásának köszönhetően 1998-ban állami segítséggel sikerült megvenni egy régi Édász-épületet, amit átalakítottak és felújítottak, és végül, 2000.április 27-én átadták a pannonhalmi mentőállomást. Egy 24 órás mentőautóval kezdtek, majd május 1-től egy 8 órás nappalos szállító mentőgépkocsival bővítettek. De rohamkocsi egy sem volt.
2000-ben a mentőállomás átadásakor Dr. Göbl főigazgató nyilatkozta a Kisalföld című megyei újságnak, hogy mielőbb beindítják Pannonhalmán az eset mentőgépkocsit.
2006. június hónap első felében az akkori regionális főorvos Dr. Kriszt András azt ígérte, ha lesz szolgálati lakás, akkor azonnal beindul a pannonhalmi esetmentőgépkocsi.
A Pannonhalmi Képviselőtestület jóvoltából a szolgálati lakás 2 héten belül (!!!) meg volt (még bérleti díjat sem kellett volna fizetni érte), de az ígért esetmentőgépkocsis fejlesztés azóta sem történt meg.
10 évig semmi!
Egészen mostanáig!
2010. március 8-án egy 270 ezer kilométert futott, használt defibrillátorral felszerelt esetkocsit adott át az egészségügyi miniszter Pannonhalmán. A gépkocsi eddig a győri mentők tartalékautója volt, helyenként már rozsdásodik is, és használt benne az újraélesztő készülék.
Puskás Tivadar regionális orvosigazgató, Országos Mentőszolgálat:
"Pillanatnyilag erre van lehetősége a mentőszolgálatnak, erre van lehetősége az államnak, ezt tudja nyújtani. Nyilvánvalóan amint bővül az eszközpark, a kocsiállomány, nyilvánvalóan új autó is kerül ide."
Székely Tamás egészségügyi miniszter, MSZP:
"Akkor, amikor 2002-2003 körül az Országos Mentőszolgálatnak a miniszteri biztosa voltam, akkor a gépkocsiknak az átlagéletkora 10 év felett volt, és az átlagos futásteljesítményük 500 ezer kilométer felett volt. Sikerült az elmúlt években kb. 550 új mentőautót beszerezni, így a mentőautók átlagéletkora 5 év alá csökkent."
Sebestyén Vince polgármester, Bakonyszentlászló:
"Ez nem végleges megoldás, mert például Fenyőfőre biztosan nem ér ki. A jelen útállapotok mellett Fenyőfőt még Bakonyszentlászlóról is 10-15 perc elérni. Tudomásom szerint ígéret van egy veszprémvarsányi mentő elhelyezésére."
Egyébként a frissen átadott esetkocsi az ünnepség végét sem tudta megvárni, mert infarktusos beteghez riasztották az egyik szomszéd településre.